Չես կարող շարունակել և՛, և՛-ի քաղաքականությունը, երբ և-երից մեկը մյուսին բացառում է: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն, անդրադառնալով Հայաստանի արտաքին քաղաքականությանն, ասաց ԱԻՄ ղեկավար Պարույր Հայրիկյանը:
Հայրիկյանի խոսքով՝ այսօր նախագահ Սերժ Սարգսյանը, գիտակցելով իր ձախողումը, պիտի հրաժարական տա և իշխանությունը փոխանցի եվրոպամետ ուժերին: Ընդ որում, ԱԻՄ առաջնորդի կարծիքով, միակ նման ուժն իր ղեկավարած կուսակցությունն է:
«Ձախողում ապրած քաղաքական գործիչն Ուկրաինայում հրաժարական տվեց, կրկնակի ձախողում է ապրել Սերժ Սարգսյանը: Նա, հետևելով իր գործընկերոջ օրինակին, պետք է հրաժարական տա»,- ասաց Պարույր Հայրիկյանը:
Անդրադառնալով ուկրաինական հակամարտությանը՝ ԱԻՄ առաջնորդը նշեց, որ մենք պետք է մի քանի դաս քաղենք դրանից.
«Մասնավորապես կարևորագույնը՝ պիտի գիտակցենք, որ մենք և Ուկրաինան ունենք մեկ ընդհանուր թշնամի: Այսօր Ոուսաստանն իր զենքերը Ուկրաինայի դեմ է կիրառում, վաղն էլ, եթե Հայաստանը վճռականորեն ինքնիշխանություն դրսևորի, նույնը կանի մեզ հետ՝ օգտագործելով Ադրբեջանը»,- ասաց Պարույր Հայրիկյանը:

Armenia cannot continue the policy of “both- and – “ in conditions where these two parts are mutually exclusive, the leader of Union for Self-Determination (AIM) Paruyr Hayrikyan said at a press conference today.
In his words, Armenian President should become conscious of his failure, resign and cede power to pro-European forces. The AIM leader added that the only such force is the party led by him.
“The Ukrainian political figure failed to implement his programs and had to resign. Serzh Sargsyan experienced a double fiasco,” Hayrikyan noted. According to him, Serzh Sargsyan should follow suit of the Ukrainian leader and step down.
When discussing the Ukrainian events, the AIM leader said Armenia should draw a lesson from them. “In particular, it is an important lesson to realize that Armenia and Ukraine have one common enemy. Today Russia is using its arms against Ukraine, while tomorrow when Armenia resolutely states about its sovereignty, it will do the same with us by using Azerbaijan,” Paruyr Hayrikyan declared.