ՄԻԵԴ-ը բացատրություն է պահանջել Ադրբեջանից՝ Կարեն Պետրոսյանի հարցով
Սեպտեմբերի 10-ին Ադրբեջանում գերության մեջ սպանված Կարեն Պետրոսյանի ընտանիքը ներկայացնող աշխատանքային խումբը դիմել է Մարդու Իրավունքների Եվրոպական Դատարան (ՄԻԵԴ)` դատարանի կանոնագրքի 39-րդ կանոնի հիմքով խնդրելով ՄԻԵԴ միջամտությունը Կ. Պետրոսյանի դին անհապաղ և անվնաս վիճակում ընտանիքին վերադարձնելու նպատակով: Այս մասին տեղկեանում ենք «Ընդդեմ իրավական կամայականության» հասարակական կազմակերպության տարածած հաղորդագրությունից:
Դիմումը ներկայացնելուց հետո այն կազմած աշխատանքային խմբի անդամները հանդես են եկել հայտարարություններով.
«Հանգուցյալի դին առանց նախապայմանի վերադարձնելը Միջազգային իրավունքի հրամայական է»,- ասել է «Ընդդեմ իրավական կամայականության» (ԸԻԿ) ՀԿ գործադիր տնօրեն, աշխատանքային խմբի անդամ Լարիսա Ալավերդյանը:
«Այս անօրինական ձգձգումն ավելի է խորացնում տառապանքը, որին արդեն իսկ ենթարկվում է անմեղ քաղաքացու ընտանիքը»,- ավելացրել է նա:
«Պահանջը ներկայացվել է Պետրոսյան ընտանիքի անդամների ընտանեկան և անձնական կյանքի իրավունքի անդառնալի և շարունակական խախտումը կանխելու նպատակով»,- ասել է աշխատանքային խմբի անդամ, փաստաբան Վահե Գրիգորյանը:
Պետրոսյան ընտանիքի շահերը ներպետական վարույթներում և ՄԻԵԴ-ում ներկայացնելու նպատակով աշխատանքային խմբում ներգրավվել են մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի ոլորտի փորձագետներ: Պետրոսյանի ընտանիքը ՄԻԵԴ-ում ներկայացնում են մարդու իրավունքների ոլորտի իրավաբաններ Քրիստինա Գևորգյանը, Արա Ղազարյանը և Վահե Գրիգորյանը, ինչպես նաև իրավապաշտպաններ Լարիսա Ալավերդյանը և Արտակ Զեյնալյանը: Պետրոսյան ընտանիքի ներկայացուցիչների պահանջին ի պատասխան՝ սեպտեմբերի 12-ին ՄԻԵԴ-ը խնդրել է Ադրբեջանի կառավարությունից բացատրություններ ներկայացնել՝ «Կարեն Պետրոսյանի մարմնի վերադարձման հարցի առնչությամբ Ադրբեջանի պաշտոնական դիրքորոշման և դին ընտանիքին վերադարձնելու ձգձգումների պատճառների մասին», մինչև սույն թվականի սեպտեմբերի 26-ը:
Կ. Պետրոսյանը Հայաստանի հյուսիսարևելյան սահմանամերձ գյուղի բնակիչ էր: Նա սխալմամբ հայտնվելով Ադրբեջանի տարածքում, գերեվարվել էր օգոստոսի 7-ին: Ադրբեջանի իշխանությունները լրատվամիջոցներին տրամադրել էին ցնցող պատկերներ, թե ինչպես են դիմակավոր զինվորները նրան քարշ տալով տանում և բիրտ ուժի գործադրմամբ նրան պարտադրում ներում հայցել Ադրբեջանի նախագահից: Մեկ օր անց Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարեց, որ Կ. Պետրոսյանը «հանկարծամահ» էր եղել «սրտանոթային անբավարարությունից»: Կարեն Պետրոսյանի մահվան հետ կապված հանգամանքները լուրջ կասկածներ են առաջացնում Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից հայտարարված Կ. Պետրոսյանի մահվան պատճառների շուրջ:

ЕСПЧ требует от Азербайджана разъяснений в связи с делом Карена Петросяна
Европейский суд по правам человека потребовал от правительства Азербайджана представить до 26 сентября разъяснения относительно официальной позиции Баку в связи с возвращением тела убитого в плену гражданина РА Карена Петросяна его семье и причин затягивания процесса возвращения. Об этом говорится в заявлении, распространенном общественной организацией «Против правового произвола».
Ранее рабочая группа, представляющая интересы семьи убитого в азербайджанском плену 10 сентября Карена Петросяна обратилась в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) с просьбой ходатайствовать немедленному возвращению тела К.Петросяна, на основании Правила 39 Регламента ЕСПЧ.
После представления заявления в ЕСПЧ члены рабочей группы выступили с обращением.
«Возвращение тела умершего без каких-либо предусловий – требование международного права», - заявила член рабочей группы, исполнительный директор общественной организации «Против правового произвола» Лариса Алавердян.
Она подчеркнула, что противоправное затягивание еще более усиливает страдание, семьи ни в чем не повинного гражданина.
Отметим, что семью Петросян в ЕСПЧ представляют юристы в сфере прав человека Кристина Геворкян, Ара Казарян и Ваге Григорян, а также правозащитники Лариса Алавердян и Артак Зейналян.
Напомним, житель села Чинари Тавушской области Армении Карен Петросян попал в плен 7 августа. К.Петросян отправился в ближайший лес за дровами и, по всей видимости, заблудился и оказался на территории Азербайджана. Это подтверждается и первичными сведениями азербайджанских СМИ. Спустя день, 8 августа министерство обороны Азербайджана распространило сообщение о том, что оказавшийся накануне на территории Азербайджана и взятый в плен 31-летний житель села Чинари Тавушской области Армении Карен Петросян скончался. Согласно представленной версии, Карен Петросян якобы «умер от сердечной недостаточности» в Баку. Обстоятельства смерти Карена Петросяна вызывают серьезные сомнения относительно объявленных Азербайджаном причин смерти гражданина Армении.