Ֆրանսիական համալսարանի բոլոր աշխատակիցներին ստիպում են ՕԵԿ–ական դառնալ
«Չորրորդ իշխանության» տեղեկություններով՝ ՕԵԿ-ն կուսակցությունից արտահոսքը փորձում է կոմպենսացնել ամեն կերպ, այդ թվում նաև ՀՀ Սահմանադրությանը հակասող եղանակներով: Ըստ հավաստի աղբյուրների, Ֆրանսիական համալսարանի բոլոր աշխատակիցներին ստիպում են ՕԵԿ–ական դառնալ, կուսակցության անդամ են դարձնում անգամ այն դասախոսներին, ովքեր ՀՀ քաղաքացիներ չեն:
Նշենք, որ Կուսակցությունների մասին ՀՀ օրենքի 3-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետում նշված է, որ կուսակցություն չի կարող ճանաչվել այն միավորումը, որի կանոնադրությունը թույլատրում է նրանում օտարերկրյա քաղաքացիների անդամակցությունը: Ստացվում է, որ այն պահից սկսած, երբ ՕԵԿ-ական են գրանցվել ոչ ՀՀ քաղաքացիներ, ՕԵԿ-ը դադարել է կուսակցություն լինել»:

‘Chorrord Ishkhanutyun’ paper writes citing its sources that an attempt is being made to compensate for the outflow of members from Orinats Yerkir (OEK) Party by any means, including those that contradict the Constitution.
“According to reliable sources, all employees of the French University of Armenia are forced to join OEK, even those lecturers who are not Armenian citizens.
It should be noted that Article 3 point 1 of the Armenian Law on Political Parties says: “An association may not be recognized as a political party, if its statute: allows membership of foreign nationals, stateless persons, with the exception of cases provided for by this Law, as well as membership of foreign and international organizations”.
It turns out that OEK ceased to be a political party at the moment when it admitted persons who are not Armenian citizens into the party,” the paper writes.