«ՀՀ քաղաքացիները ՌԴ-ում գործունեություն կծավալեն առանց տուրք վճարելու»
ՀՀ քաղացիները ՌԴ մուտք գործելուն պես կարող են 30 օրվա ընթացքում հաշվառվել՝ այսօրվա 7 օրյա ժամկետի փոխարեն: Համաձայնագրի կիրարկումը կսկսվի օգոստոսի 10-ից: Այս մասին այսօր կառավարությունում լրագրողներին ասաց ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության միգրացիոն ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանը:
Նշենք, որ հուլիսի 11-ին Սոչիում ստորագրվել է «Ռուսաստանի քաղաքացիների՝ Հայաստանի տարածքում, և Հայաստանի քաղաքացիների՝ Ռուսաստանի տարածքում գտնվելու կարգի» մասին համաձայնագիրը, որը վարչապետերի հանդիպման ժամանակ երկրորդ համաձայնագիրը չի ստորագրվել. ռուսական կողմն ասել է, որ դեռևս պատրաստ չէ ստորագրման:
«Հայաստանի քաղաքացին կարող է ՌԴ տարածքում աշխատանքային գործունեություն ծավալել առանց լրացուցիչ թույլտվության, առանց դիմումներ ներկայացնելու, պետական տուրք վճարելու՝ այս հարցում հավասարվելով ՌԴ քաղաքացիներին»,- ընդգծեց Գ.Եգանյանը:
Գագիկ Եգանյանը նաև նշեց, որ ՀՀ վարչապետը հարցը բարձրացրել է և ներկայացվել է, որ Ռուսաստանի աշխատանքի նախարարության կողմից կան որոշակի վերապահումներ, որոնք ըստ էության սկզբունքային չեն. «Քննարկման ընթացքում Ռուսաստանի վարչապետը խոստացավ, որ ինքն այդ խնդիրները կկարգավորի»,- նշեց Գ. Եգանյանը:

Armenian citizens may start labor activities in Russia without extra permission and payment of duties, the head of State Migration Service of Armenian Ministry of Territorial Administration Gagik Yeganyan said today.
“Armenian citizens may start labor activities without extra permission, applications, and payment of duties, that is, they have equal rights with Russian citizens,” he noted.
According to Yeganyan, upon their arrival in Russia, Armenian citizens may now register within 30 days - instead of 7 days as was required previously. The agreement takes effect on August 10.
An agreement on the stay of Russian citizens in Armenia and Armenian citizens in Russia was signed in Sochi on July 11. The document was signed by Head of Russia’s Federal Migration Service Konstantin Romodanovsky and Head of the State Migration Service of Armenia Gagik Yegayan.