Կ. Արեյան. 1000 զինծառայողների ծնողներ այցելել են սահմանամերձ զորամասեր
Երևանի փոխքաղաքապետ Կամո Արեյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադառնալով կոմունալ տնտեսության ոլորտում 2014-ի առաջին կիսամյակում նախատեսված և կատարված աշխատանքներին՝ անդրադարձել է Ֆրանսիայի կառավարության կողմից տրամադրված վարկային միջոցներով իրականացվող «Երևանի ջրամատակարարման և ջրահեռացման համակարգերի բարելավման ծրագրի» շրջանակում ընթացող աշխատանքներին:
Խոսելով բազմաբնակարան շենքերի խնդիրներից՝ նշվել է, որ 304 շենքերում իրականացվել է 38504 քմ մակերեսով հարթ, 370 շենքերում՝ 23735 քմ թեք տանիքի վերանորոգում: Շքամուտքերի վերանորոգման ծրագրում ընդգրկված 727 շենքերից աշխատանքներն ավարտված են 416-ում: Ընթացքի մեջ է արտաքին լուսավորության ցանց չունեցող 24 փողոցների և ավելի քան 100 բակային տարածքներում լուսավորության վերականգնման աշխատանքները:
2014 թվականի առաջին կիսամյակում 16-րդ թաղամասի 21 շենքերի գազիֆիկացման ծրագրի շրջանակում 8 շենքեր ամբողջությամբ գազիֆիկացված են:
Սոցիալական ապահովության ոլորտի կիսամյակային աշխատանքների մասին խոսելով՝ քաղաքապետի առաջին տեղակալ Կամո Արեյանը տեղեկացրել է, որ պետության կողմից նախատեսված բոլոր ծրագրերն իրականացվել են 100 տոկոսով: Համայնքային բյուջեով իրականացված ծրագրերի արդյունքում համապատասխան աջակցություն է ցուցաբերվել շուրջ 5000 ընտանիքի: Սոցիալական աջակցության ծրագրերում առանձնացվել է երևանաբնակ 1000 զինծառայողների ծնողների այցը սահմանամերձ զորամասեր: Երևան քաղաքում բնակվող սիրիահայերի ընտանիքներին սոցիալական աջակցության ցուցաբերման գործընթացի վերաբերյալ նշվել է, որ դրամական աջակցություններ են տրամադրվել 85 ընտանիքի: Կենցաղային իրեր, հագուստեղեն, կոշկեղեն, գրենական պիտույքներ են տրամադրվել 441, պարենային աջակցություն՝ 293 ընտանիքների:

At the press conference today, First Deputy Mayor of Yerevan Kamo Areyan spoke about municipal services provided in the first half of 2014, in particular the work done under the program on improvement of Yerevan water supply and sewerage systems with credit resources of the French government.
Speaking about problems of apartment buildings, the deputy mayor said 38,504 sq. meters of flat roofs were repaired in 304 buildings and 23,735 sq. meters of sloping roofs were repaired in 370 buildings. Entrance repair work was completed in 416 of the 727 buildings in need of repair.
In the first half of 2014, gas networks were constructed for 8 buildings in Yerevan’s 16th neighborhood, as part of the program to supply 21 buildings with gas.
As regards social security programs, Kamo Areyan told reporters that all state programs were implemented by 100%. About 5,000 families received assistance under community programs. Parents of 1000 Yerevan-based servicemen had the opportunity to visit their sons in military units located on the border. Monetary support was provided to 85 Syrian Armenian families currently residing in Yerevan. Household items, clothes, footwear, and stationery were given to 441 families, food assistance - to 293 families.