Նախագահը վարչապետի հետ քննարկել է եզդիներին տրվող օգնության հարցը
Հայաստանը խորապես անհանգստացած է Իրաքի հյուսիսում եզդի բնակչության հանդեպ շարունակվող զանգվածային բռնությունների և դրա հետևանքով բազմաթիվ մարդկային զոհերի փաստով: Այս մասին ասված է ՀՀ Նախագահի մամուլի քարտուղար Արման Սաղաթելյանի հայտարարության մեջ.
«Որևէ ազգային և կրոնական փոքրամասնության և, մասնավորապես, Իրաքի եզդիների հանդեպ բռնության կիրառումը բացարձակապես անընդունելի է, և միջազգային հանրությունը պետք է անհապաղ քայլեր ձեռնարկի դրանք ժամ առաջ դադարեցնելու, տուժածներին աջակցություն ցուցաբերելու, մարդասիրական օգնություն տրամադրելու համար:
ՀՀ Նախագահի կողմից հանձնարարականներ են տրվել արտգործնախարարությանը և դիվանագիտական առաքելությունների ղեկավարներին՝ միջազգային ասպարեզում խնդրին պատշաճ մակարդակով հետամուտ լինելու իրենց ջանքերը կրկնապատկելու համար:
Նախագահ Սարգսյանն այսօր ՀՀ վարչապետի հետ քննարկել է նաև Հայաստանի կողմից տրամադրվող մարդասիրական օգնության՝ նախապես ծրագրված ծավալներն ավելացնելու հարցը, ինչին ՀՀ կառավարությունը լուծում կտա առաջիկա օրերի ընթացքում:
Խնդիրը շարունակելու է մնալ պաշտոնական Երևանի ուշադրության կենտրոնում, և Հայաստանի Հանրապետությունն իր ուժերի չափով հետևողականորեն սատարելու է փորձության մեջ հայտնված բարեկամ եզդի ժողովրդին»,- ասված է Արման Սաղաթելյանի հայտարարության մեջ:

Armenia is deeply concerned over violence against Yazidis in northern Iraq that cost numerous human lives, Armenian President’s spokesman Arman Saghatelyan said in a statement.
“Use of violence against any ethnic and religious minority group, specifically against Iraqi Yazidis, is absolutely unacceptable, and the international community should take immediate measures to stop the violence and provide humanitarian assistance.
“The Armenian President has instructed the Foreign Ministry and heads of diplomatic missions to double their efforts on the international scene.
“Today President Sargsyan and Prime Minister Hovik Abrahamyan discussed increasing the amount of humanitarian assistance.
“The issue will remain in the focus of Yerevan, and the Republic of Armenia will consistently support fraternal Yazidi nation as much as possible,” the statement says.