Մարտակերտցի ազատամարտիկները և կամավորները մեկնեցին մարտական դիրքեր
Այսօր Մարտակերտի վարչակազմի շենքի դիմաց կամավոր հավաքվել են Արցախյան պատերազմի հրամանատարներ, կրկին մեծ թվով ազատամարտիկներ, երիտասարդներ, ՀԿ անդամներ՝ դիրքեր գնալու նպատակով:
Մարտակերտի շրջանային «Ջրաբերդ» պաշտոնաթերթի տեղեկացմամբ, շրջվարչակազմի ղեկավար Վլադիկ Խաչատրյանը նախ հանդիպել է նրանց հետ, ապա, բաժանվելով խմբերի, N զորամասի գումարտակի նախկին հրամանատար, «Մարտական խաչ» 2-րդ աստիճանի շքանշանակիր Իլյիչ Բաղրյանի հրամանատարությամբ տարբեր ուղղություններով մեկնել են առաջնագիծ:
Ի դեպ, Իլյիչ Բաղրյանը այն հրամանատարներից է, ով իր գումարտակով մասնակցել է Արցախյան պատերազմի ամենաթեժ մարտերին, իսկ 1993-ի հունիսի 28-ին՝ շրջկենտրոնի ազատագրման ժամանակ, ռազմավարական մեծ նշանակություն ունեցող դիրքերից մեկի ուղղությամբ նրա գլխավորած գումարտակն է մտել Մարտակերտ քաղաք:
Աղբյուրի տեղեկացմամբ, Մարտակերտի շրջվարչակազմի ղեկավարը ևս պարբերաբար այցելում է դիրքեր՝ իր մարտական փորձը փոխանցելով դիրքապահներին:

Участники карабахской войны и добровольцы из Мартакерта – на передовой
Сегодня перед зданием областной администрации Мартакертского района Нагорно-Карабахской Республики собрались бывшие командиры карабахской войны, добровольцы и представители общественных организаций, для отъезда на боевые позиции.
Как сообщает официальная газета Мартакертского района «Джраберд», глава административного района Владик Хачатрян вначале встретился с ними, затем добровольцы и участники карабахской войны, разделившись на группы, отправились на боевые посты.
По сведениям источника, выехавшие на боевые посты добровольцы (азатамартики) – это в основном участники самых жестоких боев во время карабахской войны, освободившие 28 июля 1993 года Мартакертский район и отлично владеющие тактическими приемами.
Глава Мартакертского района Владик Хачатрян также регулярно бывает на боевых позициях, передавая свой боевой опыт армянским военнослужащим.