Շավարշ Քոչարյանը պատասխանել է Մևլութ Չավուշօղլուի հայտարարությանը
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանն, ի պատասխան Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերության Առաջին լրատվական ծրագրի հարցին, անդրադարձել է Թուրքիայի նորանշանակ արտաքին գործերի նախարար Չավուշօղլուի օրերս արված հայտարարությանն, այն մասին, թե Հայաստանն է մեղավոր հայ-թուրքական հարաբերությունների չկարգավորվածության համար: Չավուշօղլուն նշել էր նաև, որ հայկական կողմն անգամ պատասխան չի տվել 2005թ-ի` Թուրքիայի վարչապետի նամակին:
«Չէի ցանկանա հավատալ, որ Թուրքիայի արտգործնախարարության արխիվում չի պահպանվել դեռևս 2005թ. ապրիլի 25-ին` Թուրքիայի վարչապետի նամակը ստանալուց մի քանի օր անց, հայկական կողմի տված և հրապարակած պատասխանը։
Թուրքիան հետևողականորեն տանում է Հայոց ցեղասպանության ժխտման քաղաքական գիծը և շարունակաբար ապարդյուն փորձեր է կատարում` խեղաթյուրելու և ժխտելու պատմական փաստերը:
Թուրքական կողմի հենց այդ մոտեցումն է, որ շարունակում է խոչընդոտ հանդիսանալ` հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման համար»,- ասել է Շավարշ Քոչարյանը:

Deputy Foreign Minister of Armenia Shavarsh Kocharyan responded to the question of the program “First Informational” of Armenia’s Public Television concerning the newly-appointed Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu’s recent statement about Armenian-Turkish relations.
Mevlut Cavusoglu blamed Armenia for the fact that Armenian-Turkish relations have not been normalized. He reiterated that the Armenian side allegedly did not respond to the Turkish prime minister’s letter in 2005.
“We would not like to believe that the Armenian side’s answer to the Turkish prime minister’s letter of April 25, 2005 has not remained in archives of Turkish Foreign Ministry. The answer was given and then published in a few days.
Turkey consistently implements a policy of denial of the Armenian Genocide and continues its futile attempts to distort and deny historical facts. This position of the Turkish side is the obstacle to the Armenian-Turkish normalization,” Shavarsh Kocharyan said.