Սոչիում միջպետական հարաբերություններում նորմերի պահպանման մասին
Հայաստանի քաղաքական գիտության ասոցիացիայի Նախագահ, ՌԴ ռազմական գիտությունների ակադեմիայի ընտրված անդամ, ԱՄՆ-ի Պաշտպանական ազգային համալսարանի հրավիրված պրոֆեսոր, քաղաքական գիտությունների դոկտոր (ՌԴ), գեներալ-մայոր Հայկ Սարգսի Քոթանջյանը խնդրեց Aysor.am-ին հրապարակել իր հետևյալ հայտարարությունը.
«Սույն ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ թելադրված է Հայաստանի Հանրապետության, Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության սահմաններին վերջերս տեղի ունեցած մարտական գործողություններով Ղարաբաղյան հակամարտության կողմերի միջև հրադադարի խախտման հետևանքով առաջացած լարվածության վերացմանը նպաստելու ձգտումով, մարտական գործողություններ, որոնք սկսվեցին Սոչիում Մինսկի խմբի համանախագահի՝ ի դեմս Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահի հրավերով Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի ղեկավարների բանակցությունների նախաշեմին:
Ինչպես գիտենք, ՄԱԿ-ի Կանոնադրությունում և դիվանագիտական հարաբերությունների մասին Վիեննայի կոնվենցիայի ներածականում նշվում է միջազգային հարաբերությունների ընդհանուր նպատակներն ու սկզբունքները պետությունների ինքնիշխան հավասարության, միջազգային խաղաղության և անվտանգության պահպանման և պետությունների միջև բարեկամական հարաբերությունների զարգացմանը աջակցությանը առնչությամբ: Քանի որ միջպետական հարաբերություններում վարքականոնները սահմանված չեն միջազգային ստանդարտների որև է միասնական կանոնագրքում, դրանք կարող են մեկնաբանվել որպես ՄԱԿ-ի Կանոնադրության ու Վիեննայի կոնվենցիայի նպատակների ու սկզբունքների արտացոլում միջպետական հարաբերությունների ժամանակ պրոֆեսիոնալ վարքի մեկուսախմբային կանոններում, ներառյալ՝ այցելությունների հրապարակային ելույթների, գործարար հանդիպումների, ինչպես նաև միջազգային հարաբերությունների սուբյեկտների միջև բանակցությունների կանոնակարգը և ոճը:
Այս իմաստով միջպետական հարաբերությունների վարքականոնի մասին խոսելիս նկատի է առնվում այս կամ այն պետության ու գործչի քաղաքական մշակույթի համապատասխանությունը այլ պետությունների հետ հարաբերությունների որոշակի կանոններին ու ավանդույթներին: Ընդսմին որպես միջպետական հարաբերությունների գլխավոր սուբյեկտներ և տվյալ վարքականոնի նորմերի կրողներ հանդես են գալիս ոչ միայն պետությունների ղեկավարների դիվանագիտական գործակալները՝ ի դեմս նրանց ներկայացուցիչների, այլև հենց իրենք՝ պետությունների ղեկավարները: Կարևոր է նշել, որ ինչպես ՄԱԿ-ի Կանոնադրությունը, այնպես էլ Վիեննայի կոնվենցիան ընդունել են և՜ Հայաստանի Հանրապետությունը, և՜ Ադրբեջանը:
Տվյալ մոտեցման կիրառումը, այլ մոտեցում չլինելու պայմաններում, հնարավորություն է տալիս մեկնաբանելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությամբ՝ ի դեմս ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի մշտական անդամներից մեկի՝ ՌԴ Ղեկավարի հովանու ներքո կազմակերպվող բանակցություններում իր գործընկերների հետ Ադրբեջանի ղեկավարի կողմից միջպետական հարաբերությունների վարքականոնների նորմերի պահպանման փաստը:
Այս իմաստով իմ Հայտարարության հղումը ոչ միայն ՄԱԿԻ-ի Կանոնադրությանը, այլև Վիեննայի կոնվենցիային, թեև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև դիվանագիտական հարաբերություններ չկան, քողարկում է խորին անբավարարությունը տվյալ քաղաքական դիվանագիտական փաստով, որն առկա է 1994 թ. մայիսին Հայաստանի Հանրապետության, Ադբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության միջև հրադադարի մասին եռակողմ պայմանագրի կնքման և ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի երեք մշտական անդամների՝ Ռուսաստանի Դաշնության, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և Ֆրանսիայի Հանրապետության Համանախագահության հովանու ներքո Ղարաբաղյան հակամարտության կողմերի միջև ընթացող բազմամյա բանակցությունների պայմաններում:
Դրա հետ մեկտեղ Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև բանակցություններից երկու օր առաջ՝ 2014 թ. օգոստոսի 6-ին, Ադրբեջանի Նախագահ պ-ն Իլհամ Ալիևի պաշտոնական կայքում «ԱԴՐԲԵՋԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀ, ԶԻՆՎԱԾ ՈՒԺԵՐԻ ԳԵՐԱԳՈՒՅՆ ԳԼԽԱՎՈՐ ՀՐԱՄԱՆԱՏԱՐ ԻԼՀԱՄ ԱԼԻԵՎԸ ԱՅՑԵԼԵԼ Է N-ՐԴ ԶՈՐԱՄԱՍԸ ԱՂԴԱՄՈՒՄ» վերնագրով տեղադրվել է նրա ելույթի տեքստը: Տվյալ ճառում հարևան պետության ղեկավարն իրեն թույլ է տվել Հայաստանի Հանրապետության հասցեին արտահայտություններ, որոնք գռեհկորեն խախտում են միջպետական հարաբերությունների ընդունված նորմերը:
Ադրբեջանի ղեկավարի ելույթի պաշտոնական տեքստից մի հատված ունի հետևյալ տեսքը. «...Եթե հայկական ֆաշիստական պետությունը չհրաժարվի իր կեղտոտ ձեռնարկումներից, ապա հայկական պետության գոյությունն իսկ կարող է հայտնվել հարցականի տակ…»:
Որպես Հայաստանի քաղաքական գիտությունների ասոցիացիայի Նախագահ իմ պարտքն եմ համարում նշել, որ նման հայտարարություններն ընդունելի չեն պաշտոնական միջպետական առնչություններ ունեցող հարևան պետությունների ղեկավարների համար, հատկապես՝ խաղաղ բանակցությունների նախօրեին:
Իր միանգամայն չարդարացված ձևակերպումներով Ադրբեջանի Նախագահ՝ պ-ն Իլհամ Ալիևը գռեհկորեն խախտել միջպետական հարաբերությունների նպատակները, սկզբունքները և նորմերը, որոնք հաստատված են ՄԱԿ-ի Կանոնադրությունում և «Դիվանագիտական հարաբերությունների մասին Վիեննայի կոնվենցիայի» ներածականում:
«Ֆաշիստական պետություն» ձևակերպումը, որը Հայաստանի Հանրապետության հասցեին հնչեցրել է Ադրբեջանի Նախագահը, կարող է միայն խոչընդոտել Հարավային Կովկասում խաղաղության ու կայունության հաստատմանը, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Համանախագահ Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահի հրավերով Սոչիում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների կայանալիք հանդիպման հաջողությանը:
2014 թ. օգոստոսի 10-ին Սոչիում Ռուսաստանի Դաշնության, Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Ղեկավարների հանդիպման նախօրեին պատիվ ունեմ հույս հայտնելու, որ հարևան պետության ղեկավարի նման՝ միջպետական հարաբերությունների միջազգային նորմերին անհարիր, արտահայտությունները այլևս չեն կրկնվի:

On observance of principles of etiquette in interstate relations
Chairman of the Political Science Association of Armenia, Elected Member of the Academy of Military Sciences (RF), Visiting Professor at the National Defense University (US), Doctor of Political Sciences (RF), Major General Hayk Kotanjian asked our editorial staff to publish the following statement.
This statement reflects a desire to help defuse tensions as a result of violations of the truce between the parties to the Karabakh conflict in terms of the recent hostilities on the borders of the Republic of Armenia, Azerbaijan and the Nagorno-Karabakh Republic ahead of the talks between the heads of state of the Republic of Armenia and Azerbaijan in Sochi at the invitation of the OSCE Minsk Group Co-Chair represented by the President of the Russian Federation.
As we know in the UN Charter and the preamble to the Vienna Convention on Diplomatic Relations common goals and principles of interstate relations are set forth concerning the sovereign equality of states, the maintenance of international peace and security and the promotion of friendly relations among nations.
Taking into account that the etiquette of interstate relations is not defined in some integrated code of international standards, it can be interpreted as a reflection of the goals and principles of the UN Charter and the Vienna Convention in the corporate rules of professional conduct in interstate relations, including the procedure rules and style of the visits, public speaking, business meetings and negotiations between actors in international relations. And in these terms, referring to the etiquette of interstate relations, we mean the commitment of the political culture of a state and actors to certain rules and traditions of maintaining relations with other states. At the same time, as the main actors of interstate relations and bearers of norms of this etiquette are the heads of states, and not just their diplomatic agents on behalf of their representatives. It is important to note that the UN Charter and the Vienna Convention are adopted both by the Republic of Armenia and Azerbaijan.
The use of this approach - in the absence of another - makes it possible to interpret the observance of the norms of etiquette of interstate relations by the Head of Azerbaijan with his partners in the forthcoming talks in Sochi, being organized under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chair represented by the Head of the Russian Federation - one of the permanent members of the UN Security Council.
In this regard, the reference of my Statement not only to the UN Charter but also to the Vienna Convention - despite the absence of diplomatic relations between Armenia and Azerbaijan - disguises the deep dissatisfaction with this political and diplomatic fact under the conditions of the tripartite ceasefire agreement among the Republic of Armenia, Azerbaijan and the Nagorno-Karabakh Republic, signed in May 1994, and many years of negotiations between the parties to the Karabakh conflict, under the aegis of Co-Chairmanship of the three permanent members of the UN Security Council: the Russian Federation, the United States and the French Republic.
Meanwhile, two days before the talks between the heads of state of the Republic of Armenia and Azerbaijan, on August 6, 2014, the official website of the President of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev posted the text of his speech entitled “THE PRESIDENT OF AZERBAIJAN, SUPREME COMMANDER-IN-CHIEF OF THE ARMED FORCES ILHAM ALIYEV VISITED A MILITARY UNIT IN AGHDAM”. In this speech, the Head of the neighboring state used expressions against the Republic of Armenia, grossly violating the generally accepted norms of interstate relations.
A fragment of the official text by the head of Azerbaijan is as follows: - “... If the Armenian fascist state will not give up its dirty deeds, the very existence of the Armenian state can be called into question. …".
As the Chairman of the Political Science Association of Armenia, I consider it my duty to mention the unacceptability of such expressions for heads of neighboring states having official interstate relations, especially on the eve of peace talks.
By his in-no-way justified definitions the President of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev grossly violated the goals, principles and norms of interstate relations, established in the UN Charter and the preamble of the “Vienna Convention on Diplomatic Relations”. The definition of “fascist state”, read out through the mouth of the President of Azerbaijan to the Republic of Armenia, can only hinder the efforts to establish peace and stability in the South Caucasus, as well as the success of the forthcoming meeting of the Presidents of Armenia and Azerbaijan in Sochi at the invitation of the OSCE Minsk Group Co-Chair – the President of the Russian Federation.
Ahead of the meeting of the Heads of state of the Russian Federation, the Republic of Armenia and Azerbaijan in Sochi on August 8, 2014, I have the honor to express the hope that such expressions – inconsistent with international norms of interstate relations ‒ would not be repeated by the head of the neighboring state.