Քարվաճառում ձերբակալված դիվերսանտները դատվելու են ԼՂ օրենքներով. Հակոբյան
Քարվաճառում տեղի ունեցած իրադարձությունների դեպքում մենք գործ ունենք պատրաստված խմբի հետ, որի բոլոր անդամները ձերբակալվել կամ վնասազերծվել են: Նրանք դատվելու ենք ԼՂ օրենքներով: Այս մասին այսօր Ստեփանակերտում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ պատասխանելով Aysor.am-ի` Քարվաճառում ձերբակալված դիվերսանտների հետագա ճակատագրի վերաբերյալ հարցին, ասաց ՊՀ հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Մովսես Հակոբյանը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանում օգոստոսի 8-ին 31-ամյա գյուղացի Կարեն Պետրոսյանի սպանությանը` Մովսես Հակոբյանն ընդգծեց, որ հայկական բանակում ոչ մի սպա երբեք նման կերպ չէր վարվի գերու հետ.
«Անգամ ամենաանկարգ դասակի հրամանատարը երբեք նման վարք չէր դրսևորի: Սրա պատճառն այն է, որ մենք դաստիարակում ենք հայրենիքի պաշտպանների և ոչ թե մարդ հոշոտողների»,- ասաց ՊՀ հրամանատարն` ավելացնելով.
«Ես ամաչում եմ, որ հակառակորդի բանակում ղեկավար կազմը, մարդիկ, ովքեր այդ կերպ են վարվել Կարեն Պետրոսյանի հետ` կրում են զինվորական համազգեստ: Դա վայել պահվածք չէ զինվորականի համար, անգամ` հակառակորդ բանակի զինվորականի»,- ասաց Մովսես Հակոբյանը:

Азербайджанских диверсантов будут судить по законам Нагорного Карабаха
Задержанных в Карвачарском районе Нагорного Карабаха азербайджанских диверсантов будут судить по законам Нагорно-Карабахской Республики, заявил на пресс-конференции в Степанакерте министр обороны НКР Мовсес Акопян.
«Мы имели дело с организованной группой, члены которой задержаны или уничтожены. Их будут судить по законам НКР», - сказал М.Акопян.
Говоря об убийстве в Азербайджане армянского пленного, 31-летнего гражданина Армении Карена Петросяна, министр заявил, что в армянской армии ни один офицер не поступил бы подобным образом с пленным.
«Мы готовим защитником Родины, а не убийц», - сказал М.Акопян.
«Мне стыдно, что в армии противника есть люди в руководстве, которые подобным образом поступили с К.Петросяном, и которые носят военную форму. Это поведение не свойственно офицеру, в том числе и офицеру армии противника», - отметил министр обороны НКР.