«Մենք նույն ուղին ենք ընտրել, ոչ մի փորձություն որևէ մեկիս չի շեղելու»
Հայկական բանակը, որը հսկայական զոհողությունների գնով կայացավ ու հաղթեց Արցախյան ազատամարտում, իսկ տագնապալի այս օրերին իր հերոսական առաքելությունը փայլո՛ւն կատարելիս ամեն րոպե թիկունքում զգաց հիրավի համաժողովրդական աջակցություն, Հայաստանի ու Արցախի ամենամեծ երիտասարդական կառույցն է: Այս մասին ասված է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի՝ Երիտասարդության միջազգային օրվա կապակցությամբ հղած ուղերձում.
«Եվ որպես Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար, ամեն վայրկյան զգալով Հայաստանի ու Արցախի սահմանները երիզող մարտական հենակետերում հակառակորդին դեմ հանդիման կանգնած 18-ից 20 տարեկան զինվորների, պայմանագրային զինծառայողների ու երիտասարդ սպաների վստա՛հ շնչառությունը, տեսնելով նրանց երիտասարդ, բայց խուճապի նշույլ իսկ չկրող համարձակ դեմքերը, մտովի հիշելով նրանցից առաջ այդ խրամատներում կանգնած մարտիկներին, և բոլորիդ շնորհավորելով Երիտասարդության միջազգային օրվա առթիվ, պարզ մարդկային շնորհակալություն եմ հայտնում ձեզ` Հայրենիք ու ժողովուրդ պաշտպանել կարողանալու, Հայաստան ու Արցախ բառերը լսելիս` մեր սերնդի պես ամեն զոհողության պատրաստ լինելու համար:
Դժվարին պահերին երիտասարդությունն է առաջադրում նոր գաղափարներ, ընտրում դրանք կյանքի կոչելու ուղին, ու գնում է խորհրդակցելու ավագների հետ, ովքեր իրենց իմաստնությամբ զգուշացնելով հեռու մնալու տարբեր փորձություններից` թիկունք են կանգնում ձեզ:
Ձեր ավյունն ու եռանդը, Ձեր նվիրվածությունը ազգային ու համամարդկային արժեքներին, և միաժամանակ նոր, հաճախ առաջին հայացքից առավել քան համարձակ թվացող գաղափարներն են, որ կամրջում են հայությանը` ստեղծելով այն հիմքը, որի վրա է խարսխվելու Հայկական համաժողովրդական բանակը ու դիմագրավելու է հայությանը սպառնացող ամենատարբեր նենգ վտանգներին:
Անկախ սերունդներից, մենք նույն ուղին ենք ընտրել, ու վստահ եմ, որ ոչ մի գայթակղություն կամ փորձություն որևէ մեկիս չի շեղելու այդ դժվարին, բայց ճակատագրով մե՛զ վերապահված ճանապարհից»:

Сейран Оганян: Армия - самая большая молодежная структура Армении и НКР
Министр обороны Армении Сейран Оганян направил сегодня поздравительное послание в связи с Международным днем молодежи, отмечаемым в мире 12 августа.
«Дорогие представители молодежи! Армянская армия, которая состоялась ценой огромных самоотверженных усилий и победила в Карабахской войне, а в эти тревожные дни, блестяще выполняя свою миссию каждую минуту чувствовала воистину всенародную поддержку в тылу, является самой большой молодежной структурой Армении и Нагорно-Карабахской Республики», – отмечает глава Минобороны Армении.
С.Оганян заявил, что как глава оборонного ведомства ежеминутно видит уверенный дух, смелые лица даже без тени паники 18-20-летних военнослужащих, контрактников и молодых офицеров, стоящих на боевых постах, лицом к лицу с противником и защищающих границы Армении НКР.
«Поздравляя всех вас с Международным днем молодежи, выражаю вам простую человеческую благодарность за вашу способность защищать Родину и народ, за готовность, подобно нашему поколению, пойти на любые жертвы при словах Армения и Арцах», – заявил С. Оганян.
Министр обороны подчеркнул, что в сложные минуты именно молодежь выдвигает новые идеи, выбирает пути их претворения в жизнь, именно ее советом и опытом поддерживает старшее поколение, именно кровь и энергия представителей молодежи, их приверженность национальным и общечеловеческим ценностям, смелые инициативы создают опору для Армянской всенародной армии и противостояния грозящим всему армянству самым подлым опасностям.
«Вне зависимости от разницы в поколениях, мы выбрали один и тот же путь, и я уверен, что ни одно испытание или соблазн не заставит никого из нас свернуть с этого сложнейшего, но предопределенного нам судьбой пути», – говорится в послании главы Минобороны.