Հայաստանում 540 ՄՎտ հզորության գազային էլեկտրակայան կկառուցվի
«Անակլիա Այ Ի Փի Հոլդինգ» ՍՊԸ-ն Հայաստանում 540 ՄՎտ հզորության գազային էլեկտրակայան կկառուցի, կներդնի 600 մլն ԱՄՆ դոլար: Կառավարության նիստում հայտարարեց Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը:
Նախարարը նաև նշեց, որ կայանների կառուցման համար պետք է հողատարածքների հատկացվեն, հարկային արտոնություններ տրամադրվեն և այլն:
«Ժամանակակից գազատուրբիններով աշխատող էլեկտրակայանները բավականին արդյունավետ են, այնպես որ «Ջեներալ Էլեկտրիկ» ընկերության արտադրության գազատուրբիններով աշխատող 540 ՄՎտ հզորությամբ գազային էլեկտրակայանի կառուցումը կնպաստի մեր երկրի էներգետիկ համակարգի անվտանգությանն ու կենսունակության ապահովմանը, ինչպես նաև արտադրական հզորությունների զարգացմանն ու էլեկտրաէներգիայի արտահանման ծավալների աճին»,- ասաց Ե. Զախարյանը:

В Армении будет построена газовая электростанция мощностью в 540 МВт
В Армении будет построена газовая электростанция мощностью в 540 МВт, заявил на заседании правительства Армении министр энергетики и природных ресурсов Ерванд Захарян.
По его словам, строительством станции займется компания "Анаклиа Ай И Пи Холдинг", размер инвестиций составит $600 млн. Он отметил, что компания ожидает содействия армянского правительства, в частности, по вопросу выделения земельных участков, предоставления налоговых льгот.
«Строительство газовой электростанции будет способствовать повышению энергетической безопасности Армении, развитию производственных мощностей, повышению объемов экспорта электроэнергии», - заявил Е.Захарян.