Ավստրիայի ԱԳՆ. Սարգսյան-Ալիև Վիեննայի հանդիպումը շատ օգտակար էր
Հույս ունեմ, որ երկխոսությունը կհաղթի և հետագայում ռազմական հակամարտություններ չեն լինի: Այս մասին այսօր ՀՀ ԱԳՆ Էդվարդ Նալբանդյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Հայաստանում գտնվող Ավստրիայի Եվրոպայի, ինտեգրացիայի և արտաքին գործերի նախարար Սեբաստիան Կուրցը:
Կուրցը նշեց, որ Վիեննան պատրաստ է օժանդակել նրանց, ովքեր կցանկանան գնալ քաղաքական երկխոսության ճանապարհով և հիշեցրեց 2013թ.-ի նոյեմբերին Վիեննայում տեղի ունեցած Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը.
«Կարծում եմ՝ այն շատ օգտակար էր»,- ասաց Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարարը և ևս մեկ անգամ հույս հայտնեց, որ վերջերս բռնկված զինված հակամարտություններն, այնուամենայնիվ, կլուծվեն խաղաղ ճանապարհով:

Курц: Вена готова содействовать тем, кто захочет вести политический диалог
«Армения приветствует договоренность, достигнутую в украинском вопросе. Она уже выполняется. Это будет способствовать поиску путей долгосрочного урегулирования в ходе переговоров»,– об этом заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян на совместной с главой МИД Австрии пресс-конференции.
В свою очередь министр иностранных дел и интеграции Австрии Себастьян Курц выразил надежду на то, что недавние вооруженные конфликты будут решены мирным путем.
«Вена готова продолжить содействовать тем, кто захочет вести политический диалог», - отметил он.
Обратившись к состоявшейся в ноябре 2013 года встрече президентов Армении и Азербайджана, Себастьян Курц подчеркнул: «Эта встреча была полезной. Надеюсь, что диалог победит и в дальнейшем военные конфликты будут исключены».