Էդուրարդ Շարմազանովն ընդունել է Ֆրանսիայի խորհրդարանի պատվիրակությանը
Սեպտեմբերի 11-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ընդունել է Ֆրանսիայի Հանրապետության խորհրդարանական պատվիրակությանը՝ ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովում Ֆրանսիայի պատվիրակության ղեկավար Ալեն Ներիի գլխավորությամբ: Հանդիպմանը մասնակցում էին Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արա Բաբլոյանը և խմբի անդամ Մնացական Մնացականյանը:
Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ԱԺ լրատվական ծառայությունից:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ողջունելով ֆրանսիացի գործընկերների այցը Հայաստանի Հանրապետություն և եռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն, գոհունակությամբ նշել է, որ երկու երկրների հարաբերությունները բարձր մակարդակի վրա են և շարունակում են դինամիկ զարգանալ, ինչը մասնավորապես պայմանավորված է նաև այն հանգամանքով, որ Հայաստանի համար հույժ կարևորություն ունեցող ԼՂ հակամարտությունում Ֆրանսիան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երեք երկրներից մեկն է:
Հանդիպման ընթացքում, այլ հարցերից բացի, զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև ԼՂ հակամարտության կարգավորման խնդրին:
Պարոն Շարմազանովը, անդրադառնալով ֆրանսիացի սոցիալիստների՝ օրեր առաջ Հայաստան կատարած այցին, կարևորել է նրանց այն հայտարարությունները, ըստ որոնց՝ ԼՂ հակամարտությունը պետք է կարգավորվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով, ինչպես նաև այն, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը պետք է ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում ներգրավվի որպես բանակցային կողմ:
ԱԺ փոխնախագահը նկատել է, որ ֆրանսիացի պատգամավորների այցը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն, լսելի է դարձնում Արցախի ժողովրդի ձայնը Եվրոպայում, ով պայքարում է իր ազատության, արդարության և ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման համար:
Պատվիրակության ղեկավար Ալեն Ներին, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, իր հերթին նշել է, որ ԼՂՀ կատարած իրենց այցը անհրաժեշտ է դիտարկել մարդու և ժողովուրդների իրավունքների, ազգերի ինքնորոշման իրավունքի պաշտպանության տեսանկյունից, որը կարևորում են որպես ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի անդամ երկիր:

Вице-спикер парламента Армении французских парламентариев
Вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов принял сегодня парламентскую делегацию Франции во главе с заместителем председателя Парламентской Ассамблеи ОБСЕ, руководителем делегации Франции в ПА ОБСЕ, сенатором Аленом Нери. Во встрече участвовали руководитель группы дружбы Армения-Франция Ара Баблоян и член группы Мнацакан Мнацаканян, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Приветствуя визит французских парламентариев в Армению и НКР, Э.Шармазанов с удовлетворением отметил, что отношения между двумя странами находятся на высоком уровне и продолжают динамично развиваться, что обусловлено, в частности, также тем, что Франция крайне важна для Армении как одна из трех стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ в карабахском конфликте.
В ходе встречи, помимо других вопросов, собеседники обратились также к проблеме урегулирования карабахского конфликта.
Э.Шармазанов, коснувшись недавнего визита французских социалистов в Армению, подчеркнул важность их заявлений о том, что карабахский конфликт должен быть урегулирован исключительно мирным путем, и что НКР должна быть вовлечена в урегулирование проблемы в качестве переговорной стороны.
Вице-спикер Национального Собрания отметил, что визит французских депутатов в НКР позволяет донести до Европы голос народа Арцаха, который борется за свою свободу, справедливость и признание права на самоопределение.
Руководитель делегации Ален Нери, поблагодарив за теплый прием, отметил, что их визит в НКР следует рассматривать с точки зрения защиты прав человека и народов, права наций на самоопределение, которым они придают важность как страна-член ПА ОБСЕ.