Պուտինի հանդեպ ռուսաստանցիների պաշտամունքը կամրապնդվի. «Առավոտ»
«Միացյալ Նահանգները, Եվրամիությունը, Կանադան, Ավստրալիան, Ճապոնիան հայտարարել են Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները խստացնելու մասին: Մասնավորապես ԵՄ պատժամիջոցները ներառում են ՌԴ-ին զենքի մատակարարման և ռուսաստանյան զենքի գնման էմբարգո, արգելվելու է էներգակիրների, հանքավայրերի հետախուզման տեխնոլոգիաների մատակարարումը Ռուսաստան, փակվելու է նաև ռուսաստանյան որոշ բանկերի մուտքը եվրոպական բանկային շուկաներ:
Եթե, այդպիսով, Ռուսաստանը դիմանա պատժամիջոցներին, և այդ երկրի քաղաքացիների կյանքը դրանց արդյունքում կտրուկ չվատանա, ապա Արևմուտքը կհասնի ճիշտ հակառակ էֆեկտի, և Պուտինի հանդեպ ռուսաստանցիների պաշտամունքը միմիայն կամրապնդվի՝ «մեզ ծեծում են (մեղմ ասած), իսկ մենք ուժեղանում ենք» հայտնի բանաձևով: Բայց եթե նույնիսկ ռուսաստանյան տնտեսությանը շատ ուժեղ վնաս հասցվի, մի՛թե պատժամիջոցները կհասնեն իրենց նպատակին: Ինչո՞ւ տնտեսական իրավիճակի վատթարացումը պետք է Պուտինին ստիպի, որ նա վաղը կամ մյուս օրը դադարի զինել Ուկրաինայի Արևելքում պատերազմ վարող ապստամբներին, չուղարկի այնտեղ ծանր զինտեխնիկա և ոուսաստանյան զինվորական մասնագետներին: Եթե դա է նպատակը, ապա տնտեսական պատժամիջոցների հեղինակները պետք է հստակ գիտակցեն, որ իրենք պարզապես անհույս գործ են բռնել: Չինովնիկներին և գործիչներին Արևմուտք չթողնելն ընդհանրապես լուրջ քայլեր չեն՝ զուտ խորհրդանշական դեր են խաղում:
Ռուսաստանն իր պատմության ընթացքում շատ ավելի թշվառ վիճակում շարունակում էր փայփայել կայսերական պատրանքներ և հիմա էլ չի հրաժարվի դրանցից: Ուրիշ հարց, եթե պատերազմը և, համապատասխանաբար, պատժամիջոցները տևեն, ասենք, 10 տարի, և Արևմուտքը նաև միջոցներ գտնի նավթի գինը գցելու»:

«Аравот»: Поддержка Путина со стороны населения может возрасти
США, ЕС, Канада, Австралия и Япония заявили о расширении санкций в отношении России. Редактор газеты «Аравот» Арам Абраамян пишет, что, если Россия сумеет выстоять в подобных условиях, и жизнь граждан резко не ухудшится, то Запад дойдет до противоположного эффекта, и поддержка Путина со стороны населения его страны только возрастет по известной формуле – «нас бьют, а мы крепчаем».
«Дойдут ли до своей цели санкции, если экономике России будет нанесен серьезный ущерб. Почему ухудшение экономической ситуации должно заставить Путина прекратить вооружать повстанцев, которые воюют на востоке Украины? Если именно в этом заключается основная цель, то авторы экономических санкций должны четко осознавать, что они занялись безнадежной деятельностью. Запрет на въезд чиновников и различных российских деятелей в ЕС не является серьезным шагом.
Россия, даже в более сложных условиях, продолжала питать имперские иллюзии, а сейчас тем более не откажется от них. Другой вопрос, если война и, соответственно, санкции, будут длиться 10 лет, и если Запад найдет средства, чтобы сбросить цены на нефть», - пишет А.Абраамян.