Լևոն Հայրապետյանի պաշտպանները բողոքարկել են նրա կալանավորելու որոշումը
Մոսկվայում ձերբակալված հայազգի խոշոր գործարար Լևոն Հայրապետյանի պաշտպանները բողոքարկել են նրան կալանավորելու որոշումը:
ИТАР-ТАСС- փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է նրա փաստաբան Ռուբեն Մարգարյանը:
«Մոսկվայի քաղաքային դատարանին մենք խնդրում ենք փոխել Հայրապետյանին կալանավորելու մասին որոշումը, քանի որ այն ինչպես անօրինական է, այնպես էլ անհիմն է: Պետք է փոխել նրա խափանման միջոցը»,- ասել է փաստաբանը:
Ակնկալվում է, որ հուլիսի 24-ին Հայրապետյանին պաշտոնական մեղադրանք կներկայացվի:
Ավելի վաղ դատարանը վճռել էր մինչև սեպտեմբերի 15-ը կալանավորել հայ գործարարին: Բացի այդ, այդ քրեական գործի շրջանակներում կալանք է դրվել «Башнефть» ընկերության արժեթղթերի վրա, որի արժեքը 300 մլն ռուբլի է:
Հայրապետյանը չի ընդունում իրեն ուղղված մեղադրանքը՝ փողերի լվացման գործով:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ 65-ամյա գործարարը ձերբակալվել էր հուլիսի 15-ին՝ «Դոմոդեդովո» օդանավակայանում:
Նրա ձերբակալության համար հիմք էր հանդիսացել Բաշկիրիայից ընտրված նախկին սենատոր Իգոր Իզմեստևի ցուցմունքը, որը ցմահ ազատազրկման է դատապարտված՝ առանձնակի ծանր հանցագործությունների համար:

The defense has appealed against the arrest of well-known Armenian businessman Levon Hayrapetyuan suspected of embezzlement and money laundering in Russia, Hayrapetyan’s lawyer lawyer Ruben Markaryan told ITAR-TASS.
“We have asked Moscow city court to revoke Basmanny court’s decision about Hayrapetyan’s arrest as illegal and unfounded and choose a measure of restraint not related to imprisonment,” Markaryan said.
The investigators are expected to officially bring charges against Hayrapetyan on July 24.
Basmanny court of Moscow arrested Hayrapetyan on July 15 based on the investigators’ petition. Besides, Bashneft Company’s shares in excess of 300 million rubles were seized as part of the criminal case.
The 65-year-old businessman was detained on July 15 at Moscow’s Domodedovo Airport where he arrived from Nice. Evidence given by Igor Izmestyev, an ex-senator from Bashkiria currently serving a life term for particularly grave crimes, was a ground for Hayrapetyan’s detention.