Կոչ ՌԴ մեկնողներին. Նախապես ստուգել անձնական տվյալները, նոր գնալ ՌԴ
Հաշվի առնելով ամառային հանգստի շրջանի մեկնարկի/ավարտի կապակցությամբ ՌԴ տարածք մուտք/ելք գործելու հաճախականության մեծացումը` ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությունը հերթական անգամ հորդորում է ՌԴ-ում աշխատանքի, ուսման, բուժման և այլ նպատակներով երկարաժամկետ գտնվող ՀՀ քաղաքացիներին՝ խստիվ հետևել ՌԴ միգրացիոն օրենսդրության պահանջներին, որոնք սահմանում են ՌԴ տարածք մուտք գործելու, երկրում գտնվելու ժամկետները և համապատասխան կարգն օտարերկրացիների համար:
ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությունը ՌԴ տարածք մուտք գործող և երկրից մեկնող ՀՀ քաղաքացիներին խորհուրդ է տալիս՝ ՌԴ Դաշնային միգրացիոն ծառայության պաշտոնական կայքում տեղադրված էլեկտրոնային անձնական տվյալների բազայի միջոցով նախապես ստուգել այն հիմքերի առկայությունը, որոնք սահմանափակում են օտարերկրացիների և քաղաքացիություն չունեցող անձանց մուտքը ՌԴ տարածք:
Նկատի ունենալով այն, որ ՌԴ վերադառնալիս սահմանակետին նախկինում իրավախախտումներ ունեցող քաղաքացիները կարող են հանդիպել խնդիրների և դժվարությունների, ՌԴ միգրացիոն ծառայության վերոնշյալ տվյալների բազան էլեկտրոնային հարցման միջոցով հնարավորություն է ընձեռում նախապես պարզել, թե օտարերկրացիների և քաղաքացիություն չունեցող անձանց մոտ կան արդյոք ՌԴ տարածք մուտքն արգելող հիմքեր, թե ոչ:
ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությունը կոչ է անում ժամանակին դիմել տեղի իրավասու մարմինների խորհրդատվությանը` ՌԴ միգրացիոն կանոններին հակասող գործողություններից խուսափելու նպատակով:

МИД Армении призывает сограждан соблюдать миграционное законодательство РФ
В связи с периодом летних отпусков посольство Республики Армения в РФ в очередной раз призывает граждан РА, находящихся в России в целях учебы, лечения или работы при въезде или выезде из Российской Федерации, строго соблюдать требования миграционного законодательства РФ, предусматривающего соответствующие нормы и сроки пребывания в стране граждан иностранных государств.
Посольство настоятельно рекомендует всем гражданам РА, выезжающим и въезжающим в Россию, заранее по базе персональных данных, которая размещена на официальном сайте ФМС РФ, проверить наличие оснований, которые ограничивают въезд на территорию Российской Федерации иностранным гражданам и лицам без гражданства.
База данных ФМС РФ позволяет проверить наличие оснований для запрета на въезд на территорию РФ иностранным гражданам и лицам без гражданства по линии ФМС России, посредством электронного запроса.
Посольство Армении в РФ призывает своевременно обращаться в компетентные органы по месту пребывания во избежание действий, противоречащих миграционным правилам РФ.