ԿԲ-ն նվազեցրել է Հայաստանի տնտեսական աճի կանխատեսումը
ՀՀ կենտրոնական բանկը անցյալ շաբաթ հրապարակած «Գնաճի հաշվետվություն» զեկույցում նվազեցրել է այս տարվա համար Հայաստանի տնտեսական աճի կանխատեսումը: Ըստ այդ կանխատեսման, այս տարի մեր տնտեսությունը կաճի 3.9 տոկոսով: Այս մասին գրել է «Հայկական Ժամանակը»:
Նշենք, որ ՀՀ 2014-ի պետական բյուջեի հիմքում դրված է տնտեսական 5.2 տոկոս աճի կանխատեսում: ՀՀ կառավարության 2014 թվականի ծրագրի համաձայն, տնտեսական աճը պետք է լիներ 5 տոկոսի միջակայքում: Իսկ Տիգրան Սարգսյանի կառավարության ծրագրերում 2014 թվականի համար կանխատեսվում էր 5-ից 7 տոկոս տնտեսական աճ: Այս տարվա համար տնտեսական աճի կանխատեսման նվազեցումը ԿԲ-ն պայմանավորել է «Հայաստանի առևտրային և ներդրումային խոշոր գործընկեր Ռուսաստանի տնտեսական զարգացումների արդյունքում փոխանցվող բացասական ազդեցությունների խորացմամբ»: ԿԲ-ն նաև կանխատեսել է ՌԴ-ից դեպի Հայաստան հոսող տրանսֆերտների աճի տեմպի էական նվազում:

«Айкакан жаманак»: ЦБ снизил прогноз роста экономики Армении
Центральный банк Армении в опубликованном на минувшей неделе докладе «Обзор инфляции» снизил прогноз роста экономики Армении на текущий год. Согласно данному прогнозу, рост экономики в этом году составит 3.9%. Об этом пишет газета «Айкакан жаманак».
Издание отмечает, что в основе госбюджета 2014 года прогнозировался рост экономики в размере 5,2 %. Согласно программе правительства на 2014 год, экономический рост должен составить 5%. А в программе правительства Тиграна Саргсяна на 2014 год прогнозировался 5- 7% рост экономики.
Снижение прогноза роста экономики по итогам текущего года ЦБ обусловил негативным влиянием в связи с экономическими развитиями в России.