Արգենտինան ցանկանում է խորացնել Հայաստանի հետ համագործակցությունը. ԱԳՆ
ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունել է Արգենտինայի փոխարտգործնախարար Էդուարդո Անտոնիո Սուաինի գլխավորած պատվիրակությունը, որը Երևան է ժամանել արտգործնախարարությունների միջև խորհրդակցություններ անցկացնելու նպատակով։ Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Ողջունելով հյուրերին` նախարար Նալբանդյանն ընդգծել է, որ ս.թ. հուլիսին ՀՀ Նախագահի` Արգենտինա կատարած պաշտոնական այցելությունը նոր թափ հաղորդեց տարբեր բնագավառներում երկկողմ համագործակցությանը և վստահություն հայտնեց, որ բարձր մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունները համատեղ ջանքերով կյանքի կկոչվեն։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` փոխարտգործնախարար Սուաինը ընդգծել է, որ Արգենտինան ցանկանում է խորացնել Հայաստանի հետ բազմաբովանդակ համագործակցությունը, և այդ առումով կարևորեց պարբերական բարձրաստիճան փոխայցելությունները։
Նախարար Նալբանդյանն ընդգծել է, որ կազմակերպված հայ համայնքի առկայությունն Արգենտինայում մեծապես նպաստում է Հայաստանի և Արգենտինայի միջև ստեղծված բարեկամական հարաբերությունների զարգացմանը:
Երկուստեք գոհունակությամբ նշվել է, որ մուտքի արտոնագրային ռեժիմի բացակայությունը, հարուստ իրավապայմանագրային դաշտի առկայությունը, երկու երկրների մայրաքաղաքների քույր-քաղաքներ հանդիսանալը կարևոր գործոն են` երկկողմ փոխգործակցության խորացման համար։
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել հայ-արգենտինական հարաբերությունների զարգացման ուղիների շուրջ։ Այս համատեքստում կարևորվել է համագործակցության սերտացումը միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում, առևտրատնտեսական համագործակցության ընդլայնումը, ապակենտրոնացված փոխգործակցության ամրապնդումը, գիտական, կրթական, մշակութային փոխանակումների ակտիվացումը։
Զրույցին անդրադարձ է կատարվել միջագային և տարածաշրջանային խնդիրներին։
Հանդիպումից հետո ԱԳՆ դիվանագիտական դպրոցի տնօրեն Վահե Գաբրիելյանը և Արգենտինայի արտաքին գործերի և պաշտամունքի նախարարության ազգային արտաքին ծառայության ինստիտուտի տնօրեն Խուան Վայե Ռալեյգը իրենց կողմից ղեկավարվող ուսումնական հաստատությունների միջև փոխգործակցության համաձայնագիր են ստորագրել:

Argentina wants to deepen cooperation with Armenia: MFA
Armenian Foreign Minister Edward Nalbandyan received a delegation led by Argentine Deputy Foreign Minister Eduardo Zuain that arrived in Yerevan for consultations between the foreign ministries, according to the press service of Armenian MFA.
Welcoming the guests, Edward Nalbandyan said the Armenian president’s official visit to Argentina in July 2014 gave renewed impetus to bilateral cooperation in various spheres. He expressed confidence that the agreements reached at the high level will be implemented by joint efforts.
Eduardo Zuain expressed his gratitude for the reception, stressing that Argentina wants to deepen cooperation with Armenia. In this connection he attached importance to regular mutual visits at the high level.
Minister Nalbandyan said the organized Armenian community in Argentina greatly contributes to the development of friendly relations between Armenia and Argentina.
Both sides noted with satisfaction that the visa-free regime, the rich legal and contractual framework and the fact that the two capitals are sister cities are important factors for deepening bilateral cooperation.
International and regional problems were also discussed at the meeting.
After the meeting, Director of Diplomatic School of Armenian MFA Vahe Gabrielyan and Director of Argentina’s National Foreign Service School Juan Valle Raleigh signed an agreement on cooperation between the two educational institutions.