Դատական նիստի ժամանակ Լևոն Հայրապետյանի ինքնազգացողությունը վատացել է
Գործարար Լևոն Հայրապետյանի իքնանզգացողությունը դատական նիստի ժամանակ վատացել է: Այս մասին հաղորդում է Itarr-tass-ը: Նիստն ընդմիջվել է, որպեսզի Հայրապետյանին բուժօգնություն տրամադրվի: Դատական նիստը հետաձգվել է մինչև օգոստոսի 15-ը: Դատարանում Հայրապետյանին ներկայացնում են երեք պաշտպաններ: Պաշտպանները գործի նյութերին կցել են մի շարք բժշկական տեղեկանքներ, որոնք վկայում են մեղադրյալ վատ առողջական վիճակի մասին:
Հայրապետյանը հայտարարել է, որ չի ընդունում որևէ մեղադրանք և միջնորդություն է ներկայացրել քննիչին փոխելու վերաբերյալ, սակայն դատարանը չի ընդունել միջորդությունը, իսկ մեղադրյալին նկատողություն է արվել դատական նիստի օրակարգը խախտելու համար:
Ավելի վաղ Մոսկվայի Բասմանի դատարանը, ըստ քննիչի միջնորդության, որոշում է կայացրել կալանավորել Լ. Հայրապետյանին՝ մինչև սեպտեմբերի 15-ը: Բացի այս, քրեական գործի շրջանակներում կալանք է դրվել «Բաշնեֆտի» ակտիվների վրա, որոնց արժեքը գերազանցում է 300 մլն ռուբլին: Հայրապետյանը իր մեղքը չի ընդունում:
65-ամյա ձեռնարակտերը ձերբակալվել է հուլիսի 15-ին Դեմոդեդովո օդանավակայանում: Նրա կալանավորման հիմքում Բաշկիրիայի նախկին սենատոր Իգոր Իզմեստևի ցուցմունքներն էին, ով ցմահ դատապարտված է մի շարք ծանր հանցագործությունների համար:

Левону Айрапетяну стало плохо на заседании в Мосгорсуде
Предпринимателю Левону Айрапетяну, обвиняемому в растрате и отмывании денежных средств, стало плохо на заседании в Мосгорсуде. В связи с этим в судебном процессе был объявлен перерыв для оказания Айрапетяну медицинской помощи. Об этом сообщает ИТАР-ТАСС.
Судебное заседание было отложено на 15 августа.
В заседании Айрапетяна представляют три защитника, в том числе глава столичной адвокатской палаты Генри Резник. Защитниками был приобщен к материалам дела ряд медицинских справок, свидетельствующих о плохом здоровье обвиняемого.
Сам Айрапетян заявил, что не понимает, в чем его обвиняют, и пытался ходатайствовать перед судом "о замене следователя". Однако суд не принял данного ходатайства, а обвиняемому было сделано замечание за нарушение порядка судебного заседания.
Ранее Басманный суд Москвы по ходатайству следователя арестовал предпринимателя до 15 сентября. Кроме того, в рамках данного уголовного дела судом наложен обеспечительный арест на акции в компании "Башнефть", стоимость которых превышает 300 млн руб.
Сам Айрапетян не признает вину и отвергает все обвинения в свой адрес.
65-летний предприниматель был задержан 15 июля у трапа самолета в аэропорту Домодедово, куда он прилетел из Ниццы. Основанием для его задержания стали показания экс-сенатора от Башкирии Игоря Изместьева, отбывающего пожизненное заключение за серию особо тяжких преступлений.