Լևոն Տեր-Պետրոսյանն անդրադարձել է քառյակի առաջիկա անելիքներին
Այսօ ՀՀ Առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հանդիպել է Հայաստանում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆերնի հետ` վերջինիս նախաձեռնությամբ: Այս մասին հայտնում են ՀԱԿ-ից:
Դեսպանի խնդրանքով, Նախագահ Տեր-Պետրոսյանը ներկայացրել է Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակը, անդրադարձել երկրում տիրող համակարգային կոռուպցիային, մարդու իրավունքների ոտնահարումներին, արտագաղթի չնվազող տեմպերին, ընտրությունների շարունակական կեղծման ավանդույթին` դրանք համարելով Հայաստանի առջև ծառացած հիմնական մարտահրավերներ:
Առաջին Նախագահը անդրադարձել է նաև ոչ իշխանական Քառյակի համագործակցությանը, մասնավորապես իշխանություններին ներկայացված 12 պահանջներին, ինչպես նաև Քառյակի առաջիկա անելիքներին:
Քննարկվել են նաև տարածաշրջանային համագործակցությանն և անվտանգությանն առնչվող խնդիրներ, մասնավորապես կապված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԱՄՆ դեսպանության առաջին քարտուղար Քրիստոֆեր Անդերսոնը, Հայ Ազգային Կոնգրեսի փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը և վարչության անդամ Ավետիս Ավագյանը:

Л.Тер-Петросян представил послу США внутриполитическую ситуацию в Армении
Первый президент Армении, лидер «Армянского национального конгресса» (АНК) Левон Тер-Петросян встретился сегодня с Чрезвычайным и Полномочным послом США в Армении Джоном Хефферном. Как сообщает пресс-служба АНК, встреча состоялась по инициативе посла США.
По просьбе дипломата, Левон Тер-Петросян представил внутриполитическую ситуацию в Армении, обратился к царящей в республике системной коррупции, нарушению прав человека, не замедляющимся темпам миграции, традиции постоянной фальсификации выборов, посчитав их основными вызовами, вставшими перед Арменией.
Первый президент Армении коснулся также сотрудничества четырех невластных политических сил, в частности представленных властям Армении 12 требований и предстоящих действий.
В ходе встречи обсуждались также вопросы, касающиеся регионального сотрудничества и безопасности, в том числе урегулирования карабахского конфликта.
Во встрече участвовали первый секретарь посольства Кристофер Андерсон, заместитель председателя «Армянского национального конгресса» Левон Зурабян и член правления АНК Аветис Авагян.