«Լույսի» կրթաթոշակառու. Ցանկանում եմ միջազգային կրթական փորձը տեղայնացնել
Այսօր ՀՀ նախագահ Սերժ Սարսգայանը հանդիպեց «Լույս» հիմնադրամի 2014-2015-թթ ուսումնական տարվա կրթաթոշակառուների հետ: ՀՀ նախագահը արդեն ընտրված ուսանողներին հանձնեց հավաստագրեր:
Հանդիպմանը ներկա էին «Լույս» հիմնադրամի ներկա ու նախկին շրջանավարտները, ովքեր մասնակցում են «Զարգացնենք Հայաստանը միասին» ծրագրին: «Լույսի» ուսանողները բաժանվել են յոթ խմբերի և Դիլիջանում, Եղեգանձորում, Գյումրիում, Երևանում, Գարգառում, Ծափաթաղում և Շուշիում ծրագրեր են իրականացրել` համագործակցելով տեղի բնակչության հետ:
Ստենֆորդի համալսարանի Միջազգային համեմատական կրթության բաժին ընդունված Դիանա Մուրադովան կարևորեց միջազգային կրթական մոտեցումները Հայաստանում տեղայնացնելու անհրաժեշտությունը:
Նա նաև նշեց, որ Սթենֆորդի համալսարանում «Լույսի» 4-5 ուսանող է եղել, նաև պետք է ակտիվացնել դեպի Սթենֆորդի համալսարան ուսանողների ուղղվածությունը:
Դ. Մուրադովան համզված է, որ հին ու նոր «Լույսի» ուսանողները փոփոխություններ կարող են կատարել ՀՀ կրթության ոլորտում` քայլ առ քայլ տեղայնանցելով լավագույն միջազգային կրթական փորձը:

Armenian President, Co-Founder of Luys Foundation Serzh Sargsyan received today the scholarship holders in the 2014-2015 academic year. The head of state gave them certificates about receving a scholarship of Luys Foundation.
Among those present were both graduates and current students attending the world’s best universities thanks to scholarships of Luys Foundation. The participants of the Develop Armenia Program informed Serzh Sargsyan about work done in Yerevan, Dilijan, Eghegnadzor, Shushi, and Gyumri and the villages of Gargar and Tsapatagh.
Diana Muradyan who has entered Stanford University stressed the importance of localizing international education approaches in Armenia. She expressed confidence that Luys Foundation’s graduates and students will succeed in changing Armenia’s educational system by consistently introducing the best international experience.
57 students – no more than ten students from each higher educational institution - received scholarships for 2014-2015. The Armenian president congratulated them and wished them success in their studies and further plans.