Քառյակի խոստացած «թեժ աշունը» չի լինելու
Ամառային արձակուրդի մեկնած ոչ իշխանական խորհրդարանական քառյակի հետարձակուրդային առաջին հանդիպումը, ըստ նախնական պայմանավորվածության, նախատեսված է օգոստոսի 20-ին: Այս մասին «Հայկական ժամանակին» է հայտնել քառյակի ներկայացուցիչներից մեկը:
Ըստ նույն աղբյուրի, թեև քառյակը թեժ աշուն էր խոստացել, այդուամենայնիվ, աշնանային սրացումներ իրականում չեն սպասվում: «Համենայնդեպս, քառյակը չի պատրաստվում ոչ կառավարության և ոչ էլ Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը պահանջել: ԱԺ արտահերթ ընտրությունների պահանջ ներկայացնելը քառյակի կողմից նույնպես բացառվում է: Քառյակի գործողությունները, հիմնականում, ընթանալու են իշխանություններին ներկայացված 12 կետերի շուրջ, իսկ լուրջ հակասություններ ոչ վարչապետի և ոչ էլ Սերժ Սարգսյանի հետ խորհրդարանում ներկայացված ոչ իշխանականները չունեն: Նրանք չեն բացառում անգամ, որ Սերժ Սարգսյանի հետ համաձայնություն ձեռք բերվի նաև սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվե չանցկացնելու շուրջ: Այս ամենը, սակայն, մասնավոր զրույցում միայն»,- գրել է թերթը:
Քառյակի աշնանային գործողությունների վերաբերյալ թերթի հարցերին է պատասխանել ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը: Նա, մասնավորապես նշել է, թե կարծում է, որ աշունը, բոլոր դեպքերում թեժ է լինելու, սակայն հիմնականում նշել է արտաքին-քաղաքական մարտահրավերներ (ԵՏՄ, բանակցային գործընթաց): Հարցին, թե քառյակը նախագահի հրաժարականը կպահանջի՞, Ա. Մինասյանը պատասխանել է. «Քանի որ այդ հարցը չի քննարկվել, դժվարանում եմ պատասխանել: Իմ կարծիքով՝ ոչ»:

«Айкакан жаманак»: Обещанная «четверкой» жаркая осень отменяется
Первая встреча представителей четырех невластных парламентских сил после летних отпусков, согласно предварительной договоренности, намечена на 20 августа. Об этом газете «Айкакан жаманак» сообщил один из представителей «четверки».
Согласно тому же источнику, несмотря на то, что «четверка» обещала ранее жаркую осень, однако, в действительности, «осеннего обострения» не ожидается. «По крайней мере, четверка не готовится требовать ни отставки правительства, ни отставки Сержа Саргсяна. Также исключается, что четверка выступит с требованием проведения досрочных парламентских выборов», - сказал он.
Как отмечает издание, действия «четверки» в основном будут разворачиваться вокруг представленных властям 12 пунктов, а серьезных противоречий у представителей «четверки» с премьер-министром или Сержем Саргсяном нет. «Они даже не исключают достижения договоренности с президентом Армении вокруг отказа от проведения референдума по конституционным изменениям. Однако, все это только в частной беседе», - пишет газета.
На вопросы издания относительно деятельности осенью ответил также депутат от фракции АРФ «Дашнакцутюн» Арцвик Минасян. Он, в частности, отметил, что осень, во всех случаях, будет напряженной, однако в основном во внешнеполитической сфере (вступление в ЕАЭС, переговорный процесс). На вопрос, будет ли требовать «четверка» отставки президента, А.Минасян заявил: «Поскольку этот вопрос пока не обсуждался, затрудняюсь ответить. На мой взгляд, нет».