Արսեն Խոջոյանի մոտ մաշկային հիվանդություն է հայտնաբերվել
Ադրբեջանական գերությունից վերադարձած Տավուշի մարզի Վերին կարմիրաղբյուր գյուղի բնակիչ 23-ամյա Արսեն Խոջոյանի մոտ սեռավարակներ չեն հայտնաբերվել: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ առողջապահության նախարարությունից:
«Հրազդանի» բժշկական կենտրոնում ՀՀ առողջապահության նախարարության բժշկական օգնության քաղաքականության վարչության մասնագետների մասնակցությամբ Արսենին բուժզննության ենթարկելուց հետո վերցվել էր արյան նմուշ` պարզելու` Արսեն Խոջոյանն ունի՞ բակտերիոլոգիական ու ինֆեկցիոն ախտանիշներ, թե՞ ոչ:
Հերթական հետազոտության արդյունքում սեռավարակներ չեն հայտնաբերվել, սակայն հաստատվել է մաշկային հիվանդություն` փսորիաս:
ՀՀ ԱՆ մաշկաբանության և սեռավարակաբության բժշկագիտական կենտրոնի մաշկային բաժնի ղեկավար Տիգրան Գևորգյանի խոսքով, մաշկային այս հիվանդությունը վարակիչ չէ, զարգանում է սթրեսի, նյութափոխանակության խանգարման, մի շարք այլ պատճառներով, պայմանավորված է լինում նաև արտաքին ազդեցությամբ: Արսեն Խոջոյանին նշանակվել է դեղորայքային բուժում: Ըստ անհրաժեշտության` Արսեն Խոջոյանը դարձյալ կենթարկվի բժշկական հետազոտության:
Հիշեցնենք, որ Արսեն Խոջոյանը Տավուշի մարզի Վերին Կարմիաղբյուր գյուղից է: Նա ադրբեջանական կողմում էր հայտնվել տեղանքում չկողմնորոշվելու պատճառով՝ այս տարվա մարտի 7-ին:

У Арсена Ходжояна обнаружено кожное заболевание
У возвращенного 10 апреля из азербайджанского плена 23-летнего гражданина Армении Арсена Ходжояна венерических заболеваний не выявлено, сообщили в министерстве здравоохранения Армении.
В результате проведенного в медицинском центре «Раздан» с участием специалистов Минздрава Армении медицинского обследования у Арсена Ходжояна был взят анализ крови на наличие бактериальных или инфекционных возбудителей. В результате у Арсена Ходжояна обнаружено кожное заболевание – псориаз.
По словам руководителя дерматологического отделения Научно-медицинского центра дерматологии и венерологии министерства здравоохранения РА Тиграна Геворкяна, это кожное заболевание не является заразным, развивается в результате стресса, расстройства метаболизма, и по ряду других причин, обусловлено также внешним воздействием. Арсену Ходжояну назначено лекарственное лечение. В случае необходимости Ходжоян снова пройдет медицинское обследование.
Напомним, житель села Верин Кармирахбюр Тавушской области Армении, 23-летний Арсен Ходжоян оказался на территории Азербайджана 7 марта этого года. Арсен Ходжоян пересек границу, заблудившись вследствие густого тумана. Молодой человек является дальним родственником возвращенного 4 марта с. г. из азербайджанского плена и подвергнувшегося там пыткам 77-летнего гражданина Армении Мамикона Ходжояна, который скончался через 1,5 месяца после пленения – 20 мая 2014 года.