«Արցախի անկախացման գործընթացը համապատասխան էր միջազգային նորմերին»
Հենց այսօր կարելի է ցույց տալ, որ Արցախի անկախացման գործընթացը սկսվել է մարդու իրավունքների ու միջազգային նորմերին համապատասխան: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց «Ընդդեմ իրավական կամայականության» ՀԿ նախագահ Լարիսա Ալավերդյանը՝ ընդգծելով, որ հետագայում, սակայն, այդ գործընթացը խեղաթյուրվեց ու բերվեց այլ դաշտ:
«Ընդ որում, սրա պատճառը ոչ միայն Ադրբեջանի «խավիարային դիվանագիտությունն է» այլև՝ ՀՀ թույլ դիվանագիտությունն այս հարցում»,- բացատրեց Լարիսա Ալավերդյանը՝ ավելացնելով.
«Հիմա ստեղծվել է մի վիճակ, որ Ադրբեջանն ավելի մեծ պայմաններ է առաջադրում, քան Հայաստանն ու Արցախը։ Հավատացնում եմ ձեզ՝ եթե Ադրբեջանն ունենար մեր փաստարկների 10%-ը՝ Հայաստանը միջազգային հարթակներում ընդհանրապես զրկված կլիներ իր ձայնի իրավունքից»,- ասաց Լարիսա Ալավերդյանը:
Նրա կարծիքով՝ Արցախի անկախության ճանաչումը կարող էր տեղի ունենալ և 1992թ.-ին, և 1994թ.-ի մայիսին, սակայն ցավոք՝ տեղի չունեցավ:
«Այնպես որ Արցախի լեգիտիմության օրինականացման հասցնելը մնացել է երիտասարդ սերնդի վրա»,- ասաց «Ընդդեմ իրավական կամայականության» ՀԿ նախագահը:

Alaverdyan: Artsakh independence process in line with international norms
It can be shown today that the process of Artsakh’s independence started in line with human rights and international norms,”Chairwoman of Against Legal Arbitrariness NGO Larisa Alaverdyan told reporters today, stressing that however, the process was later distorted and taken to another field.
“The reason is not only Azerbaijan’s ‘caviar diplomacy’, but also the poor diplomacy of Armenia concerning this issue,” Ms. Alaverdyan explained, adding: “A situation has emerged when Azerbaijan sets greater conditions than Armenia and Artsakh. I can assure you that if Azerbaijan had 10% of our arguments, Armenia would be deprived of its voting right on international arenas”.
In her opinion, Artsakh’s independence could have been recognized in 1992 or in May 1994, but unfortunately it did not happen.
“So the younger generation shall carry out the legalization of Artsakh’s legitimacy,” Larisa Alaverdyan noted.