Համատեղությամբ աշխատող դասախոսների կենսաթոշակային հարցը կքննարկվի
Կառավարության ղեկավար Հովիկ Աբրահամյանը նիստի ժամանակ անդրադարձել է հանրությանը հուզող ևս մեկ հարցի. «Վերջին օրերին ինձ են դիմել բուհերի երիտասարդ դասախոսներ, ովքեր համատեղում են ոչ պետական կազմակերպություններում իրենց աշխատանքը պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունների կարգավիճակ ունեցող բուհերում դասախոսական աշխատանքի հետ, մտահոգություն հայտնելով նպատակային սոցիալական վճարի երկու աշխատավայրից կատարման պարտավորությունների առնչությամբ:
Չնայած պետական կենսաթոշակների մասին օրենքով ուղղակիորեն սահմանված չէ, սակայն սոցիալական վճար կատարելու պարտականությունը փոխկապակցված է անձին, այսինքն՝ կոնկրետ անձը հարկային տեղեկատվական համակարգում ունի մեկ կարգավիճակ, կամ համակարգի մասնակից է, կամ մասնակից չէ:
Հաշվի առնելով պատասխանատուների մտահոգությունները՝ հանձնարարել եմ Ֆինանսների նախարարին՝ ուսումնասիրել և առաջարկություններ ներկայացնել համապատասխան իրավական ակտ ընդունելու և հարկային մարմնի տեղեկատվական համակարգում համապատասխան փոփոխություններ կատարելու վերաբերյալ՝ հնարավորություն տալով սոցիալական վճար կատարելու պարտականություններից հրաժարվելու դիմում ներկայացնելու նաև այն անձի կողմից, ով համատեղությամբ աշխատում է բարձրագույն ուսումնական հաստատությունում և հիմնական գործատուն չի հանդիսանում պետական կազմակերպությունը»:

Абраамян поручил решить проблему соцвыплат молодых преподавателей вузов
Премьер-министр Армении Овик Абраамян поручил сегодня на заседании правительства министру финансов республики Гагику Хачатряну изучить озвучиваемые в последние дни молодыми преподавателями вузов проблемы обязательной социальной выплаты.
Премьер отметил, что молодые преподаватели обратились к нему с заявлением, выразив обеспокоенность в связи с одновременным отчислением с заработных плат целевой социальной выплаты в случае совмещения ими работы в негосударственных учреждениях и высших учебных заведениях, имеющих статус некоммерческих государственных организаций.
Глава правительства сообщил, что распорядился также подготовить соответствующий правовой акт о внесении изменений в информационную систему налогового органа «с тем, чтобы дать возможность представить заявления об отказе от обязательства социальной выплаты также лицам, которые работают по совместительству в вузах, а основной работодатель не является государственной организацией».