Հայաստանը մշտապես հանդես է եկել միջմշակութային երկխոսության օգտին. Վարչապետ
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում նախօրեին ներկա է եղել երևանյան «Ոսկե ծիրան» 11-րդ միջազգային կինոփառատոնի բացման արարողությանը: Այս մասին հայտնում են կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Հայաստանի կառավարության և անձամբ իր անունից ողջունելով փառատոնի մասնակիցներին «Ոսկե ծիրանի» անցկացման կապակցությամբ՝ Հովիկ Աբրահամյանը նշել է, որ այն դարձել է սպասված և կարևոր մշակութային իրադարձություն:
«Տարեցտարի մեծանում է փառատոնի միջազգային ճանաչումն ու հեղինակությունը: Այս տարիների ընթացքում Հայաստան են ժամանել 2000-ից ավելի կինոգործիչներ և արվեստագետներ՝ աշխարհի ավելի քան 120 երկրներից, ինչը փառատոնը վեր է ածել իսկական տոնի: «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի նշանաբանն է՝ «Քաղաքակրթությունների ու մշակույթների խաչմերուկ»: Այն ավելի քան ճշգրիտ արտացոլում է Հայաստանի աշխարհաքաղաքական դիրքը՝ իր խնդիրներով և մարտահրավերներով հայ ժողովրդի պատմությունը: Այն վկայում է, որ իր բազմադարյա զարգացման ճանապարհին Հայաստանը մշտապես հանդես է եկել միջմշակութային երկխոսության, կրոնական հանդուրժողականության և ազգերի խաղաղ գոյատևման օգտին՝ առանցքայինը դիտելով մարդուն, մարդու հոգսերն ու ճակատագիրը: Այս համատեքստում է, որ ցանկանում եմ կարևորել «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի նշանակությունն ու դերը»,- ասել է վարչապետը:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ այն, որ այս տարվա փառատոնը նվիրված է հայազգի մեծանուն կինոռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովի 90-ամյա հոբելյանին՝ մեծ պատիվ է, բայց նաև պարտավորեցնող հանգամանք բոլորիս համար: Հովիկ Աբրահամյանը վստահություն է հայտնել, որ կազմակերպիչները ջանք ու եռանդ չեն խնայի մեծանուն կինոռեժիսորի հարուստ ժառանգությունը պատշաճ ներկայացնելու համար:
«Հարգելի ներկաներ,
Մեր երկրին ու ժողովրդին միշտ էլ բնորոշ է եղել հյուրընկալությունն ու հյուրասիրությունը: Համոզված եմ, որ ձեզ համար ստեղծված են բոլոր պայմանները, որպեսզի դուք ոչ միայն ծանոթանաք Հայաստանի հարուստ մշակույթին և ազգային ավանդույթներին, այլև ճաշակեք մեր ազգի հյուրընկալությունն ու հյուրասիրությունը»,- նշել է վարչապետը և «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնին մաղթել բարի ընթացք:
Իր հերթին, փառատոնի գլխավոր տնօրեն, կինոռեսժիսոր Հարություն Խաչատրյանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետ Աբրահամյանին՝ Հայաստանի կառավարության կողմից փառատոնի անցկացմանը համակողմանի աջակցություն ցուցաբերելու համար:

Prime minister: Armenia has always been in favor of cultural dialog
Armenian Prime Minister Hovik Abrahamyan attended yesterday the opening ceremony of Golden Apricot 11th International Film Festival held at Yerevan’s Alexander Spendiaryan Opera and Ballet Theatre, according to the press office of the government.
Congratulating the festival participants, H. Abrahamyan said Golden Apricot has become a popular and important cultural event.
“The prestige and popularity of the film festival is growing year by year. Since the festival’s foundation, over 2,000 cinematographers and art experts from more than 120 countries have visited Armenia, turning the festival into a holiday. The Golden Apricot Film Festival’s slogan – The Crossroads of Civilizations and Cultures reflect the geopolitical position of Armenia and the history of the Armenian people with their problems and challenges. It shows that on its centuries-old development path, Armenia has always been in favor of cultural dialog, religious tolerance and peaceful co-existence of nations, giving priority to human problems and fates,” the prime minister said.
In his words, this year’s festival is dedicated to the 90th anniversary of the distinguished film director of Armenian descent Sergei Parajanov. H. Abrahamyan said it is an honorable but also obligatory circumstance, noting that the organizers will spare no efforts to duly present Parajanov’s legacy.
The prime minister said addressing those present, “I am sure that all the conditions are created so that you will not only become familiar with the rich cultural and national traditions of Armenia, but also enjoy the hospitality of the Armenians”.
The festival director, filmmaker Harutyun Khachatryan thanked Hovik Abrahamyan and the Armenian government for their assistance to organize the Golden Apricot Festival.