Հայաստանի ճանաչմամբ՝ Արցախի հարցը չի լուծվի. Քաղաքագետ (Տեսանյութ)
Արցախի լուծումն ունի 3 ճանապարհ. Դրանցից առաջինն այն է՝ Ադրբեջանը կարող է հարձակվել, ոչնչացնել ու գրավել, երկրորդը՝ Արցախի ուղղակի ճանաչումն է բոլոր պետությունների կողմից, իսկ երրորդ տարբերակը երկու հայկական պետությունների միասնությունն է: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց քաղաքագետ Լևոն Մելիք-Շահնազարյանը:
«Այս 3 տարբերակն էլ ԱՄՆ-ին ձեռնտու են»,- ասաց նա՝ նշելով, որ վաղ թե ուշ Արցախի ինքնորոշումը ճանաչվելու է բոլոր պետությունների կողմից:
Լևոն Մելիք-Շահնազարյանի խոսքով՝ Արցախի անկախությունը սկսել է «Միացում» կարգախոսով և այն առ այսօր ապրում է յուրաքանչյուր արցախցու սրտում և մտքում:
«Սխալ է ունենալ երկու հայկական պետություն, այն դեպքում, երբ բոլորն ուզում են միացում: Դա իր հետ մի շարք լուրջ խնդիրների պատճառ կդառնա: Ինչ վերաբերում է Ռուսատանին՝ ապա Ռուսաստանը կողմ է լարվածությանը և այստեղ լարվածությունն այդ երկրին դեռ պետք է»,- շեշտեց բանապխոսը:
Անդրադառնալով Հայաստանի կողմից Արցախի ճանաչմանը՝ քաղաքագետը նկատեց, որ իրավական հետևանքները հենց կախված են Հայաստանի ճանաչումից, սակայն այդ քայլին գնալ դեռևս չարժե:
«Կրկնում եմ՝ իրավական, պրակտիկ հետևանքները կախված են Հայաստանի դիվանագիտական քայլերից: Եթե այսօր Հայաստանը հայտարարի, որ Արցախը միանում է Հայաստանին, ապա Հայաստանը արտաքին աշխարհի համար կդառնա ագրեսոր, իսկ Ադրբեջանի քարոզչության ուզածն էլ հենց դա է: Մենք այդ իրավունքը դեռ չունենք, բայց այդ իրավունքը ձեռք բերելու համար ենք պայքարում այսօր Արցախի սուվերենության ճանաչման ուղղությամբ: Ադրբեջանն այս տարիների ընթացքում, սակայն, կարողացել է այնպես անել, որ Արցախի հարցը հայ-ադրբեջանական հարթությունում մնա: Այսինքն՝ Հայաստանի ճանաչելը Ադրբեջանին ձեռնտու է: Ադրբեջանն աշխարհին ներկայացնում է, որ Հայաստանն ինքն է հարձակվել ու գրավել ադրբեջանական տարածքները»,- նշեց քաղաքագետը:
Նրա համոզմամբ՝ Արցախը ճանաչելով՝ Հայաստանն այս պահին կհայտնվի Հյուսիսիային Կիպրոսի պայմաններում, ինչը ձեռնտու է Ադրբեջանին: Այսինքն՝ ըստ նրա, խնդիրը ոչ թե Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև է, այլ Ացախի ու Ադրբեջանի:
«Արցախն է անկախանալու որոշում կայացրել, իսկ քանի որ Արցախում ապրում են հայեր, Հայաստանը նրա անվտանգության երաշխիքն է: Կարելի է սուրը ձեռքն ու ասել, որ ճանաչում ենք ու վերջ, բայց դրանով հարցը չի լուծվի, հետագայում ոչ մի պետություն Արցախը չի ճանաչի»,-ասաց նա:
Aysor.am-ի հարցին ի պատասխան՝ առաջկիայում ակնկալվում է երկրու երկրների նախագահների հանդիպումը, սակայն այս անգամ ԱՄՆ-ի նախաձեռնությամբ: Հնարավոր է, որ Ադրբեջանը կրկին ագրեսիվություն ցուցաբերի, քաղաքագետը նշեց, որ չի կարծում, թե նման բան լինի:
«Չեմ կարծում, որ ռազմական ագրեսիվություն լինի նախագահների հանդիպմանն ընդառաջ և չեմ կարծում, որ այդ հանդիպումը կայանա: Եթե դիպուկահարները չեն կրակում, խաղաղություն է տիրում, կարծում եմ, որ այս անգամ նման զարգացումներ չեն լինի և եթե հանդիպում կայանա, այն հանգիստ պայմաններում կլինի»,-ասաց նա:

"Artsakh’s problem not to be solved by its recognition by Armenia”
There are three ways to solve the problem of Artsakh (Nagorno Karabakh): one is that Azerbaijan will attack, destroy and occupy it, the second scenario is Artsakh’s recognition by all states, and the third one is unification of the two Armenian states, political scientist Levon Melik-Shahnazaryan told journalists today.
“All the three scenarios are advantageous to the U.S.,” he said, noting that all states will recognize Artsakh’s independence sooner or later.
In his words, Artsakh’s independence started with the slogan ‘Unification” that continues to live in the hearts and minds of all citizens of Artsakh.
“It is wrong to have two Armenian states when everyone wants unification. This will cause several serious problems. As regards Russia, it is in favor of tension – Russia needs tension,” the political scientist noted.
Speaking about Artsakh’s recognition by Armenia, L. Melik-Shahnazaryan said that legal consequences depend on the recognition by Armenia, but is not worth taking that step now. According to him, by recognizing Artsakh, Armenia will find itself in the position of Northern Cyprus, which is to Azerbaijan’s advantage. In other words, the problem is not between Armenia and Azerbaijan, but between Artsakh and Azerbaijan.
“Artsakh took a decision to become independent and as long as Armenians live in Artsakh, Armenia will be the guarantor of its security. We can take up a sword and say that we recognize it and there’s an end of it, but the problem will not be solved and no state will later recognize Artsakh,” he said.
Asked by Aysor.am whether it is possible that Azerbaijan will again become aggressive now that a new meeting of the presidents of Armenia and Azerbaijan is expected soon, this time at the initiative of the United States, Melik-Shahnazaryan replied:
“I don’t think there will be military aggressiveness prior to the presidents’ meeting, nor do I think that the meeting will take place. Snipers do not shoot, the situation is peaceful so I believe there will not be such developments this time, and if a meeting is held, it will take place in peaceful conditions”.