Եզդիների համար ամենաապահով տեղը Հայաստանն է. Ազիզ Թամոյան
Վերջին մեկ շաբաթում Իրաքի եզդիների վիճակը գնալով ավելի է վատանում, եզդիները գտնվում են ծանր վիճակում: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում նշեց «Աշխարհի եզդիների միության» նախագահ Ազիզ Թամոյանը, ում համոզմամբ 21-րդ դարում անընդունելի է ցեղասպանություն իրականացնելը:
Նրա խոսքով՝ եզդի ժողովրդի մի մասը ֆիզիկապես ոչնչացվում է Թուրքիայում, մի մասը՝ Սիրիայում: Ու թեև Սիրիայի կառավարությունը, նրա խոսքով, եզդիներին օգնում է, բայց դա չնչին օգնություն է: «Սիրիան էլ խնդիրներ ունեցող երկիր է: Դիմում ենք ԱՄՆ–ին, թող շարունակի ավելի ակտիվ կերպով օգնել եզդիներին, քանի որ իսլամիստների նպատակը եզդիներին ոչնչացնելով չի սահմանափակվի, նրանց բուն նպատակը իսլամական պետություն ստեղծելն է։ Մենք խոսում ենք մարդու իրավունքներից, բայց այսօր չենք տեսնում, որ այդ կառույցը գործի, ինչո՞ւ ձայն չեն հանում, ինչո՞ւ են լռում, երբ մի ողջ ժողովուրդ սովամահ է լինում: Այս իսլամական ալիքը տարածվելու է աշխարհի վրա»,- ասաց Ազիզ Թամոյանը՝ իր բողոքն արտահայտելով նաև գերտերությունների նկատմամբ, որոնք լռում և չեն սաստում իսլամիստներին:
Ազիզ Թամոյանի հավաստմամբ՝ այս պահի դրությամբ 2300 եզդի կին գերության մեջ է, որոնց պետք է փրկել: «300 եզդի կին Սիրիայում վաճառքի է հանվել: Մի՞թե 21-րդ դարում կինը կարող է ստրուկ դառնալ»,- դժգոհեց եզդիների միության նախագահը:
Թամոյանի խոսքով՝ Իրաքի եզդիներից շատերը ցանկություն ունեն գալ Հայաստան, քանի որ նրանց համար ամենաանվտանգ տարածքը Հայաստանն է։
Եզդիների միության նախագահը դիմեց նաև այլ երկրների ժողովուրդներին՝ նշելով, որ եթե ուզում են եզդիներին ձեռք մեկնել, ապա պետք է գումարներ ուղարկեն ոչ թե Իրաքի կառավարությանը, այլ` եզդի ժողովրդին հանձնեն:
«Դրանք պետք է ուղարկել Իրաքի հյուսիսում գտնվող նրանց սրբավայրը՝ Լալիշ: Հայաստանում հաշվեհամար է բացվել, որտեղ նույնպես կարելի է գումարներ փոխանցել. դրանք ուղարկվելու են եզդի ժողովրդին»,- ասաց նա:
Ասուլիսի մյուս բանախոս ՀՀ ազգային փոքրամասնությունների ազգամշակութային կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի եզդի ազգաբնակչության ներկայացուցիչ Սիաբանդ Բաքոյանն էլ ասաց, թե ընթացքի մեջ է և՛ Արցախում, և՛ Հայաստանի որոշ մարզերում եզդիներին բնակեցնելու հարցը:
«Ես չէի ցանկանա, որ եզդիները դուրս գան այնտեղից, բայց ստիպված են: Ավելի լավ է գոնե իրենց հայրենիքից դուրս գալու դեպքում գան Հայաստան, քան` գնան Թուրքիա»,- ասաց նա:

Aziz Tamoyan: Armenia is safest country for Yazidis
The plight of Iraqi Yazidis has worsened in the past week, and they are in a difficult situation now, Aziz Tamoyan, the head of National Union of Yazidis NGO, told reporters today.
Tamoyan stressed the inadmissibility of genocide in the 21st century. In his words, some of the Yazidi people are being exterminated in Turkey, others – in Syria, and although the Syrian government helps Yezidis, its help is insignificant.
“Syria has its own problems. We ask the United States to continue actively providing relief to Yazidis as the Islamists’ goal is not limited to Yazidis’ extermination. Their real goal is to create an Islamic state. We speak about human rights, but today we don’t see this institute functioning. Why is everyone silent when an entire nation is dying of hunger? This Islamic wave will sweep the whole world,” A. Tamoyan said.
According to him, about 2,300 Yazidi women are being held captive and they need to be rescued. “300 Yazidi women and girls were sold in a market in Syria. It is unacceptable that women are sold as sex slaves in the 21st century,” Aziz Tamoyan said resentfully.
Many of Iraqi Yazidis want to move to Armenia as it is the safest country for them, the union chairman noted.
Making an appeal to other countries, Tamoyan said that if they want to help Yazidis, they should send money to the Yazidi people, rather than to the Iraqi government.
“The money should be sent to Lalish, Yazidis’ cultural center and their place of pilgrimage in Northern Iraq. Relief donations for the Yazidi people can be transferred to an account opened in Armenia,” Aziz Tamoyan said.