Human Rights Watch. Իրաքի բանակը հաշվեհարդար է տեսել 250 գերու նկատմամբ
Միջազգային իրավապաշտպան Human Rights Watch կազմակերպության տեղեկություններով՝ Իրաքի բանակը հաշվեհարդար է տեսել 250 սունի ապստամբների նկատմամբ, ովքեր գերի են ընկել:
BBC-ի փոխանցմամբ՝ հաշվեհարդարի պատասխանատվությունը, ըստ Human Rights Watch-ի, կրում է երկրի բանակը և ինքնապաշտպանական ուժերը:
Ռազմական ղեկավարությունը դիմել է այդ քայլին, ի պատասխան «Իրաքի և Շամի իսլամական պետության» գրոհայինների հարձակումներին երկրի հյուսիսում:
Կազմակերպությունը հայտարարել է, որ Իրաքի բանակի զինվորները, որոնց մեծամասնությունը շիաներ են, զանգվածային սպանություններ են իրականացրել 6 բնակավայրերում:

Human Rights Watch: В Ираке расправились с 250 повстанцами
Международная правозащитная организация Human Rights Watch сообщает о расправе над 250 пленными суннитскими повстанцами в Ираке, сообщает BBC.
По данным правозащитников, ответственность за массовое убийство несут армия страны и отряды самообороны.
Как отмечают в HRW, военное руководство могло предпринять этот шаг в качестве ответа на наступление боевиков-суннитов из «Исламское государство Ирака и Леванта» (ИГИЛ) с севера.
В организации уверены, что иракская армия, большинство солдат которой – шииты, в июне устроила массовые убийства в шести населенных пунктах.