«ՕԵԿ-ը իր հույսը դրել է քաղաքացիական շարժումների վրա»
«Ո՛չ թալանին» քաղաքացիական նախաձեռնության անդամները հուլիսի18-ին կայանալիք ՕԵԿ-ի նախաձեռնած հանրահավաքին չեն մասնակցի: Այս մասին Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց շարժման անդամ Վաղինակ Շուշանյանը, ում համոզմամբ ՕԵԿ-ը հերթական նախընտրական խաղն է խաղում:
«ՕԵԿ-ն այլևս հանրության վստահությունը չի վայելում: ՕԵԿ-ը իր հույսը դրել է քաղաքացիական շարժումների վրա, սակայն այդ ուժին այլևս ոչ ոք չի հավատում: Մենք ունենք նախնական պայմանավորվածություն, որ նախաձեռնության և ոչ մի անդամ այդ հավաքին չի մասնակցելու: Եվ ես դա ասում եմ ոչ միայն իմ, այլև նախաձեռնության մյուս անդամների անունից»,- ասաց նա՝ շարունակելով, որ ՕԵԿ-ը ինչպես նախկինում, այնպես էլ այսօր երկակի խաղ է խաղում:
«ՕԵԿ-ն այն ուժն է, որ մի օր որոշում է կոալիցիայի մաս կազմել, մի օր էլ՝ ընդդիմություն դառնալ: Մենք քամելյոններին չենք հավատում: Կարծում եմ, որ սա ՕԵԿ-ի հերթական PR ակցիան է, որով ուզում է հայտ ներկայացնել 2018-ի նախագահական ընտրություններին»,- ասաց Շուշանյանը:
Նախաձեռնության անդամը վստահ է, որ հանրահավաքին չեն մասնակցի իր թիմակիցները, նույնքան էլ համոզված է, որ այդ հավաքին չեն լինի նաև մյուս քաղաքացիական նախաձեռնությունները:
«Արթուր Բաղդասարյանն իր այս քայլով փորձում է իր կողմը գրավել քաղաքացիական նախաձեռնություններին, բայց ես վստահ եմ, որ նրան դա չի հաջողվի»,- ասաց նա:
ՕԵԿ-ը իբրև քաղաքական ուժ վստահություն չի ներշանչում նաև «Դեմ եմ» նախաձեռնության անդամներին: Նախաձեռնության անդամ Դավիթ Մանուկյանը մեզ հետ զրույցում ևս նշեց, որ այս քաղաքացիական նախաձեռնությունը նույնպես մտադիր չէ մասնակցել հուլիսի 18-ին կայանալիք հանրահավաքին:
«Կոնկրետ ինձ համար ՕԵԿ-ն այն ուժը չէ, որին կարելի է վստահել կամ հավատալ: Մենք շատ լավ գիտենք, թե ՕԵԿ-ը որտեղ էր, ինչով էր զբաղվում և ինչ նպատակներ է հետապնդում: Ես չեմ հավատում, որ այդ քաղաքական ուժը մտահոգված է երկրի ճակատագրով: Եթե այդ ուժի մոտ ինչ-որ բան ստացվի, ես միայն ուրախ կլինեմ դրա համար: ՕԵԿ-ը արդեն ձախողված քաղաքական ուժ է, որն իր քաղաքական թիմով ինձ համար քաղաքական դաշտի ամենաանվստահելիներից մեկն է, որը չի տարբերվում ՀՀԿ-ից»,-ասաց Դավիթը:
Դիտարկմանը, թե վստա՞հ եք, որ նախաձեռնության մյուս անդամները չեն մասնակցի հանրահավաքին՝ Դավիթը նշեց, որ ինքը որևէ քաղաքացու անունից վստահություն չի կարող հայտնել, սակայն վստահ է մի բանում. իր թիմակիցներն ու մտերիմ ընկերները չեն մասնակցի այդ հավաքին:
«Մենք՝ որպես նախաձեռնություն չենք մասնակցելու: Եթե թիմից ինչ-որ մեկը մասնակցի շարժման անունից, ապա այդ մասին պաշտոնական հայտարարություն կտարածվի: Իբրև անհատ քաղաքացի յուրաքանչյուրն էլ կարող է մասնակցել՝ դա նրա իրավունքն է և մենք չեն կարող դա արգելել»,- ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ ՕԵԿ-ը հուլիսի 18-ին Ազատության հրապարակում հանրահավաք է կազմակերպել: Նկատենք, որ կոալիցիայից դուրս գալուց հետո, սա կուսակցության առաջին հանրահավաքն է:

Гражданские инициативы не намерены участвовать в митинге «Оринац еркир»
Члены гражданской инициативы «Нет грабежу» не собираются участвовать в инициированном 18 июля партией «Оринац еркир» митинге. Об этом сообщил в беседе с корреспондентом Aysor.am член инициативы Вагинак Шушанян.
По мнению представителя гражданской инициативы, партия «Оринац еркир» начала очередную предвыборную игру.
«Партия «Оринац еркир» больше не пользуется доверием общества. «Оринац еркир» надеется на гражданские инициативы, однако этой политической силе никто уже не верит. У нас есть предварительная договоренность о том, что никто из членов инициативы не будет участвовать в этом митинге, я заявляю об этом также от имени всех остальных», - сказал он.
Как отметил активист, «Оринац еркир» как в прошлом, так и сегодня ведет двойную игру.
«Это партия то решает, что составит часть правящей коалиции, то выходит из ее состава, становясь оппозицией. Мы не доверяем хамелеонам. Думаю, что это – очередная PR акция «Оринац еркир», которой она хочет представить заявку на президентские выборы 2018 года», - заявил Вагинак Шушанян.
По словам активиста, «Артур Багдасарян этим шагом пытается привлечь на свою сторону гражданские инициативы, однако ему это не удастся».
Партия «Оринац еркир» как политическая сила не внушает доверия также членам гражданской инициативы «Я против». Как отметил в беседе с корреспондентом Aysor.am представитель инициативы Давид Манукян, гражданская инициатива не намерена участвовать в запланированном 18 июля митинге партии.
«Конкретно для меня, партия «Оринац еркир» – не та сила, которой можно доверять или верить. Мы прекрасно знаем, где была эта партия, чем она занималась и какие цели преследовала. Я не верю, что эта политическая сила обеспокоена судьбой страны. Если у этой партии что-то получится, то я буду только рад. Для меня «Оринац еркир» – это партия, уже потерпевшая неудачу, ее политическая команда – одна из самых ненадежных и ничем не отличается от Республиканской партии Армении», - сказал Давид Манукян.
Напомним, партия «Оринац еркир» организует 18 июля митинг на площади Свободы в Ереване. Отметим, что это первый митинг политической силы после выхода из правящей коалиции.