«ՀՀ քաղաքացիները ՌԴ-ում գործունեություն կծավալեն առանց տուրք վճարելու»
ՀՀ քաղացիները ՌԴ մուտք գործելուն պես կարող են 30 օրվա ընթացքում հաշվառվել՝ այսօրվա 7 օրյա ժամկետի փոխարեն: Համաձայնագրի կիրարկումը կսկսվի օգոստոսի 10-ից: Այս մասին այսօր կառավարությունում լրագրողներին ասաց ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության միգրացիոն ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանը:
Նշենք, որ հուլիսի 11-ին Սոչիում ստորագրվել է «Ռուսաստանի քաղաքացիների՝ Հայաստանի տարածքում, և Հայաստանի քաղաքացիների՝ Ռուսաստանի տարածքում գտնվելու կարգի» մասին համաձայնագիրը, որը վարչապետերի հանդիպման ժամանակ երկրորդ համաձայնագիրը չի ստորագրվել. ռուսական կողմն ասել է, որ դեռևս պատրաստ չէ ստորագրման:
«Հայաստանի քաղաքացին կարող է ՌԴ տարածքում աշխատանքային գործունեություն ծավալել առանց լրացուցիչ թույլտվության, առանց դիմումներ ներկայացնելու, պետական տուրք վճարելու՝ այս հարցում հավասարվելով ՌԴ քաղաքացիներին»,- ընդգծեց Գ.Եգանյանը:
Գագիկ Եգանյանը նաև նշեց, որ ՀՀ վարչապետը հարցը բարձրացրել է և ներկայացվել է, որ Ռուսաստանի աշխատանքի նախարարության կողմից կան որոշակի վերապահումներ, որոնք ըստ էության սկզբունքային չեն. «Քննարկման ընթացքում Ռուսաստանի վարչապետը խոստացավ, որ ինքն այդ խնդիրները կկարգավորի»,- նշեց Գ. Եգանյանը:

Граждане РА могут заниматься трудовой деятельностью в РФ без выплаты пошлин
Граждане Армении на территории России смогут приступать к трудовой деятельности без дополнительных разрешений и выплаты пошлин, то есть на общих основаниях с гражданами принимающей страны. Об этом заявил сегодня начальник Государственной миграционной службы министерства территориального управления Армении Гагик Еганян.
«Граждане Армении могут заниматься трудовой деятельностью на территории РФ без дополнительного разрешения, без представления заявления, без выплаты пошлин, то есть – равноправны с гражданами России», - отметил Г.Еганян.
По его словам, после въезда на территорию РФ граждане Армении могут встать на учет в течение 30 дней, вместо действующего в настоящее время срока 7 дней. Соглашение начнет действовать с 10 августа.
Отметим, что 11 июля в Сочи было подписано соглашение о пребывании граждан РФ на территории Армении, и граждан РА – на территории России. Документ подписали глава Федеральной миграционной службы России Константин Ромодановский и начальник Государственной миграционной службы Армении Гагик Еганян.