Այսօր մեռելոց է. Օրը՝ հանգստյան
Երեկ Հայ Առաքելական եկեղեցին նշեց Հայ Առաքելական Եկեղեցու հինգ տաղավար տոներից Քրիստոսի Պայծառակերպության տոնը, և ահա այսօր մեռելոց է:
Բոլոր եկեղեցիներում հանգուցյալների հոգիների խաղաղության համար 10:30-ին մատուցվում է հոգեհանգստյան Սուրբ Պատարագ, որից հետո մարդիկ կարող են այցելել իրենց հարազատների շիրիմներին:
Հայ Առաքելական Եկեղեցու տաղավար տոների հաջորդ օրը մեռելոց է. Տաղավար տոներն են՝ Սուրբ Ծնունդ և Մկրտություն, Սուրբ Հարություն, Պայծառակերպություն (Վարդավառ), Աստվածածնի Վերափոխման տոն, Խաչվերաց տոն:

Yesterday the Armenian Apostolic Church celebrated the Transfiguration of Jesus Christ and today a memorial day for the departed by death.
On June 26, 2008, the Armenian government took a decision, in accordance with the Article 17 of the Law on Freedom of Conscience and Religious Organizations, to designate the days following each of the five Cardinal Feasts in the Armenian Apostolic Church as memorial days.
The five Cardinal Feasts are Christmas, Easter, Transfiguration (Vardavar), Assumption of Saint Mary, and Exaltation of the Holy Cross.