Դավիթ Բաբայան. Արցախում պատրաստ են ապաստան տալ եզդիներին. Galatv
ԼՂՀ իշխանությունները դատապարտում են Իրաքում եզդի համայնքի ներկայացուցիչների նկատմամբ իրականացվող վերջին գործողությունները, այն, ինչ կատարվում է եզդի ժողովրդի հետ այս օրերին, համարում են ողբերգություն: Այս մասին ԳԱԼԱ-ի հետ զրույցում ասել է ԼՂՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Դավթի Բաբայանը:
«Մենք գտնում ենք, որ դա հավասարապես վերաբերվում է նաև հայ ժողովրդին: Որովհետև եզդի ժողովուրդը փաստորեն դարձել է մեր բախտակիցը: Այն, ինչ տեղի է ունենում Իրաքում եզդիների հետ այս օրերին, ողբերգություն է, և մենք ոչ միայն հասկանում ու կիսում ենք, այլև խիստ դատապարտում ենք: Եզդիները միշտ եղել են մեզ հետ, և բնական է՝ ինչ կատարվում է իրենց հետ, խոր ցավ է պատճառում նաև մեզ»,- ասել է Դավթի Բաբայանը:
ԼՂՀ նախագահի մամլո խոսնակը կարևորել է նաև այն, որ եզդի համայնքի ներկայացուցիչները, ովքեր բնակվել են Հայաստանում և ՀՀ քաղաքացիներ են, երբևէ անտարբեր չեն եղել ՀՀ հուզող խնդիրներին և ակտիվորեն ներգրավված են եղել նաև Արցախյան պատերազմում:
«Արցախյան հերոսամարտին մասնակից եզդիներ ունենք, որոնցով հպարտ ենք, որոնք պատերազմի ժամանակ հերոսություն են կատարել: Այդ մարդիկ հայոց պատմությունից անբաժան են, եւ բարձր եմ գնահատում այդ մարդկանց ներդրումը: Դա նշանակում է, որ եզդիները մեր տարածքը ընդունում են որպես իրենց բնօրրան եւ հոգեւոր տարածք»:
Դավիթ Բաբայանի խոսքով՝ ԼՂՀ-ում չկա ծրագիր, որ հրավիրեն տեղահանված եզդիներին տեղափոխվելու և Արցախում բնակվելու, սակայն, այնուամենայնիվ, Արցախում պատրաստ են ընդունել և ապաստան տրամադրել եզդիներին:

В Нагорном Карабахе готовы принять выселенных в Ираке езидов
Власти Нагорно-Карабахской Республики осуждают осуществляемые в отношении езидского населения Ирака действия, заявил «ГАЛА» пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян.
«Мы считаем, что происходящее в равной степени касается и армянского народа. Езидский народ, по сути, постигла наша участь. То, что происходит сегодня с езидами в Ираке – трагедия. Мы не только понимаем, разделяем эту боль, но и строго осуждаем. Езиды всегда были с нами, происходящее с ними – недопустимо», - сказал Д.Бабаян.
Он отметил, что проживающие в Армении езиды, которые являются также гражданами Армении, никогда не были безучастны к проблемам республики, принимали активное участие в карабахской войне.
«Мы гордимся езидами - ветеранами карабахской войны, они проявили героизм. Этих людей невозможно отделить от армянской истории, мы высоко ценим их вклад. Это означает, что езиды воспринимают нашу территорию в качестве своей родины и духовной территории», - сказал Д.Бабаян.
По его словам, в настоящее время в Нагорном Карабахе нет программы, в рамках которой можно было бы пригласить выселенных в Ираке езидов, однако, в Нагорно-Карабахской Республике готовы принять и предоставить убежище езидам.