Ֆրանսիական համալսարանի բոլոր աշխատակիցներին ստիպում են ՕԵԿ–ական դառնալ
«Չորրորդ իշխանության» տեղեկություններով՝ ՕԵԿ-ն կուսակցությունից արտահոսքը փորձում է կոմպենսացնել ամեն կերպ, այդ թվում նաև ՀՀ Սահմանադրությանը հակասող եղանակներով: Ըստ հավաստի աղբյուրների, Ֆրանսիական համալսարանի բոլոր աշխատակիցներին ստիպում են ՕԵԿ–ական դառնալ, կուսակցության անդամ են դարձնում անգամ այն դասախոսներին, ովքեր ՀՀ քաղաքացիներ չեն:
Նշենք, որ Կուսակցությունների մասին ՀՀ օրենքի 3-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետում նշված է, որ կուսակցություն չի կարող ճանաչվել այն միավորումը, որի կանոնադրությունը թույլատրում է նրանում օտարերկրյա քաղաքացիների անդամակցությունը: Ստացվում է, որ այն պահից սկսած, երբ ՕԵԿ-ական են գրանցվել ոչ ՀՀ քաղաքացիներ, ՕԵԿ-ը դադարել է կուսակցություն լինել»:

Сотрудников Французского университета заставляют вступать в «Оринац еркир»
Газета «Чоррорд ишханутюн» пишет со ссылкой на свои источники, что отток представителей партии «Оринац еркир» пытаются компенсировать любыми способами, в том числе также противоречащими Конституции РА.
«По сведениям достоверных источников, всех сотрудников Французского университета в Армении заставляют стать членами партии «Оринац еркир», вступать в ряды партии заставляют даже тех преподавателей, которые не являются гражданами Армении.
Отметим, что в пункте 1 части 3 статьи 23 закона РА «О партиях» говорится: «Не может быть признано партией объединение, устав которой: допускает членство в них иностранных граждан, лиц без гражданства, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом, а также членство иностранных и международных организаций.
Получается, что, начиная с того момента, как партия «Оринац еркир» включила в свои ряды людей, не являющихся гражданами РА, она перестала быть партией», - пишет газета.