Լևոն Հայրապետյանի պաշտպանները բողոքարկել են նրա կալանավորելու որոշումը
Մոսկվայում ձերբակալված հայազգի խոշոր գործարար Լևոն Հայրապետյանի պաշտպանները բողոքարկել են նրան կալանավորելու որոշումը:
ИТАР-ТАСС- փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է նրա փաստաբան Ռուբեն Մարգարյանը:
«Մոսկվայի քաղաքային դատարանին մենք խնդրում ենք փոխել Հայրապետյանին կալանավորելու մասին որոշումը, քանի որ այն ինչպես անօրինական է, այնպես էլ անհիմն է: Պետք է փոխել նրա խափանման միջոցը»,- ասել է փաստաբանը:
Ակնկալվում է, որ հուլիսի 24-ին Հայրապետյանին պաշտոնական մեղադրանք կներկայացվի:
Ավելի վաղ դատարանը վճռել էր մինչև սեպտեմբերի 15-ը կալանավորել հայ գործարարին: Բացի այդ, այդ քրեական գործի շրջանակներում կալանք է դրվել «Башнефть» ընկերության արժեթղթերի վրա, որի արժեքը 300 մլն ռուբլի է:
Հայրապետյանը չի ընդունում իրեն ուղղված մեղադրանքը՝ փողերի լվացման գործով:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ 65-ամյա գործարարը ձերբակալվել էր հուլիսի 15-ին՝ «Դոմոդեդովո» օդանավակայանում:
Նրա ձերբակալության համար հիմք էր հանդիսացել Բաշկիրիայից ընտրված նախկին սենատոր Իգոր Իզմեստևի ցուցմունքը, որը ցմահ ազատազրկման է դատապարտված՝ առանձնակի ծանր հանցագործությունների համար:

Защита обжаловала арест Левона Айрапетяна
Защита обжаловала арест крупного армянского предпринимателя Левона Айрапетяна, подозреваемого в России в растрате и отмывании денежных средств, приобретенных преступным путем. Об этом сообщил агентству ИТАР-ТАСС его адвокат Рубен Маркарян.
«Мы просим Мосгорсуд отменить постановление Басманного суда об аресте Айрапетяна как незаконное и необоснованное и назначить ему меру пресечения, не связанную с лишением свободы», - сказал он.
Как ожидается, 24 июля следствие предъявит Айрапетяну официальное обвинение.
Ранее Басманный суд Москвы по ходатайству следователя арестовал предпринимателя до 15 сентября. Кроме того, в рамках данного уголовного дела судом наложен обеспечительный арест на акции в компании «Башнефть», стоимость которых превышает 300 млн рублей.
Сам Айрапетян не признает вину и отвергает все обвинения в свой адрес.
65-летний предприниматель был задержан 15 июля у трапа самолета в московском аэропорту Домодедово, куда он прилетел из Ниццы. Основанием для его задержания стали показания экс-сенатора от Башкирии Игоря Изместьева, отбывающего пожизненное заключение за серию особо тяжких преступлений