Շավարշ Քոչարյանը պատասխանել է Մևլութ Չավուշօղլուի հայտարարությանը
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանն, ի պատասխան Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերության Առաջին լրատվական ծրագրի հարցին, անդրադարձել է Թուրքիայի նորանշանակ արտաքին գործերի նախարար Չավուշօղլուի օրերս արված հայտարարությանն, այն մասին, թե Հայաստանն է մեղավոր հայ-թուրքական հարաբերությունների չկարգավորվածության համար: Չավուշօղլուն նշել էր նաև, որ հայկական կողմն անգամ պատասխան չի տվել 2005թ-ի` Թուրքիայի վարչապետի նամակին:
«Չէի ցանկանա հավատալ, որ Թուրքիայի արտգործնախարարության արխիվում չի պահպանվել դեռևս 2005թ. ապրիլի 25-ին` Թուրքիայի վարչապետի նամակը ստանալուց մի քանի օր անց, հայկական կողմի տված և հրապարակած պատասխանը։
Թուրքիան հետևողականորեն տանում է Հայոց ցեղասպանության ժխտման քաղաքական գիծը և շարունակաբար ապարդյուն փորձեր է կատարում` խեղաթյուրելու և ժխտելու պատմական փաստերը:
Թուրքական կողմի հենց այդ մոտեցումն է, որ շարունակում է խոչընդոտ հանդիսանալ` հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման համար»,- ասել է Շավարշ Քոչարյանը:

Кочарян: Турция последовательно проводит политику отрицания Геноцида армян
Заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян ответил на вопрос программы «Первый информационный» Общественного телевидения Армении относительно озвученного на днях заявлении новоназначенного министра иностранных дел Турции Мевлюта Чавушоглу об армяно-турецких отношениях.
Отметим, новоназначенный министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу обвинил Армению в том, что армяно-турецкие отношения не нормализованы, и вновь заявил, что армянская сторона якобы не ответила на письмо премьер-министра Турции 2005 года.
«Не хотелось бы верить, что в архиве МИД Турции не сохранился ответ армянской стороны на письмо премьер-министра Турции от 25 апреля 2005 года, который был дан и обнародован через несколько дней.
Турция последовательно проводит политику отрицания Геноцида армян и продолжает безрезультатные попытки исказить и отвергнуть исторические факты. Именно подобная позиция турецкой стороны является препятствием для нормализации армяно-турецких отношений», - заявил Шаварш Кочарян.