Սեյրան Օհանյանը ԵՄ ներկայացուցչին ներկայացրել է սահմանում տիրող իրավիճակը
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն այսօր ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության նորանշանակ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերթ Սալբերի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից։
Շնորհավորելով պարոն Հ. Սալբերին` պատասխանատու պաշտոնին նշանակվելու կապակցությամբ, ՀՀ պաշտպանության նախարարը հույս է հայտնել, որ Եվրամիության ներկայացուցչի առաքելությունը կնպաստի հարավկովկասյան տարածաշրջանում առկա հակամարտությունների կարգավորմանը և տարածաշրջանային համագործակցության խթանմանը:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ կարծիքների փոխանակման ժամանակ Սեյրան Օհանյանը ներկայացրել է շփման գծում տիրող իրավիճակը` Եվրամիության պատվիրակի ուշադրությունը հրավիրելով հակամարտող կողմերի միջև վստահության ամրապնդման միջոցառումների իրականացման և միջազգային հանրության ջանքերը սպառազինությունների վերահսկման խնդիրներին սևեռելու անհրաժեշտության վրա:
Հերբերթ Սալբերին իր հերթին նշել է, որ Եվրամիությունը միանշանակ ընդունում է ԼՂ հակամարտության լուծման հարցում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առաջատար դերը, սակայն պատրաստակամ է ուժերի ներածին չափով ներդրում կատարել խաղաղ կարգավորման հասնելու գործում:

Seyran Ohanyan and EU Special Representative discuss situation on border
Armenian Defense Minister Seyran Ohanyan received today the newly appointed EU Special Representative for the South Caucasus Herbert Salber who is on a regional trip and the delegation led by him, the press service of Defense Ministry reported.
S. Ohanyan expressed hope that during his mission H. Salber will contribute to resolution of the conflicts in the South Caucasus and intensification of regional cooperation.
An exchange of opinions took place, during which Seyran Ohanyan spoke about the situation on the border, stressing the necessity to take measures for building trust between the sides and to focus efforts of the international community on arms control problems.
H. Salber said for his part that the EU accepts the leading role of the OSCE Minsk Group in the Karabakh conflict settlement and is prepared to make its contribution to a peaceful resolution.