Զինվելու ենք այնքան, մինչև մեր հարևանը դարձի կգա. Դավիթ Տոնոյան. Azatutyun
Հայաստանի պաշտպանության փոխնախարար Դավիթ Տոնոյանն, ում գլխավորած պատվիրակությունն այս օրերին ԱՄՆ-ում է, վստահաբար ասում է, թե Հայաստանը կարող է դիմակայել Ադրբեջանի յուրաքանչյուր գործողության։ Այս մասին տեղեկացնում է Azatutyun.am-ը:
Վաշինգտոնում Հայաստանի դեսպանատանը տված մամուլի ասուլիսի ժամանակ «Ամերիկայի Ձայնի» հարցին, թե լայնածավալ գործողություններ սկսելու դեպքում ի՞նչ զորքեր կկիրառի Ադրբեջանը՝ ցամաքայի՞ն, թե՞՝ օդային, Դավիթ Տոնոյանը արձագանքեց, թե «Բաքուն կդիմի իր ունեցած բոլոր հնարավորություններին, իսկ մենք կդիմենք համապատասխան քայլերի»։
Ռուսաստանի արտգործնախարարության կողմից վերջերս հրապարակված հայտարարությունը, Հայաստանի պաշտպանության փոխնախարարի համոզմամբ, ուղղված էր երկու կողմերին։ Ինչ վերաբերում է Սոչիի հանդիպումից ակնկալիքներին, նա ասում է, թե առավելագույնը կարելի է ակնկալել մի նոր հայտարարություն, որից հետո Ադրբեջանը դժվար թե դադարեցնի իր գործողությունները։
Ռուս խաղաղապահներ տեղակայելու մասին մտավախությանը Դավիթ Տոնոյանը տալիս է հետևյալ պատասխանը.
«Նախնական քննարկում անգամ չի եղել այդ հարցով։ Հայկական զինված ուժերն ինքնուրույն ու հաջողությամբ կարողանում են կատարել այդ գործը։ Երրորդ ուժի տեղակայման հարց չենք դիտարկում ոչ Ռուսաստանի, ոչ էլ որևէ այլ երկրի կամ կազմակերպության հետ։ Բացի այդ, խաղաղապահ ուժերի տեղակայումը հնարավոր է միայն խաղաղության ինչ-որ մի համաձայնագրի կնքումից հետո»։
Հայաստանը շարունակելու է պահպանել ռազմական բնագավառում հավասարակշռությունը։ Դավիթ Տոնոյանը հիշեցնում է, որ Հայաստանը Ռուսաստանից այդ նպատակով ձեռք է բերում ժամանակակից այնքան զենք, որքան հարկավոր է ադրբեջանցիներին կասեցնելու համար։

During an Armenian delegation’s visit to the United States, Deputy Defense Minister of Armenia David Tonoyan who leads the delegation said that Armenia can counter any action of Azerbaijan, according to RFE/RL.
When asked by Radio Free Europe/Radio Liberty at a press conference in the Armenian embassy in Washington, whether Azerbaijan will use land or air forces in case of large-scale hostilities, Tonoyan replied that “Baku will resort to all of its capacities, while we will take the appropriate steps”.
D. Tonoyan said the recent statement of Russian Foreign Ministry was addressed to both sides. As for expectations from the Sochi meeting of presidents of Armenia and Azerbaijan, he noted that a new statement can be expected at the most, after which Azerbaijan will hardly stop its actions.
Asked about the possible deployment of Russian peacekeepers, David Tonoyan said: “There was not even a preliminary discussion of this issue. The Armenian armed forces can successfully perform their tasks on their own. We do not consider the deployment of a third force with Russia or any other country or organization. Besides, peacekeeping forces can only be deployed after a peace agreement is signed.
As regards expectations from the international community, he said that being aware of the importance of stability in the South Caucasus, the international community should finds levers of exerting influence on Azerbaijan, otherwise bloody events will start in the region.
Armenia will continue to keep the military balance in the region, Tonoyan said noting that for this purpose Armenia purchases from Russia as many modern arms as it needs to curb Azerbaijan. “We will do it until our neighbor returns to the right path,” deputy defense minister said.