Ռուսաստանի ԱԳ նախարարը չի մասնակցի Իրանի և «5+1 խմբի» հաջորդ հանդիպմանը
«ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը չի մասնակցի Վիեննայում կայանալիք Իրանի և «5+1 խմբի» անդամ երկրների ԱԳ նախարարների նիստին»,-այդ մասին հաղորդում է իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալությունը:
Նշենք, որ հուլիսի 2-ից Վիեննայում մեկնարկել է Իրանի և «5+1 խմբի» 6-րդ հանդիպումը. 2013թ. նոյեմբերի 24-ին Ժնևում կողմերի միջև ստորագրված համաձայնագրով նախատեսված «Համատեղ քայլերի ծրագրի» կատարման համար նախատեսված 6-ամսյա ժամկետն ավարտվում է հուլիսի 20-ին:
Տեղեկատվության մեջ նշվում է, որ մինչև հուլիսի 20-ի վճռորոշ նիստը, այս կիրակի նախատեսվում է Իրանի և «5+1 խմբի» անդամ երկրների ԱԳ նախարարների նիստ հրավիրել, որից հետո Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի և ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր հանձնակատար Քեթրին Էշթոնի և «5+1 խմբի» անդամ երկրների ԱԳ փոխնախարարների մակարդակով կշարունակվեն բանակցությունները, որոնց ընթացքում կողմերը կքննարկեն համապարփակ համաձայնագրի տեքստի մշակման շուրջ առկա տարաձայնությունները հարթելուն առնչվող հարցեր:
Վիեննայում գտնվող միջազգային կազմակերպություններում ՌԴ ներկայացուցիչ Վլադիմիր Վորոնկովը հայտարարել է, որ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը Վլադիմիր Պուտինի հետ մեկնելու է Լատինական Ամերիկա, այդ իսկ պատճառով չի մասնակցի նախարարների նիստին:
«ՖԱՐՍ»-ի հաղորդմամբ՝ Գերմանիայի, Մեծ Բրիտանիայի և Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարները պատրաստակամություն են հայտնել մասնակցել հուլիսի 13-ի նիստին:
Իրանական «Իրդիփլոմասի.իռ» կայքի հաղորդմամբ էլ՝ ԱՄՆ պետքարտուղարության մամլո խոսնակ Մարի Հարֆը տեղեկացրել է, որ պետքարտուղար Ջոն Քերին ևս կմեկնի Վիեննա:
Ինչ վերաբերում է «5+1 խմբի» մյուս անդամ Չինաստանի ԱԳ նախարարի մասնակցությանը, ապա վերջինիս մասնակցության վերաբերյալ դեռևս տեղեկատվություն չի հաղորվում:

Сергей Лавров не примет участия в заседании глав МИД Ирана и «шестерки»
«Глава МИД России Сергей Лавров не примет участия в предстоящем в Вене заседании глав МИД Ирана и „шестерки”», - об этом сообщает иранское информагентство «ФАРС».
Отметим, что со 2 июля в Вене стартовал шестой раунд переговоров между Ираном и«шестеркой». Реализация первого этапа Плана совместных действий, подписанного между Ираном и «шестеркой» 24 ноября 2013 года, началась 20 января текущего года. 20 июля истекает шестимесячный срок, установленный странами «шестерки» для согласования документа.
Согласно информации, до предстоящего 20 июля решающего заседания 13 июля будет созвано заседание глав МИД Ирана и «шестерки», после чего глава МИД ИРИ Мохаммад Джавад Зариф, глава дипломатии Евросоюза Кэтрин Эштон и заместители внешнеполитических ведомств «шестерки» продолжат переговоры с целью обсудить разногласия по поводу разработки текста всеобъемлющего соглашения.
Постоянный представитель РФ при международных организациях в Вене Владимир Воронков заявил, что глава МИД РФ Сергей Лавров не примет участия в министерской встрече, поскольку отбудет вместе с президентом Владимиром Путиным в Латинскую Америку.
Как сообщает информагентство «ФАРС», главы МИД Германии, Великобритании и Франции выразили готовность участвовать в предстоящем 13 июля заседании.
По информации иранского сайта «ирдипломаси.ир», пресс-секретарь Госдепа США Мари Харф сообщила, что госсекретарь США Джон Керри также отбудет в Вену.