Հերոինի աղմկահարույց գործով նոր մանրամասներ. ՀՀ-ն` որպես տարանցիկ երկիր
Առանձնապես խոշոր չափերի հերոինի աղմկահարույց գործն արդեն դատարանում է: Ըստ մեղադրական եզրակացության, Օսման Ուղուրլուն 2013թ. սկզբներին պայմանավորվածություն ձեռք բերելով Թուրքիայի քաղաքացիներ հանդիսացող եղբայրներ` Մուստաֆա և Իսմայիլ Նարգեզների հետ, Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից թմրամիջոց ձեռք բերելու և այն Ուկրաինա, այնուհետև եվրոպական երկրներ տեղափոխելու վերաբերյալ: Այս մասին գրում է «Փաստինֆոն»:
Այդ նպատակով 2013թ. ապրիլի 12-ին Վրաստանում իր անվամբ հիմնադրել և գրանցել է «Հովո Լոջիստիք» բեռնափոխադրումային ընկերությունը, որի անվամբ ձեռք բերել «ԴԱՖ» մակնիշի ավտոմեքենան,որտեղ կցորդի հատակային մասում պատրաստվել է հատուկ հարմարեցված թաքստոց:
2013թ. դեկտեմբեր ամսին Թբիլիսի քաղաքից ձեռք բերելով տախտակ, իբրև թե այդ տախտակը Իրան տեղափոխելու պատրվակով, 2013թ. դեկտեմբերի 27-ին Վրաստանից «Բագրատաշեն» մաքսակետով ժամանել է Հայաստան, որտեղից էլ 2013թ. դեկտեմբերի 28-ին «Մեղրի» մաքսակետով մուտք է գործել Իրանի Իսլամական Հանրապետության տարածք:
Ավտոմեքենան բեռնաթափելուց և կայանատեղիում թողնելուց հետո, ըստ մեղադրական եզրակացության, Օ.Ուղուրլուն բանալիները տրամադրել է Նարգեզների մատնանշած Նասրի անունով հանդես եկած անձին, ով կցորդի հատուկ հարմարեցված թաքստոցում տեղավորել է 850 կգ, 160գ, 467 մգ քաշով «հերոին» տեսակի թմրամիջոց` 47 փաթեթներում:
2014թ. հունվարի 16-ին մուտք են գործել ՀՀ մաքսային տարածք, սակայն ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ նախաբացթողումային հսկողության վարչության կողմից ռենտգենյան «Ռապսկան» սարքավորման միջոցով հայտնաբերվել է «օտար մարմնի» առկայությունը:
Ըստ մեղադրական եզրակացության, Ավթանդիլ Մարտիաշվիլին Օսման Ուղուրլուի հետ, իրացնելու նպատակով ապօրինի ձեռք է բերել, տրանսպորտային միջոցի կցորդում պատրաստված հատուկ հարմարեցված թաքստոցում պահել, փոխադրել և մաքսային հսկողությունից թաքցնելով ՀՀ մաքսային սահմանով տեղափոխել է առանձնապես խոշոր չափերի թմրամիջոց:
Թուրքիայի 40-ամյա քաղաքացի, նախկինում դատված Օսման Ուղուրլուին և Վրաստանի Հանրապետության քաղաքացի, 61-ամյա Ավթանդիլ Մարտիաշվիլուն մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 215-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ թմրամիջոցների մաքսանենգություն և 266-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով՝ իրացնելու նպատակով առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությունը:

The case of smuggling a large shipment of heroin is already in court. According to the indictment, in early 2013 Osman Ugurlu came to an agreement with brothers Mustafa and Ismail Nargez, Turkish citizens, to purchase heroin in Iran and smuggle it into Ukraine and later to European countries, Pastinfo news agency said.
For this purpose he founded and registered a forwarding company, Hovo Logistic, in Georgia on April 12, 2013 and bought a DAF truck where he installed a secret compartment.
In December 2012 Ugurlu purchased lumber and on the pretext of transporting it to Iran, he came from Georgia in Armenia via Bagratashen checkpoint on December 27, 2013. On December 28, 2013 he arrived in Iran via Meghri customs station. Having parked the truck to be unloaded, Ugurlu – on the instructions of Nargez brothers - handed the car key to a man who introduced himself as Nasri who concealed the heroin packed into 47 packages weighing 850 kg, 160 kg and 467 kg in the vehicle’s secret compartment.
On January 16, 2014 he crossed the Armenian border, but the x-ray scanner revealed a foreign object in the car.
The indictment said that Avtandil Martiashvili and Osman Uruglu purchased narcotics in particularly large amounts for sale, concealed the shipment in a secret compartment of a car’s trailer and smuggled it through customs.
Turkish citizen Osman Ugurlu, 40 (has a previous conviction) and Georgian citizen Avtandil Martiashvili, 61, have been charged under the Armenian Criminal Code’s Article 215 part 2 (smuggling of narcotic drugs) and Article 266 part 3 point 2 (illicit turnover of narcotic drugs in particularly large amounts for sale).