Սոչիում միջպետական հարաբերություններում նորմերի պահպանման մասին
Հայաստանի քաղաքական գիտության ասոցիացիայի Նախագահ, ՌԴ ռազմական գիտությունների ակադեմիայի ընտրված անդամ, ԱՄՆ-ի Պաշտպանական ազգային համալսարանի հրավիրված պրոֆեսոր, քաղաքական գիտությունների դոկտոր (ՌԴ), գեներալ-մայոր Հայկ Սարգսի Քոթանջյանը խնդրեց Aysor.am-ին հրապարակել իր հետևյալ հայտարարությունը.
«Սույն ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ թելադրված է Հայաստանի Հանրապետության, Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության սահմաններին վերջերս տեղի ունեցած մարտական գործողություններով Ղարաբաղյան հակամարտության կողմերի միջև հրադադարի խախտման հետևանքով առաջացած լարվածության վերացմանը նպաստելու ձգտումով, մարտական գործողություններ, որոնք սկսվեցին Սոչիում Մինսկի խմբի համանախագահի՝ ի դեմս Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահի հրավերով Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի ղեկավարների բանակցությունների նախաշեմին:
Ինչպես գիտենք, ՄԱԿ-ի Կանոնադրությունում և դիվանագիտական հարաբերությունների մասին Վիեննայի կոնվենցիայի ներածականում նշվում է միջազգային հարաբերությունների ընդհանուր նպատակներն ու սկզբունքները պետությունների ինքնիշխան հավասարության, միջազգային խաղաղության և անվտանգության պահպանման և պետությունների միջև բարեկամական հարաբերությունների զարգացմանը աջակցությանը առնչությամբ: Քանի որ միջպետական հարաբերություններում վարքականոնները սահմանված չեն միջազգային ստանդարտների որև է միասնական կանոնագրքում, դրանք կարող են մեկնաբանվել որպես ՄԱԿ-ի Կանոնադրության ու Վիեննայի կոնվենցիայի նպատակների ու սկզբունքների արտացոլում միջպետական հարաբերությունների ժամանակ պրոֆեսիոնալ վարքի մեկուսախմբային կանոններում, ներառյալ՝ այցելությունների հրապարակային ելույթների, գործարար հանդիպումների, ինչպես նաև միջազգային հարաբերությունների սուբյեկտների միջև բանակցությունների կանոնակարգը և ոճը:
Այս իմաստով միջպետական հարաբերությունների վարքականոնի մասին խոսելիս նկատի է առնվում այս կամ այն պետության ու գործչի քաղաքական մշակույթի համապատասխանությունը այլ պետությունների հետ հարաբերությունների որոշակի կանոններին ու ավանդույթներին: Ընդսմին որպես միջպետական հարաբերությունների գլխավոր սուբյեկտներ և տվյալ վարքականոնի նորմերի կրողներ հանդես են գալիս ոչ միայն պետությունների ղեկավարների դիվանագիտական գործակալները՝ ի դեմս նրանց ներկայացուցիչների, այլև հենց իրենք՝ պետությունների ղեկավարները: Կարևոր է նշել, որ ինչպես ՄԱԿ-ի Կանոնադրությունը, այնպես էլ Վիեննայի կոնվենցիան ընդունել են և՜ Հայաստանի Հանրապետությունը, և՜ Ադրբեջանը:
Տվյալ մոտեցման կիրառումը, այլ մոտեցում չլինելու պայմաններում, հնարավորություն է տալիս մեկնաբանելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությամբ՝ ի դեմս ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի մշտական անդամներից մեկի՝ ՌԴ Ղեկավարի հովանու ներքո կազմակերպվող բանակցություններում իր գործընկերների հետ Ադրբեջանի ղեկավարի կողմից միջպետական հարաբերությունների վարքականոնների նորմերի պահպանման փաստը:
Այս իմաստով իմ Հայտարարության հղումը ոչ միայն ՄԱԿԻ-ի Կանոնադրությանը, այլև Վիեննայի կոնվենցիային, թեև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև դիվանագիտական հարաբերություններ չկան, քողարկում է խորին անբավարարությունը տվյալ քաղաքական դիվանագիտական փաստով, որն առկա է 1994 թ. մայիսին Հայաստանի Հանրապետության, Ադբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության միջև հրադադարի մասին եռակողմ պայմանագրի կնքման և ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի երեք մշտական անդամների՝ Ռուսաստանի Դաշնության, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և Ֆրանսիայի Հանրապետության Համանախագահության հովանու ներքո Ղարաբաղյան հակամարտության կողմերի միջև ընթացող բազմամյա բանակցությունների պայմաններում:
Դրա հետ մեկտեղ Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև բանակցություններից երկու օր առաջ՝ 2014 թ. օգոստոսի 6-ին, Ադրբեջանի Նախագահ պ-ն Իլհամ Ալիևի պաշտոնական կայքում «ԱԴՐԲԵՋԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀ, ԶԻՆՎԱԾ ՈՒԺԵՐԻ ԳԵՐԱԳՈՒՅՆ ԳԼԽԱՎՈՐ ՀՐԱՄԱՆԱՏԱՐ ԻԼՀԱՄ ԱԼԻԵՎԸ ԱՅՑԵԼԵԼ Է N-ՐԴ ԶՈՐԱՄԱՍԸ ԱՂԴԱՄՈՒՄ» վերնագրով տեղադրվել է նրա ելույթի տեքստը: Տվյալ ճառում հարևան պետության ղեկավարն իրեն թույլ է տվել Հայաստանի Հանրապետության հասցեին արտահայտություններ, որոնք գռեհկորեն խախտում են միջպետական հարաբերությունների ընդունված նորմերը:
Ադրբեջանի ղեկավարի ելույթի պաշտոնական տեքստից մի հատված ունի հետևյալ տեսքը. «...Եթե հայկական ֆաշիստական պետությունը չհրաժարվի իր կեղտոտ ձեռնարկումներից, ապա հայկական պետության գոյությունն իսկ կարող է հայտնվել հարցականի տակ…»:
Որպես Հայաստանի քաղաքական գիտությունների ասոցիացիայի Նախագահ իմ պարտքն եմ համարում նշել, որ նման հայտարարություններն ընդունելի չեն պաշտոնական միջպետական առնչություններ ունեցող հարևան պետությունների ղեկավարների համար, հատկապես՝ խաղաղ բանակցությունների նախօրեին:
Իր միանգամայն չարդարացված ձևակերպումներով Ադրբեջանի Նախագահ՝ պ-ն Իլհամ Ալիևը գռեհկորեն խախտել միջպետական հարաբերությունների նպատակները, սկզբունքները և նորմերը, որոնք հաստատված են ՄԱԿ-ի Կանոնադրությունում և «Դիվանագիտական հարաբերությունների մասին Վիեննայի կոնվենցիայի» ներածականում:
«Ֆաշիստական պետություն» ձևակերպումը, որը Հայաստանի Հանրապետության հասցեին հնչեցրել է Ադրբեջանի Նախագահը, կարող է միայն խոչընդոտել Հարավային Կովկասում խաղաղության ու կայունության հաստատմանը, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Համանախագահ Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահի հրավերով Սոչիում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների կայանալիք հանդիպման հաջողությանը:
2014 թ. օգոստոսի 10-ին Սոչիում Ռուսաստանի Դաշնության, Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Ղեկավարների հանդիպման նախօրեին պատիվ ունեմ հույս հայտնելու, որ հարևան պետության ղեկավարի նման՝ միջպետական հարաբերությունների միջազգային նորմերին անհարիր, արտահայտությունները այլևս չեն կրկնվի:

О соблюдении принципов этикета межгосударственных сношений
Президент Ассоциации политической науки Армении, избранный член Академии Военных Наук РФ, Приглашенный профессор Национального Университета Обороны США, доктор политических наук (РФ), генерал-майор Гайк Саргисович Котанджян попросил редакцию Aysor.am опубликовать его следующеее заявление.
Данное Заявление продиктовано желанием содействовать разрядке напряженности, возникшей в результате нарушения перемирия между сторонами Карабахского конфликта в связи с недавними боевыми действиями на границах Республики Армения, Азербайджана и Нагорно–Карабахской Республики в преддверии переговоров глав государств Республики Армения и Азербайджана в Сочи по приглашению Сопредседателя Минской группы в лице Президента Российской Федерации.
Как мы знаем в Уставе ООН и преамбуле Венской конвенции о дипломатических сношениях отмечаются общие цели и принципы межгосударственных сношений в отношении суверенного равенства государств, поддержания международного мира и безопасности и содействия развитию дружественных отношений между государствами.
Принимая во внимание, что этикет в межгосударственных сношениях в каком-то едином своде международных стандартов не определен, он может быть истолкован как отражение целей и принципов Устава ООН и Венской конвенции в корпоративных правилах профессионального поведения при межгосударственных сношениях, включая регламент и стиль проведения визитов, публичных выступленй, деловых встреч, а также переговоров между субъектами международных отношений. И в этом смысле, говоря об этикете межгосударственных сношений, имеется ввиду приверженность политической культуры того или иного государства и деятелей определенным правилам и традиции сношений с другими государствами. При этом в качестве главных субьектов межгосударственных сношений и носителей норм данного этикета выступают главы государств, а не только их дипломатические агенты в лице их представителей. Важно заметить, что как Устав ООН, так и Венская конвенция приняты и Республикой Армения и Азербайджаном.
Применение данного подхода – за неимением другого – дает возможность в истолковании соблюдения норм этикета межгосударственных сношений со стороны Главы Азербайджана с партнерами по предстоящим в Сочи переговорам, организуемым под эгидой Сопредседательства Минской группы ОБСЕ в лице Главы РФ – одного из постоянных членов Совета Безопасности ООН.
В этом смысле ссылка моего Заявления не только на Устав ООН но и на Венскую конвенцию – несмотря на отсутствие дипломатических отношений между Арменией и Азербайджаном – скрывает глубокую неудовлетворенность данным политико-дипломатическим фактом в условиях трехстороннего договора о прекращении огня между Республикой Армения, Азербайджаном и Нагорно-Карабахской Республикой, достигнутого в мае 1994 года, и многолетних переговоров между сторонами Карабахского конфликта, проходящих под эгидой Сопредседательства трех постоянных членов Совета Безопасности ООН: Российской Федерации, Соединенных Штатов Америки и Французской Республики.
Вместе с тем за два дня до переговоров между главами государств Республики Армения и Азербайджана на официальном сайте Президента Азербайджана г-на Ильхама Алиева 6 августа 2014 года размещен текст его выступления под названием ”ПРЕЗИДЕНТ АЗЕРБАЙДЖАНА, ВЕРХОВНЫЙ ГЛАВНОКОМАНДУЮЩИЙ ВООРУЖЕННЫМИ СИЛАМИ ИЛЬХАМ АЛИЕВ ПОБЫВАЛ В Н-СКОЙ ВОИНСКОЙ ЧАСТИ В АГДАМЕ”. В данной речи Глава соседнего государства поволил себе выражения в адрес Республики Армения, грубо нарушающие общепринятые нормы межгосударственных сношений.
Фрагмент из официального текста главы Азербайджана выглядит следующим образом: - “… Если армянское фашистское государство не откажется от своих грязных деяний, то само существование армянского государства может оказаться под вопросом. …”.
Как Президент Ассоциации политической науки Армении считаю своим долгом отметить неприемлемость подобных выражений для глав соседних государств, находящихся в официальных межгосударственных сношениях, особенно накануне мирных переговоров.
Своими ни в коей мере не оправданными определениями Президент Азербайджана г-н Ильхам Алиев грубо нарушил цели, принципы и нормы межгосударственных сношений, установленных в Уставе ООН и преамбуле "Венской конвенции о дипломатических сношениях". Дефиниция ”фашистское государство”, оглашенная устами Президента Азербайджана в адрес Республики Армения, может лишь препятствовать установлению мира и стабильности на Южном Кавказе, а также успешности предстоящей встречи Президентов Республики Армения и Азербайджана в Сочи по приглашению Сопредседателя Минской Группы ОБСЕ, Президента Российской Федерации.
В преддверии встречи Глав государств Российской Федерации, Республики Армения и Азербайджана в Сочи 10 августа 2014 года имею честь выразить надежду на неповторение подобных выражений Главой соседнего государства, не соответствующих международным нормам межгосударственых сношений.