Սարգսյանի հարցն Ալիևին. ՄԱԿ-ի բանաձևի ո՞ր դրույթն է իրականացրել Ադրբեջանը
«ՄԱԿ-ն ընդունել է 4 բանաձևեր, որոնք պահանջում են անհապաղ դուրս բերել հայկական օկուպացիոն ուժերը Ադրբեջանի տարածքից: Ցավոք, վերջին 20 տարիների ընթացքում այդ բանաձևերն այդպես էլ մնացել են թղթի վրա»:
Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Վլադիմիր Պուտինի հետ եռակողմ հանդիպման ընթացքում նման հայտարարություն է արել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը:
«Հույս ունեմ, որ մոտ ժամանակներս, բանակցությունների միջոցով և խաղաղ ճանապարհով՝ մենք կգտնենք լուծում, որը կհամապատասխանի միջազգային իրավունքի նորմերին ու սկզբունքների, ինչպես նաև՝ արդարությանը»,- ասել է Ի. Ալիևը:
Ինչպես հայտնում է «Ինտերֆաքսը», Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այս հայտարարությանն արձագանքել է հարցով՝ իսկ կատարե՞լ է արդյոք Ադրբեջանը ՄԱԿ-ի բանաձևերով ստանձնած պարտավորությունները:
«Ադրբեջանական կողմն ամեն անգամ հղում է կատարում ՄԱԿ-ի 4 բանաձևերի վրա: Այսպիսի հռետորական հարց պարոն Ալիևին. Իսկ այդ բանաձևերի ո՞ր դրույթն է իրականացրել Ադրբեջանը»,- հարցրել է Նախագահ Սարգսյանը:
Նախագահը նաև ավելացրել է, որ Հայաստանն իրականացրել է այդ պահանջներն ու օգտագործել իր ազդեցությունը՝ ռազմական գործողություններ թույլ չտալու համար:
Սերժ Սարգսյանը նաև հիշեցրել է, որ 1990-ական թվականներին կողմերը եկել են կարծիքի, որ հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում:
«Իսկ եթե մենք նորից սկսենք մեղադրել միմյանց, կարծում եմ՝ դեռ բավականին երկար ժամանակ հակամարտությունը կարգավորում չի ստանա»,- նշել է Հայաստանի Հանրապետության ղեկավարը:

During the meeting with Armenian President Serzh Sargsyan and Russian President Vladimir Putin, President of Azerbaijan Ilham Aliyev said that “the UN adopted four resolutions demanding an immediate and unconditional withdrawal of Armenian occupation forces from Azerbaijani territory. Unfortunately, these resolutions have remained on paper for over 20 years”.
“I hope that in the near future we will find a peaceful, negotiated solution that will be in line with the norms and principles of international law and in line with justice,” Aliyev said.
According to Interfax, for his part Armenian President Serzh Sargsyan asked I. Aliyev if Azerbaijan has fulfilled the requirements that the UN resolutions set for it.
“The Azerbaijani side constantly refers to four resolutions of the UN. My rhetorical question to Mr. Aliyev is: What paragraph of those resolutions has been executed by Azerbaijan?” Armenian president said.
He added that Armenia fulfilled the requirements and exercised its influence so that no hostilities could take place.
S. Sargsyan also said that in the 1990s the sides reached an opinion that there can be no military solution to the conflict.
“And if we accuse each other again, I think the conflict will not be resolved for a long time,” the Armenian leader said.