Սարգսյան. Հայաստանը միակ երկիրն է, որ կատարել է ՄԱԿ բանաձևերի պահանջները
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, Սոչիում ընթանում է Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպումը, որի առանցքային թեման ԼՂ հակամարտության կարգավորումն է:
Ինչպես տեղեկացնում է ՌԻԱ Նովոստին, դիմելով ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է.
«Այս հարցը լուծում է պահանջում. այն շատ ձգձգվեց: Հույս ունեմ, որ ձեր անմիջական մասնակցությունը նոր թափ կհաղորդի բանակցային գործընթացին: Ինչպես Դուք նշեցիք, արդեն գոյություն ունի բանակցությունների ձևաչափ, ինչպես նաև՝ հակամարտության կարգավորման իրավական բազա: ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ընդունած 4 բանաձևերը, որոնք պահանջում են անհապաղ դուրս բերել հայկական օկուպացիոն ուժերը Ադրբեջանի տարածքից, ցավոք, ավելի քան 20 տարի շարունակ մնում են թղթի վրա... Կարծում եմ, որ Ռուսաստանը՝ որպես մեր մտերիմ բարեկամ, գործընկեր ու հարևան, իհարկե, առանձնահատուկ դերակատարում ունի կարգավորման գործընթացում: Հույս ունեմ, որ մոտ ժամանակներս, բանակցությունների միջոցով, խաղաղ ճանապարհով կգտնենք լուծում, որը կհամապատասխանի միջազգային իրավունքի նորմերին ու սկզբունքներին, ինչպես նաև՝ արդարությանը»:
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ ի պատասխան, հայտարարել է.
«Ադրբեջանական կողմն ամեն անգամ հղում է կատարում ՄԱԿ-ի 4 բանաձևերի վրա: Այսպիսի հռետորական հարց պարոն Ալիևին. Իսկ այդ բանաձևերի ո՞ր դրույթն է իրականացրել Ադրբեջանը: Միակ երկիրը, որ իրականացրել է այդ բանաձևերի պահանջները, Հայաստանն է, որն օգտագործել է իր ազդեցությունը՝ ռազմական գործողությունները դադարեցնելու համար: Եվ եթե վերադառնանք 90-ական թվականների սկզբի իրադարձություններին, կարծում եմ՝ մի կողմից լավ կլինի, իսկ մյուս կողմից, հնարավոր է, ինչ-որ բան ձգձգվի... Եթե սկսենք կրկին մեղադրել միմյանց, կարծում եմ՝ բավականին երկար ժամանակ այս հակամարտությունը լուծում չի ստանա»,- ասել է Նախագահ Սարգսյանն ու հավելել.
«Մենք համարում ենք, որ, իրականում, հակամարտությունը կարելի է լուծել, կարելի է լուծել փոխզիջումների հիման վրա, այն սկզբունքների, որ մեզ առաջարկել են ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները»,- ասել է Նախագահ Սարգսյանը:

Sargsyan: Armenia is only one to fulfill UN resolutions’ paragraphs
As was reported earlier, a meeting of Presidents of Armenia, Russia and Azerbaijan over the Nagorno Karabakh problem settlement is being held in Sochi today.
According to RIA Novosti, Azerbaijani President Ilham Aliyev said addressing Vladimir Putin: “This problem requires a solution. It drags on for a long time. I hope that your personal participation in the process will give renewed impetus to the negotiating process. As you said, there is already a format of negotiations, and a legal basis for resolving the conflict also exists. The UN Security Council passed four resolutions demanding an immediate and unconditional withdrawal of Armenian occupation forces from Azerbaijani territory. Unfortunately, 20 years have passed that those resolutions still remain on paper… I think that as our friend, partner and neighbor, Russia certainly has a special role in the settlement process and we hope that in the near future we will find a negotiated and peaceful solution that will be in line with the norms and principles of international law and also in line with justice”.
For his part, Armenian President Serzh Sargsyan said: “The Azerbaijani side constantly refers to four resolutions of the UN, but let me ask Mr. Aliyev a question: What paragraph of those resolutions has Azerbaijan fulfilled? Armenia which exercised its influence to stop hostilities is the only one to have fulfilled paragraphs of those resolutions. And if we return to the events of the early 1990s, I think it will be a good thing on the one hand, but on the other hand, something will drag on… And if we start blaming each other again, I think the conflict will remain unresolved for a long time”.
“We believe that the conflict can be resolved. It should be resolved on the basis of compromise, the principles that the OSCE Co-chairs proposed,” Serzh Sargsyan said.