Սարգսյան. Հայաստանը միակ երկիրն է, որ կատարել է ՄԱԿ բանաձևերի պահանջները
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, Սոչիում ընթանում է Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպումը, որի առանցքային թեման ԼՂ հակամարտության կարգավորումն է:
Ինչպես տեղեկացնում է ՌԻԱ Նովոստին, դիմելով ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է.
«Այս հարցը լուծում է պահանջում. այն շատ ձգձգվեց: Հույս ունեմ, որ ձեր անմիջական մասնակցությունը նոր թափ կհաղորդի բանակցային գործընթացին: Ինչպես Դուք նշեցիք, արդեն գոյություն ունի բանակցությունների ձևաչափ, ինչպես նաև՝ հակամարտության կարգավորման իրավական բազա: ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ընդունած 4 բանաձևերը, որոնք պահանջում են անհապաղ դուրս բերել հայկական օկուպացիոն ուժերը Ադրբեջանի տարածքից, ցավոք, ավելի քան 20 տարի շարունակ մնում են թղթի վրա... Կարծում եմ, որ Ռուսաստանը՝ որպես մեր մտերիմ բարեկամ, գործընկեր ու հարևան, իհարկե, առանձնահատուկ դերակատարում ունի կարգավորման գործընթացում: Հույս ունեմ, որ մոտ ժամանակներս, բանակցությունների միջոցով, խաղաղ ճանապարհով կգտնենք լուծում, որը կհամապատասխանի միջազգային իրավունքի նորմերին ու սկզբունքներին, ինչպես նաև՝ արդարությանը»:
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ ի պատասխան, հայտարարել է.
«Ադրբեջանական կողմն ամեն անգամ հղում է կատարում ՄԱԿ-ի 4 բանաձևերի վրա: Այսպիսի հռետորական հարց պարոն Ալիևին. Իսկ այդ բանաձևերի ո՞ր դրույթն է իրականացրել Ադրբեջանը: Միակ երկիրը, որ իրականացրել է այդ բանաձևերի պահանջները, Հայաստանն է, որն օգտագործել է իր ազդեցությունը՝ ռազմական գործողությունները դադարեցնելու համար: Եվ եթե վերադառնանք 90-ական թվականների սկզբի իրադարձություններին, կարծում եմ՝ մի կողմից լավ կլինի, իսկ մյուս կողմից, հնարավոր է, ինչ-որ բան ձգձգվի... Եթե սկսենք կրկին մեղադրել միմյանց, կարծում եմ՝ բավականին երկար ժամանակ այս հակամարտությունը լուծում չի ստանա»,- ասել է Նախագահ Սարգսյանն ու հավելել.
«Մենք համարում ենք, որ, իրականում, հակամարտությունը կարելի է լուծել, կարելի է լուծել փոխզիջումների հիման վրա, այն սկզբունքների, որ մեզ առաջարկել են ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները»,- ասել է Նախագահ Սարգսյանը:

Саргсян: Армения – единственная, выполнившая пункты резолюций СБ ООН
Как уже сообщалось, в Сочи сегодня проходит встреча президентов Армении, России и Азербайджана по нагорно-карабахскому урегулированию.
Как сообщает РИА Новости, обращаясь к Владимиру Путину, президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил: «Этот вопрос требует своего разрешения, он затянулся надолго, надеюсь, что ваше личное участие в этом процессе даст новый толчок переговорному процессу. Как вы отметили, существует уже формат переговоров, существует также юридическая база для урегулирования конфликта. Совет безопасности ООН принял четыре резолюции, требующие незамедлительного и безоговорочного вывода армянских оккупационных сил с территории Азербайджана, к сожалению, прошло более 20 лет, эти резолюции так и остались на бумаге... Я думаю, что Россия, как наш близкий друг, партнер и сосед, имеет, конечно, особую роль в процессе урегулирования, надеемся, что в ближайшее время путем переговоров, мирным путем мы найдем решение, которое будет соответствовать и нормам и принципам международного права, а также будет соответствовать справедливости.
В свою очередь, президент Армении Серж Саргсян заявил: «Азербайджанская сторона все время ссылается на четыре резолюции ООН, но такой вопрос господину Алиеву: А какой пункт из этих резолюций выполнил Азербайджан? Единственный выполнивший пункты этих резолюций - Армения, которая использовала свое влияние для того, чтобы прекратить боевые действия. И если мы вернемся к событиям начала 90-х годов, то я думаю, что, с одной стороны, будет хорошо, а, с другой стороны, может быть, что-то и затянется... Если мы снова будем обвинять друг друга, я думаю, что довольно долгое время этот конфликт не будет решен».
«Мы считаем, что на самом деле конфликт можно решить, нужно его решить на компромиссной основе, на тех принципах, которые предложили нам сопредседатели ОБСЕ», - отметил С.Саргсян.