Արսեն Խոջոյանի մոտ մաշկային հիվանդություն է հայտնաբերվել
Ադրբեջանական գերությունից վերադարձած Տավուշի մարզի Վերին կարմիրաղբյուր գյուղի բնակիչ 23-ամյա Արսեն Խոջոյանի մոտ սեռավարակներ չեն հայտնաբերվել: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ առողջապահության նախարարությունից:
«Հրազդանի» բժշկական կենտրոնում ՀՀ առողջապահության նախարարության բժշկական օգնության քաղաքականության վարչության մասնագետների մասնակցությամբ Արսենին բուժզննության ենթարկելուց հետո վերցվել էր արյան նմուշ` պարզելու` Արսեն Խոջոյանն ունի՞ բակտերիոլոգիական ու ինֆեկցիոն ախտանիշներ, թե՞ ոչ:
Հերթական հետազոտության արդյունքում սեռավարակներ չեն հայտնաբերվել, սակայն հաստատվել է մաշկային հիվանդություն` փսորիաս:
ՀՀ ԱՆ մաշկաբանության և սեռավարակաբության բժշկագիտական կենտրոնի մաշկային բաժնի ղեկավար Տիգրան Գևորգյանի խոսքով, մաշկային այս հիվանդությունը վարակիչ չէ, զարգանում է սթրեսի, նյութափոխանակության խանգարման, մի շարք այլ պատճառներով, պայմանավորված է լինում նաև արտաքին ազդեցությամբ: Արսեն Խոջոյանին նշանակվել է դեղորայքային բուժում: Ըստ անհրաժեշտության` Արսեն Խոջոյանը դարձյալ կենթարկվի բժշկական հետազոտության:
Հիշեցնենք, որ Արսեն Խոջոյանը Տավուշի մարզի Վերին Կարմիաղբյուր գյուղից է: Նա ադրբեջանական կողմում էր հայտնվել տեղանքում չկողմնորոշվելու պատճառով՝ այս տարվա մարտի 7-ին:

Arsen Khojoyan diagnosed with skin disease
Tests showed that Arsen Khojoyan does not have a sexually transmitted disease, according to Armenian Health Ministry. The 23-year-old Armenian citizen was freed from Azerbaijani captivity on April 10 of this year.
Blood tests were carried out at Hrazdan Medical Center with the participation of Health Ministry experts to determine if Arsen Khojoyan had any infectious or bacterial disease. As a result, A. Khojoyan was diagnosed with psoriasis.
The head of the dermatology department of Research Center of Dermatology and Venereology Tigran Gevorgyan said psoriasis is not infectious. This skin disease is triggered by stress, metabolic imbalance, etc. Srsen Khojoyan will receive drug treatment and then undergo tests once again if necessary.
Arsen Khojoyan, a resident of Varin Karmiraghbyur village in Armenia’s Tavush province, crossed into Azerbaijan on March 7, 2014 after he lost his way in a dense fog. He is a distant relative of Mamikon Khojoyan, 77, who was tortured during his captivity in Azerbaijan. The elderly man was released by Azerbaijan on March 4 and died 6 weeks later, on May 20, 2014.