Գիպուզկոայի նախագահը ճանաչում է Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը
Գիպուզկոայի նախագահը ճանաչում է Լեռնային Ղարաբաղը: Այս մասին տեղեկանում ենք «Հայաստանի Եվրոպացի Բարեկամներ» կազմակերպության մամուլի ծառայությունից:
Կազմակերպության նախաձեռնությամբ ԼՂ Արտաքին Գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը մեկնել է Բասկերի Երկիր և մի շարք հանդիպումներ ունեցել տարածաշրջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ:
Հինգշաբթի օրը Սան Սեբաստիանում նախարարը հանդիպել է Գիպուզկոա մարզի նախագահ Մարտին Գարիտանոյին՝ քննարկելու Լեռնային Ղարաբաղի և Բասկերի Երկրի միջև հետագա համագործակցությունը: Հանդիպման ընթացքում Գիպուզկոայի կառավարության անունից Գիպուզկոայի նախագահ Մարտին Գարիտանոն ճանաչեց Լեռնային Ղարաբաղը:
«Այս ժողովրդի տառապանքին պետք է վերջ դրվի, քանի որ նրանք արժանի են ազատ և անկախ երկիր ունենալուն, որը կերաշխավորի ապագա պետականություն և լեզվի ու մշակույթի լիակատար պահպանում»,- նշել է պրն. Գարիտանոն:
Նախարար Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել նաև Գիպուզկոայի կառավարության մարդու իրավունքների և միջազգային համագործակցության կառույցների հետ, նաև զրուցել է հիդրոէլեկտրակայանի ինժեներական ընկերության և գյուղատնտեսական կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ:
Գիպուզկոա մարզը Բասկերի Երկրի երեք մարզերից մեկն է, որի մայրաքաղաքն է Սան Սեբաստիանը: Լինելով Իսպանիայի ամենափոքր մարզը, Գիպուզկոան ունի ավելի քան 700.000 բնակիչ (բասկերի բնակչության մեկ երրորդը): Տնտեսությունը հիմնականում հիմնված է երեք հենասյուների վրա՝ առևտուր, մետաղագործություն և տուրիզմ:

Провинция Гипускоа признает Арцах в качестве независимого государства
11 сентября начался рабочий визит министра иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Карена Мирзояна в Страну Басков.
Как сообщает пресс-служба МИД НКР, в первый день визита Карен Мирзоян встретился с главой провинции Гипускоа Страны Басков Мартином Гаритано Лараньягa.
Приветствовав Карена Мирзояна, Мартин Гаритано Лараньяга заявил, что провинция Гипускоа признает Арцах в качестве независимого государства, и выразил уверенность, что Нагорно-Карабахская Республика и Страна Басков достигнут международного признания.
В свою очередь, Карен Мирзоян, выразив благодарность за гостеприимство, высоко оценил установление отношений со Страной Басков. В ходе встречи стороны коснулись перспектив и возможностей дальнейшего сотрудничества, а также обсудили ряд вопросов, представляющих взаимный интерес.
В тот же день Карен Мирзоян провел ряд рабочих встреч с представителями различных департаментов правительства Гипускоа, в ходе которых были обсуждены вопросы сотрудничества в различных сферах.
Глава внешнеполитического ведомства НКР также встретился с представителями деловых кругов провинции Гипускоа и посетил ряд предприятий. Были обсуждены пути сотрудничества в энергетической и сельскохозяйственной отраслях.
Состоялась также встреча Карена Мирзояна с представителями Университета Страны Басков (г. Бильбао). Были обсуждены пути сотрудничества между Университетом Страны Басков и Арцахским государственным университетом и достигнуты практические договоренности.
В ходе встреч Карена Мирзояна сопровождал руководитель организации «Европейские друзья Армении» Эдуардо Лоренцо Очоа.