Պուտինի հանդեպ ռուսաստանցիների պաշտամունքը կամրապնդվի. «Առավոտ»
«Միացյալ Նահանգները, Եվրամիությունը, Կանադան, Ավստրալիան, Ճապոնիան հայտարարել են Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները խստացնելու մասին: Մասնավորապես ԵՄ պատժամիջոցները ներառում են ՌԴ-ին զենքի մատակարարման և ռուսաստանյան զենքի գնման էմբարգո, արգելվելու է էներգակիրների, հանքավայրերի հետախուզման տեխնոլոգիաների մատակարարումը Ռուսաստան, փակվելու է նաև ռուսաստանյան որոշ բանկերի մուտքը եվրոպական բանկային շուկաներ:
Եթե, այդպիսով, Ռուսաստանը դիմանա պատժամիջոցներին, և այդ երկրի քաղաքացիների կյանքը դրանց արդյունքում կտրուկ չվատանա, ապա Արևմուտքը կհասնի ճիշտ հակառակ էֆեկտի, և Պուտինի հանդեպ ռուսաստանցիների պաշտամունքը միմիայն կամրապնդվի՝ «մեզ ծեծում են (մեղմ ասած), իսկ մենք ուժեղանում ենք» հայտնի բանաձևով: Բայց եթե նույնիսկ ռուսաստանյան տնտեսությանը շատ ուժեղ վնաս հասցվի, մի՛թե պատժամիջոցները կհասնեն իրենց նպատակին: Ինչո՞ւ տնտեսական իրավիճակի վատթարացումը պետք է Պուտինին ստիպի, որ նա վաղը կամ մյուս օրը դադարի զինել Ուկրաինայի Արևելքում պատերազմ վարող ապստամբներին, չուղարկի այնտեղ ծանր զինտեխնիկա և ոուսաստանյան զինվորական մասնագետներին: Եթե դա է նպատակը, ապա տնտեսական պատժամիջոցների հեղինակները պետք է հստակ գիտակցեն, որ իրենք պարզապես անհույս գործ են բռնել: Չինովնիկներին և գործիչներին Արևմուտք չթողնելն ընդհանրապես լուրջ քայլեր չեն՝ զուտ խորհրդանշական դեր են խաղում:
Ռուսաստանն իր պատմության ընթացքում շատ ավելի թշվառ վիճակում շարունակում էր փայփայել կայսերական պատրանքներ և հիմա էլ չի հրաժարվի դրանցից: Ուրիշ հարց, եթե պատերազմը և, համապատասխանաբար, պատժամիջոցները տևեն, ասենք, 10 տարի, և Արևմուտքը նաև միջոցներ գտնի նավթի գինը գցելու»:

The United States, Canada, Australia and Japan announced their decisions to expand sanctions against Russia. ‘Aravot’ paper’s editor Aram Abrahamyan writes that if Russia withstands these conditions and citizens’ lives don’t get worse considerably, the West will see the opposite effect and Russian citizens’ support of Putin will grow based on the formula “despite being beaten, we are becoming stronger”.
“Will sanctions serve their purpose if serious damage is done to the Russian economy? Why should the worsening of the economic situation force Putin to stop funding rebels fighting in Ukraine’s east? If the main goal consists in this, then the authors of the economic sanctions should realize they engage in hopeless activities. The EU visa ban for Russian officials and figures is not a serious step.
Russia cherished imperial illusions even in more difficult conditions and it is not going to abandon them now. It is another matter that the war and sanctions will last ten years and the West will find ways to push down oil prices,” Aram Abrahamyan wrote.