Դատական դեպարտամենտը հայտնվելու է իրավապահների ուշադրության կենտրոնում
«Հայկական Ժամանակի» հավաստի տեղեկություններով, ՀՀ դատական դեպարտամենտն առաջիկայում կրկին հայտնվելու է իրավապահների ուշադրության կենտրոնում, ինչը կապված է վճռաբեկ դատարանի նախագահ Արման Մկրտումյանի հետագա պաշտոնավարման հետ:
Իշխանական շրջանակներում տեղեկություններ կան, որ եթե Մկրտումյանն ինքնակամ հրաժարական չտա զբաղեցրած պաշտոնից, դատական դեպարտամենտի հայտնի սկանդալը շարունակություն է ունենալու, և նոր քրեական գործեր են հարուցվելու: Մկրտումյանի հրաժարականի հարցն օրակարգում էր 1 տարի առաջ, երբ կալանավորվեց դատական դեպարտամենտի նախկին ղեկավար Միսակ Մարտիրոսյանը: Վերջինիս մեղադրանք էր առաջադրվել աշխատանքի ընդունելու համար խոշոր չափերի կաշառք ստանալու ու դատական կարգադրիչների համակարգում աշխատավարձերի յուրացման դեպքերի առնչությամբ:
Ոստիկանության լրատվական ծառայությունից երեկ թերթին հայտնել են, որ կարգադրիչների մասով գործն ուղարկվել է դատարան, բայց այլ վարույթ է հարուցվել ՔՕ 308, 314 հոդվածներով՝ շինարարության հետ կապված չարաշահումների վերաբերյալ, կատարվում է նախաքննություն: «Սա նշանակում է, որ Մկրտումյանի հարցը օրակարգից դուրս չի եկել»,-հավելել է թերթը։

Судебный департамент вновь окажется в центре внимания правоохранителей
Газета «Айкакан жаманак» со ссылкой на достоверные источники пишет, что Судебный департамент Армении вновь окажется в центре внимания правоохранительных органов, что связано с дальнейшим пребыванием в должности председателя Кассационного суда Армана Мкртумяна.
«В правящих кругах имеется информация, что, если Мкртумян добровольно не подаст в отставку, то известный скандал судебного департамента будет иметь продолжение, и будут заведены новые уголовные дела. Вопрос отставки Мкртумяна был включен в повестку год назад, когда был арестован бывший руководитель судебного департамента Мисак Мартиросян по обвинению во взяточничестве и присвоении денежных средств.
В пресс-службе полиции сообщили, что по части приставов дело было отправлено в суд, но это производство было возбуждено по статьям 308, 314 УК РА (в связи со злоупотреблениями при строительстве). Проводится расследование. Это означает, что вопрос Мкртумяна не был снят с повестки»,– пишет газета.