Կառավարություն. Կարկտահարված գյուղերին օգնելու համար կստեղծվի հանձնաժողով
Կառավարության այսօրվա նիստին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հանձնարարեց Գյուղատնտեսության ու Տարածքային կառավարման նախարություններին համատեղ հանձնաժողով ստեղծել և հաշվարկել կարկտահարության հետևանքով Շիրակի մարզի համայնքներին հասցված վնասը:
«Ձեզ ժամանակ է տրվում մինչև կառավարության հաջորդ նիստ: Պետք է ներկայացվեն կորստի ծավալները, որպեսզի կարողանանք մեր հնարավորության սահմաններում աջակցել գյուղացիներին»,- ասաց վարչապետը:
Բացի այդ նա նշեց, որ նախօրեին անձամբ է եղել տուժած համայնքներում ու տեսել, որ մոտ 21 համայքնում կարկուտի հասցրած վնասը 100 %-անոց է.
«Բացի այդ տեղեկատվություն ենք ստացել, որ նմանատիպ իրավիճակ է ստեղծվել նաև Ստեփանավանում և նիստից հետո գյուղնախարարը կմեկնի Ստեփանավան` այնտեղի իրավիճակին ծանոթանալու համար»,- ասաց Հովիկ Աբրահամյանը:

Правительство поможет пострадавших от града фермерам
Премьер-министр Армении Овик Абраамян поручил министерствам сельского хозяйства и территориального управления сформировать комиссию по изучению размера ущерба, нанесенным общинам Ширакской области Армении в результате сильного града.
«До следующего заседания правительства вы должны представить объем потерь и ущерба, чтобы мы в рамках своих возможностей оказали бы содействие», - сказал О.Абраамян на сегодняшнем заседании правительства.
Он отметил, что вчера лично посетил общины, пострадавшие от града, в 21 общинах потери составили 100%.
После заседания министр сельского хозяйства посетит Степанаван, где ознакомится с размером нанесенного непогодой ущерба.