Նախագահը վարչապետի հետ քննարկել է եզդիներին տրվող օգնության հարցը
Հայաստանը խորապես անհանգստացած է Իրաքի հյուսիսում եզդի բնակչության հանդեպ շարունակվող զանգվածային բռնությունների և դրա հետևանքով բազմաթիվ մարդկային զոհերի փաստով: Այս մասին ասված է ՀՀ Նախագահի մամուլի քարտուղար Արման Սաղաթելյանի հայտարարության մեջ.
«Որևէ ազգային և կրոնական փոքրամասնության և, մասնավորապես, Իրաքի եզդիների հանդեպ բռնության կիրառումը բացարձակապես անընդունելի է, և միջազգային հանրությունը պետք է անհապաղ քայլեր ձեռնարկի դրանք ժամ առաջ դադարեցնելու, տուժածներին աջակցություն ցուցաբերելու, մարդասիրական օգնություն տրամադրելու համար:
ՀՀ Նախագահի կողմից հանձնարարականներ են տրվել արտգործնախարարությանը և դիվանագիտական առաքելությունների ղեկավարներին՝ միջազգային ասպարեզում խնդրին պատշաճ մակարդակով հետամուտ լինելու իրենց ջանքերը կրկնապատկելու համար:
Նախագահ Սարգսյանն այսօր ՀՀ վարչապետի հետ քննարկել է նաև Հայաստանի կողմից տրամադրվող մարդասիրական օգնության՝ նախապես ծրագրված ծավալներն ավելացնելու հարցը, ինչին ՀՀ կառավարությունը լուծում կտա առաջիկա օրերի ընթացքում:
Խնդիրը շարունակելու է մնալ պաշտոնական Երևանի ուշադրության կենտրոնում, և Հայաստանի Հանրապետությունն իր ուժերի չափով հետևողականորեն սատարելու է փորձության մեջ հայտնված բարեկամ եզդի ժողովրդին»,- ասված է Արման Սաղաթելյանի հայտարարության մեջ:

Президент Армении обсудил с премьером вопрос оказания помощи езидам Ирака
Армения крайне обеспокоена продолжающимся массовым насилием в отношении езидского населения на севере Ирака и многочисленными человеческими жертвами, заявил пресс-секретарь президента Армении Арман Сагателян.
«Применение насилия в отношении какого-либо национального и религиозного меньшинства, и, в частности, езидов Ирака, абсолютно недопустимо, и международное сообщество должно предпринять немедленные шаги по пресечению этих действий, оказанию содействия пострадавшим, предоставления гуманитарной помощи», - говорится в распространенном сегодня заявлении А.Сагателяна.
По его словам, президент Армении Серж Саргсян дал поручения министерству иностранных дел республики и руководителям дипломатических миссий «удвоить усилия и быть последовательными по данному вопросу на международной арене».
«Сегодня президент Армении обсудил с премьер-министром республики вопрос увеличения запланированного ранее объема гуманитарной помощи со стороны Армении. В скором времени правительство решит данный вопрос», - отмечается в заявлении пресс-секретаря.
«Проблема продолжит оставаться в центре внимания официального Еревана, и Армения в силу своих возможностей последовательно будет оказывать поддержку оказавшемуся перед испытанием дружественному езидскому народу», - говорится в заявлении пресс-секретаря президента Армении.