147 մլն դրամ` Տավուշում և Գեղարքունիքում հրատապ խնդիրներ լուծելու համար
Կառավարության որոշմամբ Տավուշի և Գեղարքունիքի մարզերում հրատապ լուծում պահանջող որոշ խնդիրների լուծման նպատակով կառավարության պահուստային ֆոնդից կհատկացվի 147 միլիոն դրամ:
Կառավարության այսօրվա նիստին Տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանն ասաց, որ գումարը մասնավորապես տրամադրվելու է Տավուշի մարզի Չինարի համայնքի տարածքում առավել վտանգավոր հատվածներում բնակչության տեղաշարժի անվտանգության ապահովման հենապատի կառուցման, Չինարի համայնքի դպրոցի պատուհանների վերատեղադրման, Այգեձոր համայնքում ոռոգման ջրատարի կառուցման և ջրատարի ամրացման համար հենապատի կառուցման համար:
Բացի այս, Ա. Գևորգյանը տեղեկացրեց, որ ուժեղ քամիների հետևանքով Գեղարքունիքի մարզի որոշ համայնքներում առաջացել են հրատապ լուծում պահանջող խնդիրներ, մասնավորապես` Ծակքար համայնքի դպրոցի մասնակի վերանորոգման, «Սևանի հիվանդանոցի» մեկ մասնաշենքի տախտակամածի, ջրհորդանների և թիթեղյա ծածկի իրականացման աշխատանքներ:
Քամու հետևանքով, ինչպես ասաց նախարարը, ամբողջությամբ քանդվել է շուրջ 100քմ մակերեսով թիթեղյա ծածկը, իսկ մնացած հատվածը՝ պոկվել է:
«Այս խնդիրները կարճ ժամկետներում չլուծելու պարագայում անհրաժեշտություն կառաջանա ներդնել առավել մեծ ֆինանսական միջոցներ»,- ասաց նա:

The Armenian government allocated today 147 million drams from its reserve fund to communities of Tavush and Gegharkunik provinces.
Deputy Prime Minister, Territorial Administration Minister Armen Gevorgyan said that in particular, funds will be provided for the construction of an abutment at especially dangerous sections in Chinar community of Tavush to ensure the security of local residents and for the construction of an irrigation canal in Aygedzor community.
According to Gevorgyan, strong winds in several communities of Gegharkunik province caused problems that require urgent resolution. In particular, it is necessary to repair the school in Tsakkar community and the roof and drains of Sevan hospital.
“Unless these problems are solved as soon as possible, we will have to invest larger sums,” the minister said.