«Լույսի» կրթաթոշակառու. Ցանկանում եմ միջազգային կրթական փորձը տեղայնացնել
Այսօր ՀՀ նախագահ Սերժ Սարսգայանը հանդիպեց «Լույս» հիմնադրամի 2014-2015-թթ ուսումնական տարվա կրթաթոշակառուների հետ: ՀՀ նախագահը արդեն ընտրված ուսանողներին հանձնեց հավաստագրեր:
Հանդիպմանը ներկա էին «Լույս» հիմնադրամի ներկա ու նախկին շրջանավարտները, ովքեր մասնակցում են «Զարգացնենք Հայաստանը միասին» ծրագրին: «Լույսի» ուսանողները բաժանվել են յոթ խմբերի և Դիլիջանում, Եղեգանձորում, Գյումրիում, Երևանում, Գարգառում, Ծափաթաղում և Շուշիում ծրագրեր են իրականացրել` համագործակցելով տեղի բնակչության հետ:
Ստենֆորդի համալսարանի Միջազգային համեմատական կրթության բաժին ընդունված Դիանա Մուրադովան կարևորեց միջազգային կրթական մոտեցումները Հայաստանում տեղայնացնելու անհրաժեշտությունը:
Նա նաև նշեց, որ Սթենֆորդի համալսարանում «Լույսի» 4-5 ուսանող է եղել, նաև պետք է ակտիվացնել դեպի Սթենֆորդի համալսարան ուսանողների ուղղվածությունը:
Դ. Մուրադովան համզված է, որ հին ու նոր «Լույսի» ուսանողները փոփոխություններ կարող են կատարել ՀՀ կրթության ոլորտում` քայլ առ քայլ տեղայնանցելով լավագույն միջազգային կրթական փորձը:

Президент Армении вручил сертификаты стипендиатам фонда «Луйс»
Президент Армении, соучредитель фонда «Луйс» Серж Саргсян принял сегодня стипендиатов 2014-2015 учебного года. Глава государства вручил новым студентам сертификаты о получении стипендии фонда «Луйс».
На встрече присутствовали как выпускники, так и нынешние студенты, обучающиеся в лучших учебных заведениях мира в рамках стипендий фонда «Луйс». Участники программы «Будем развивать Армению» представили президенту Армении результаты реализованных работ в Ереване, Дилижане, Ехегнадзоре, Шуши, Гюмри, в селах Гаргар, Цапатах.
Поступившая в университет Стэнфорда Диана Мурадян отметила важность локализации в Армении международных образовательных подходов, выразив уверенность, что выпускники и студенты фонда «Луйс» могут изменить образовательную систему Армении, последовательно внедряя лучший международный опыт.
Стипендии в 2014 – 2015 году удостоились 57 новых студентов – из каждого вуза не более 10 студентов, которые обратились первыми с полным пакетом. Серж Саргсян поздравил студентов, пожелал им новых успехов в учебе и реализации дальнейших планов.