Ավստրիայի ԱԳՆ. Սարգսյան-Ալիև Վիեննայի հանդիպումը շատ օգտակար էր
Հույս ունեմ, որ երկխոսությունը կհաղթի և հետագայում ռազմական հակամարտություններ չեն լինի: Այս մասին այսօր ՀՀ ԱԳՆ Էդվարդ Նալբանդյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Հայաստանում գտնվող Ավստրիայի Եվրոպայի, ինտեգրացիայի և արտաքին գործերի նախարար Սեբաստիան Կուրցը:
Կուրցը նշեց, որ Վիեննան պատրաստ է օժանդակել նրանց, ովքեր կցանկանան գնալ քաղաքական երկխոսության ճանապարհով և հիշեցրեց 2013թ.-ի նոյեմբերին Վիեննայում տեղի ունեցած Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը.
«Կարծում եմ՝ այն շատ օգտակար էր»,- ասաց Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարարը և ևս մեկ անգամ հույս հայտնեց, որ վերջերս բռնկված զինված հակամարտություններն, այնուամենայնիվ, կլուծվեն խաղաղ ճանապարհով:

Kurz: Vienna ready to assist those willing to conduct political dialog
“Armenia welcomes the agreement reached over the Ukrainian issue. It is already being implemented. This will help look for ways of a long-term resolution during negotiations,” Armenian Foreign Minister Edward Nalbandyan stated in Yerevan at a joint press conference with his Austrian counterpart Sebastian Kurz.
For his part, Austrian Minister for Foreign Affairs and Integration Sebastian Kurz expressed hope that the recent armed conflicts will be resolved by peaceful means.
“Vienna is ready to assist those willing to conduct a political dialog,” he said.
When speaking about the meeting of the presidents of Armenia and Azerbaijan in November 2013, Sebastian Kurz stressed that it was a useful meeting, expressing hope that dialog will prevail and military conflicts will be ruled out in the future.