Սեյրան Օհանյանը ԵՄ ներկայացուցչին ներկայացրել է սահմանում տիրող իրավիճակը
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն այսօր ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության նորանշանակ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերթ Սալբերի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից։
Շնորհավորելով պարոն Հ. Սալբերին` պատասխանատու պաշտոնին նշանակվելու կապակցությամբ, ՀՀ պաշտպանության նախարարը հույս է հայտնել, որ Եվրամիության ներկայացուցչի առաքելությունը կնպաստի հարավկովկասյան տարածաշրջանում առկա հակամարտությունների կարգավորմանը և տարածաշրջանային համագործակցության խթանմանը:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ կարծիքների փոխանակման ժամանակ Սեյրան Օհանյանը ներկայացրել է շփման գծում տիրող իրավիճակը` Եվրամիության պատվիրակի ուշադրությունը հրավիրելով հակամարտող կողմերի միջև վստահության ամրապնդման միջոցառումների իրականացման և միջազգային հանրության ջանքերը սպառազինությունների վերահսկման խնդիրներին սևեռելու անհրաժեշտության վրա:
Հերբերթ Սալբերին իր հերթին նշել է, որ Եվրամիությունը միանշանակ ընդունում է ԼՂ հակամարտության լուծման հարցում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առաջատար դերը, սակայն պատրաստակամ է ուժերի ներածին չափով ներդրում կատարել խաղաղ կարգավորման հասնելու գործում:

Сейран Оганян обсудил со спецпредставителем ЕС ситуацию на границе
Министр обороны РА Сейран Оганян принял сегодня прибывшего с региональным визитом в Армению новоназначенного специального представителя ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Герберта Зальбера и возглавляемую им делегацию. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
Глава оборонного ведомства выразил надежду на то, что дипломат в рамках своей миссии будет содействовать урегулированию имеющихся в регионе Южного Кавказа конфликтов и активизации регионального сотрудничества.
В ходе обмена мнениями касательно карабахского конфликта Сейран Оганян представил сложившуюся на линии соприкосновения ситуацию, обратив внимание делегата ЕС на необходимость проведения мероприятий по укреплению доверия между сторонами конфликта и сосредоточения усилий международного сообщества на проблемах контроля вооружений.
Г.Зальбер в свою очередь отметил, что ЕС однозначно принимает ведущую роль Минской группы ОБСЕ в вопросе урегулирования карабахского конфликта, и готов по мере сил внести свой вклад в дело достижения мирного урегулирования.