Պան գի Մունը կոչ է անում Հայաստանին և Ադրբեջանին պահպանել հրադադարի ռեժիմը
ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Պան գի Մունը իր բացասական վերաբերմունքն է արտահայտել Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված վերջին օրերի լարված իրադրության հետ կապված` միաժամանակ կողմերին կոչ անելով հարգել հրադադարի մասին համաձայնագիրը: Հայտարարությունը տեղադրված է ՄԱԿ պաշտոնական կայքում:
ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարը կիսում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից բարձրաձայնված մտահոգությունները` կապված ԼՂ շուրջ սահմանային իրավիճակի լարվածության հետ` միաժամանակ իր աջակցությունը հայտնելով վերջիններիս` հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ գործադրված ջանքերի հարցում:
Պան գի Մունը նաև կոչ է արել կողմերին հարգել հրադադարի մասին համաձայնագիրը, զերծ մնալ հետագա բռնություններից և շարունակել երկխոսությունն արագ և խաղաղ քաղաքական կարգավորման հասնելու համար:

Ban Ki-moon urges Karabakh conflict parties to refrain from violence
In a statement from his spokesperson, United Nations Secretary-General Ban Ki- moon said he shares the deep concerns expressed by the Co-Chairs of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) Minsk Group, the group driving efforts to find a peaceful solution to conflict, and other international partners.
Mr. Ban "urges all parties to respect the ceasefire agreement, refrain from further violence and commit themselves to immediate de-escalation and continuing dialogue in the pursuit of a rapid and peaceful political solution," according to the statement.
Aiming to resolve what he described as a "dangerous situation," Mr. Ban expressed his full support for the efforts by the OSCE and other parties working to resolve the conflict.