Լևոն Տեր-Պետրոսյանն անդրադարձել է քառյակի առաջիկա անելիքներին
Այսօ ՀՀ Առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հանդիպել է Հայաստանում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆերնի հետ` վերջինիս նախաձեռնությամբ: Այս մասին հայտնում են ՀԱԿ-ից:
Դեսպանի խնդրանքով, Նախագահ Տեր-Պետրոսյանը ներկայացրել է Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակը, անդրադարձել երկրում տիրող համակարգային կոռուպցիային, մարդու իրավունքների ոտնահարումներին, արտագաղթի չնվազող տեմպերին, ընտրությունների շարունակական կեղծման ավանդույթին` դրանք համարելով Հայաստանի առջև ծառացած հիմնական մարտահրավերներ:
Առաջին Նախագահը անդրադարձել է նաև ոչ իշխանական Քառյակի համագործակցությանը, մասնավորապես իշխանություններին ներկայացված 12 պահանջներին, ինչպես նաև Քառյակի առաջիկա անելիքներին:
Քննարկվել են նաև տարածաշրջանային համագործակցությանն և անվտանգությանն առնչվող խնդիրներ, մասնավորապես կապված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԱՄՆ դեսպանության առաջին քարտուղար Քրիստոֆեր Անդերսոնը, Հայ Ազգային Կոնգրեսի փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը և վարչության անդամ Ավետիս Ավագյանը:

First Armenian President, leader of Armenian National Congress (HAK) Party Levon Ter-Petrosyan met today with U.S. Ambassador to Armenia John Heffern. The meeting took place at the American ambassador’s initiative, the press service of HAK said.
At the request of J. Heffern, Levon Ter-Petrosyan spoke about the internal political situation in Armenia, systemic corruption, human rights violations, emigration from the country, and the tradition of constant electoral fraud, which he said are the main challenges facing Armenia.
The first president of Armenia also touched upon cooperation of the four non-government political forces, in particular the 12 demands they presented to the Armenian authorities, and their further actions.
Issues related to regional cooperation and security, particularly the Karabakh conflict settlement, were also discussed at the meeting.
The first secretary of the embassy Christopher Anderson, deputy chairman of HAK Levon Zurabyan and HAK board member Avetis Avagyan participated in the meeting.