Գևորգ Կոստանյանը վստահ է, որ բոլոր հարցերը նախաքննության ընթացքում կպարզվեն
«Դա ԼՂՀ տարածքն է և ՀՀ իրավապահ մարմինները չունեն որևէ իրավասություն, ինչքանով ես տեղյակ եմ` արդեն հարուցված է քրեական գործ այդ փաստի կապակցությամբ, և ձերբակալված անձինք կան»,- լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե ի՞նչ քայլեր է ՀՀ գլխավոր դատախազությունը ձեռնարկելու Հայաստանում հայտնված դիվերսանտների վերաբերյալ:
Լրագրողի դիտարկմանը, թե տեղեկություններ կան, որ դիվերսանտներից մեկը տարիներ շարունակ ՀՀ-ում առևտրով է զբաղվել, ինչպես ՀՀ պաշտպանության նախարարը, այնպես էլ ՀՀ գլխավոր դատախազը նշեց, որ նման տեղեկության ինքը չի տիրապետում. «Կարծում եմ, որ այդ բոլոր հարցերի պատասխանները ԼՂՀ-ում իրականացվող նախաքննության ընթացքում վստահաբար կպարզվեն»,- ընդգծեց նա:
Անդրադառնալով հարցին, թե Ադրբեջանին կհաջողվի՞ ՀՀ-ում ձերբակալված անձանց որպես ռազմագերի ներկայացնել, Կոստանյանն արձագանքեց այսպես.
«Եթե չեմ սխալվում, ԼՂՀ-ն դեռեւս 2001 թվականին վավերացրել է պատերազմի չորս կոնվենցիաները. վստահ եմ, որ ԼՂՀ իրավապահ մարմինները կարողացել են հստակ տարանջատել՝ որն է գերի, որն է ռազմական հանցագործ, վստահ եմ, որ ճիշտ իրավական գնահատական կտրվի»,- եզրափակեց նա:

Г.Костанян: Действиям диверсантов будет дана правильная правовая оценка
«Каравачар – это территория НКР и правоохранительные органы Армении не имеют там каких-либо правомочий. Насколько я знаю, генеральная прокуратура Нагорного Карабаха уже возбудила уголовное дело в связи с незаконным пересечением гражданами Азербайджана государственной границы, есть задержанные», - заявил сегодня в ходе брифинга генеральный прокурор Армении Геворк Костанян.
На замечание одного из журналистов о том, что согласно муссируемым сведениям, один из диверсантов на протяжении лет занимался торговлей в Армении, генеральный прокурор отметил, что не обладает подобной информацией.
«Думаю, ответы на все вопросы будут получены в ходе проводимого в НКР предварительного следствия», - заявил Г.Костанян.
В ответ на вопрос о том, удастся ли Азербайджану представить диверсантов как военнопленных, генпрокурор отметил: «Если я не ошибаюсь, еще в 2001 году НКР ратифицировала четыре международные конвенции о защите жертв войны. Уверен, что правоохранительные органы НКР сумели четко разграничить, кто является пленным, а кто военным преступником. Уверен, что будет дана правильная правовая оценка».