ՀԲ-ն պատրաստ է և շահագրգռված Հայաստանի հետ նոր հավակնոտ ծրագրեր իրականացնել
Վարչապետ Հովիկ Աբրահմյանն ընդունել է Համաշխարհային բանկի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային տնօրեն Հենրի Քերալիի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին տեղեկացնում են կառավարությունից:
Վարչապետը բարձր է գնահատել Հայաստանի կառավարության և Համաշխարհային բանկի միջև համագործակցությունը և հիշեցրել, որ ներկա դրությամբ համատեղ իրականացվում է 15 ծրագիր՝ 518 մլն դոլար ընդհանուր ծավալով:
«Մենք ցանկանում ենք որակապես նոր հիմքերի վրա դնել Համաշխարհային բանկի հետ փոխգործակցությունը և էլ ավելի ակտիվացնել երկկողմ փոխհարաբերությունները՝ նոր ծրագրերի իրականացման նպատակով»,- նշել է Հովիկ Աբրահամյանը և արդյունավետ համարել 2014-2017թթ. ռազմավարության շրջանակներում իրականացվող փոխգործակցությունը:
Հենրի Քերալին վարչապետին ներկայացրել է Համաշխարհային բանկի երևանյան գրասենյակի նոր ղեկավար Լաուրա Բեյլիին և վստահություն հայտնել, որ վերջինս իր գործունեությամբ ոչ միայն կնպաստի, այլև նոր թափ կհաղորդի ՀՀ կառավարության հետ փոխվստահության հիմքերի վրա դրված համագործակցությանը: Հենրի Քերալին ընդգծել է, որ ՀԲ-ն պատրաստ է և շահագրգռված Հայաստանի հետ նոր հավակնոտ ծրագրերի իրականացման գործում: ՀԲ տարածաշրջանային տնօրենը տեղեկացրել է, որ առաջիկայում նախատեսվում է ՀԲ փոխնախագահի այցը Հայաստան, որի ընթացքում էլ կքննակվեն երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերն ու առաջիկա ծրագրերը:
Հենրի Քերալին կարևորել է ՀԲ-ի աջակցությամբ մեր երկրում զբոսաշրջության ու գյուղատնտեսության բնագավառներում նախատեսվող ծրագրերի իրականացումը, որոնք ՀԲ տարածաշրջանային տնօրենի գնահատմամբ, ունեն զարգացման մեծ ներուժ:
Հովիկ Աբրահամյանը շնորհավորել է Լաուրա Բեյլիին՝ ՀԲ երևանյան գրասենյակի տնօրենի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և մաղթել ակտիվ ու արդյունավետ աշխատանք: Վարչապետը հույս է հայտնել, որ տիկին Բեյլիի աշխատանքային հարուստ փորձառությունն ու մասնագիտական որակները լավագույնս կներդրվեն երկկողմ համագործակցության խորացման ու զարգացման գործում:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են համատեղ իրականացվող ծրագերի ընթացքը, ինչպես նաև օրակարգային այլ հարցեր:

Всемирный банк заинтересован в реализации новых программ с Арменией
Премьер-министр Армении Овик Абраамян сегодня принял регионального директора Всемирного банка (ВБ) по Южному Кавказу Генри Керали и возглавляемую им делегацию. Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
Премьер высоко оценил сотрудничество между правительством Армении и ВБ, напомнив, что на данный момент совместно реализуется 15 программ общей стоимостью в 518 млн. долларов.
«Мы хотим вывести на качественно новый уровень взаимодействие с ВБ и еще больше активизировать двусторонние отношения с целью реализации новых программ», - отметил Овик Абраамян, назвав продуктивным взаимодействие в рамках стратегии партнерства Всемирного банка с Республикой Армения на 2014-2017 гг.
Генри Керали представил премьеру нового директора ереванского офиса Всемирного банка Лауру Бейли. Он выразил уверенность, что Лаура Бейли своей деятельностью не только поспособствует, но и придаст новый импульс сотрудничеству между ВБ и правительством Армении, основанном на взаимном доверии.
Г.Керали подчеркнул, что ВБ готов и заинтересован в реализации новых претенциозных программ с Арменией. По его словам, в ближайшее время запланирован визит вице-президента Всемирного банка в Армению, в ходе которого будут обсуждены представляющие взаимный интерес вопросы и предстоящие программы.
Генри Керали отметил важность реализации при содействии ВБ программ в сферах туризма и сельского хозяйства Армении, которые, по его убеждению, имеют большой потенциал развития.
О.Абраамян поздравил Бейли со вступлением в должность и пожелал активной и эффективной работы. Премьер выразил надежду, что богатый трудовой опыт и профессиональные навыки Бейли будут наилучшим образом применены для углубления и развития двустороннего сотрудничества.
В ходе встречи собеседники обсудили ход реализации совместных программ, а также вопросы повестки дня.