ԲՀԿ-ն դեմ կքվեարկի, ՀԱԿ-ը՝ ձեռնպահ
«ԲՀԿ խմբակցությունը քանիցս ասել է, որ մեզ համար ընդունելի չէ մեր վարկային պատմություններն անընդհատ ավելացնելը` արտաքին պարտքը հասցնելով հոբելյանական 5 մլրդ սահմանագծի: Այդ իսկ նկատառումներից ելնելով՝ ԲՀԿ-ն քվեարկում է դեմ» ,- Ազգային Ժողովի նիստի մեկնարկին, երբ քվեարկության էին դրվել նախորդ օրը քննարկված վարկային համաձայնագրերը, հայտարարեց ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը:
ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանն էլ իր հերթին նշեց, որ անկախ նրանից, որ լավ նպատակի համար չեն ծառայելու այդ վարկերը, կոչ արեց գործընկերներին քվեարկել «ձեռնպահ»` արտաքին պարտքը հերթական անգամ չավելացնելու նպատակով:
Նշենք, որ խոսքը 2014 թ-ի մայիսի 23-ին ՀՀ և Միջազգային զարգացման ընկերակցության միջև ստորագրված «Կրթության բարելավման ծրագրի» և 2014 թվականի մայիսի 23-ին ՀՀ և Վերակառուցման ու զարգացման միջազգային բանկի միջև ստորագրված «Կրթության բարելավման ծրագրի» մասին է:
Յուրաքանչյուր համաձայնագրով ՀՀ-ին կտրամադրվի 15 մլն ԱՄՆ դոլար գումարի չափով վարկ, որի մարման ժամկետը 25 տարի է: Ինչպես պատգամավորներին տեղեկացրեց Կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը` վարկերը կուղղվեն հանրակրթության ոլորտում բարեփոխումներին, մասնավորապես առաջարկվում է վերակառուցել և արդիականացնել ավագ դպրոցները, բարձրացնել նախադպրոցական կրթության մատչելիությունը, ինչպես նաև աջակցել բարձրագույն կրթության բարեփոխումների իրականացմանը և այլն:

BHK and HAK parties against growth of Armenia’s foreign debt
At the regular sitting of the National Assembly today the secretary of Prosperous Armenia (BHK) faction Naira Zohrabyan addressed the loan agreements for the implementation of educational programs in Armenia. The agreements were debated yesterday.
“BHK has repeatedly said that it considers it admissible to constantly increase credit histories, bringing the country’s foreign debt to 5 billion. For this reason our faction will vote against,” she said.
The secretary of Armenian National Congress (HAK) faction Aram Manukyan for his part called on deputies to abstain in the vote so that the foreign debt will not increase once again.
The agreements debated in the parliament are two agreements on programs in the educational sphere. Under these agreements signed on May 23, 2014, International Development Association (IDA) and International Bank for Reconstruction and Development (IBRD) will allocate loans of $30 million to Armenia. IBRD will provide $15 million, and the other half equivalent to 9.8 SDR will be allocated by IBRD.
Armenian Education and Science Minister Armen Ashotyan told the parliamentary deputies that the credit resources will be spent in 2014-2019 in three main directions: improvement of education quality in elementary schools, improvement of conditions in senior schools, and assistance to ensure higher quality education at universities.