ՌԴ-ի նկատմամբ ԱՄՆ պատժամիջոցների առնչությամբ ՀՀ գործարարները մտահոգություններ չունեն: Այսօր կառավարության նիստից հետո լրագրողներին ասաց Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը:
Ըստ նրա, ԱՄՆ կառավարությունը պետք է մտածի, որ այն հայտարարությունը, որն ուզում է տեղայնացնել Հայաստանում, ինչ լուծումներ է տալիս:
Ա. Ղազարյանը հիշեցրեց, որ թե ՎՏԲ, թե Արեքսիմբանկերը իրավաբանական անձինք են, թեև նրանց մայր գրասենյակները ՌԴ-ում են, սակայն նրանք և' շահույթը, և' հարկերը ստանում և վճարում են ՀՀ-ում` գործելով ՀՀ օրենսդրությամբ:
Իսկ թե ինչ իրավիճակում կհայտնվի ՌԴ-ն, ռուսական բանկերի նկատմամբ ԱՄՆ պատժամիջոցներից հետո, Արսեն Ղազարյանը չմեկնաբանեց, քանի որ գտնում է, որ շատ մասնագետներ են այդ ուղղությամբ քննարկումներ կատարում և դեռևս եզրահանգումներ չկան, սակայն կարևոր է, որ ԱՄՆ-ն և եվրահամայնքը ներդաշնակեցնեն իրենց հարաբերությունները:
Նշենք, որ ԱՄՆ-ն նոր պատժամիջոցներ է կիրառել Ռուսաստանի դեմ: Այս անգամ պատժամիջոցների կիզակետում են հայտնվել «Банк Москвы», ВТБ и «Ռոսսելխոզբանկ» բանկերը:

А.Казарян: Санкции США не беспокоят армянских предпринимателей
Санкции США против России не должны беспокоить предпринимателей Армении. Об этом заявил сегодня журналистам после заседания правительства председатель Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян.
Он отметил, что банки «ВТБ (Армения)» и «Арэксимбанк – группа Газпромбанка» это банки, находящиеся под юрисдикцией Армении, хотя и их главные офисы находятся в России. «Они работают в рамках законодательства Армении, получают прибыль и платят налоги здесь»,- сказал А.Казарян.
Что касается того, как в целом могут отразиться на РФ западные санкции против России, Арсен Казарян затруднился сказать. «Даже признанные международные эксперты не дают однозначного ответа на этот вопрос», - отметил А.Казарян. По его словам, важно, что США и Европа скоординировали в этом вопросе свои действия.
Отметим, Вашингтон расширил санкционный список по Украине за счет включения в него еще четырех юридических лиц из РФ. Ограничительные меры вводятся в отношении российской Объединенной судостроительной корпорации, а также российских банков ВТБ, российского Сельскохозяйственного банка и Банка Москвы.