Կարապի լճի տարածքում ամեն օր կլինեն բացօթյա կինոդիտումներ. «Ոսկե ծիրան»
«Ոսկե Ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի տնօրեն Հարություն Խաչատրյանը այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ասաց, որ փառատոնին Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ կիրականացվի «Ծիրանի ծառ» նախաձեռնությունը, որը հավակնում է դառնալ առանձին փառատոն:
Հարցին՝ ինչո՞վ է այս տարվա փառատոնը տարբերվելու նախորդ տարիների փառատոններից, Հ. Խաչատրյանն ասաց, որ այս տարի Սերգեյ Փարաջանովի 90-ամյակի կապակցությամբ բազմաթիվ միջոցառումներ են լինելու, ինչպես նաև ասիական ֆիլմերին մեծ տեղ է հատկացվել։
Ասուլիսի մյուս բանախոս՝ Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Արամ Սուքիասյանը ասաց, որ «Ոսկե ծիրանը» աջակցում է Երևանը տարածաշրջանային մշակութային կենտրոն դարձնելու պետական ծրագրին, իսկ փառատոնի հյուրերը իրենց հետ կտանեն նաև Հայաստանից մի մասնիկ, ինչպես նաև իրենց երկրում կտարածեն հայ կինոն և մշակույթը:
Նրա խոսքով՝ մյուս տարի «Ոսկե Ծիրանի» ընթացքում Երևանի քաղաքապետարանը քաղաքի տարբեր վարչական շրջաններում մեծ էկրաններ կտեղադրի ու բացօթյա ֆիլմեր կցուցադրի, որպեսզի բոլոր վարչական շրջաններում ապրող մարդիկ կարողանան դիտել փառատոնի շրջանակներում ցուցադրվող ֆիլմերը, իսկ այս տարի բացօթյա կինոդիտումներ կկազմակերպվեն առայժմ միայն Կարապի լճի տարածքում, ամեն օր՝ սկսած ժամը 21։00-ից։

Open-air screenings to be held at Swan Lake: Golden Apricot Festival
Director of Golden Apricot International Film Festival Harutyun Khachatryan told reporters today that during the festival, an initiative “Apricot Tree” that may evolve into a separate festival will be launched with the support of Yerevan Municipality.
In response to a question about the peculiarities of the Golden Apricot festival this year, Khachatryan said that numerous events are planned on the occasion of Parajanov’s 90th birthday, and more Asian films will participate this time.
Another speaker at the press conference, Deputy Mayor of Yerevan Aram Sukiasyan said Golden Apricot assists the state program aimed at turning Yerevan into a regional cultural center.
In his words, next year Yerevan Municipality will hold open-air screenings in various administrative districts of the city during Golden Apricot Festival so that city residents could see the festival films, while this year such open-air screenings will be organized in the area adjacent to Swan Lake each day from 9:00 pm.