ՄԻԵԴ-ը բացատրություն է պահանջել Ադրբեջանից՝ Կարեն Պետրոսյանի հարցով
Սեպտեմբերի 10-ին Ադրբեջանում գերության մեջ սպանված Կարեն Պետրոսյանի ընտանիքը ներկայացնող աշխատանքային խումբը դիմել է Մարդու Իրավունքների Եվրոպական Դատարան (ՄԻԵԴ)` դատարանի կանոնագրքի 39-րդ կանոնի հիմքով խնդրելով ՄԻԵԴ միջամտությունը Կ. Պետրոսյանի դին անհապաղ և անվնաս վիճակում ընտանիքին վերադարձնելու նպատակով: Այս մասին տեղկեանում ենք «Ընդդեմ իրավական կամայականության» հասարակական կազմակերպության տարածած հաղորդագրությունից:
Դիմումը ներկայացնելուց հետո այն կազմած աշխատանքային խմբի անդամները հանդես են եկել հայտարարություններով.
«Հանգուցյալի դին առանց նախապայմանի վերադարձնելը Միջազգային իրավունքի հրամայական է»,- ասել է «Ընդդեմ իրավական կամայականության» (ԸԻԿ) ՀԿ գործադիր տնօրեն, աշխատանքային խմբի անդամ Լարիսա Ալավերդյանը:
«Այս անօրինական ձգձգումն ավելի է խորացնում տառապանքը, որին արդեն իսկ ենթարկվում է անմեղ քաղաքացու ընտանիքը»,- ավելացրել է նա:
«Պահանջը ներկայացվել է Պետրոսյան ընտանիքի անդամների ընտանեկան և անձնական կյանքի իրավունքի անդառնալի և շարունակական խախտումը կանխելու նպատակով»,- ասել է աշխատանքային խմբի անդամ, փաստաբան Վահե Գրիգորյանը:
Պետրոսյան ընտանիքի շահերը ներպետական վարույթներում և ՄԻԵԴ-ում ներկայացնելու նպատակով աշխատանքային խմբում ներգրավվել են մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի ոլորտի փորձագետներ: Պետրոսյանի ընտանիքը ՄԻԵԴ-ում ներկայացնում են մարդու իրավունքների ոլորտի իրավաբաններ Քրիստինա Գևորգյանը, Արա Ղազարյանը և Վահե Գրիգորյանը, ինչպես նաև իրավապաշտպաններ Լարիսա Ալավերդյանը և Արտակ Զեյնալյանը: Պետրոսյան ընտանիքի ներկայացուցիչների պահանջին ի պատասխան՝ սեպտեմբերի 12-ին ՄԻԵԴ-ը խնդրել է Ադրբեջանի կառավարությունից բացատրություններ ներկայացնել՝ «Կարեն Պետրոսյանի մարմնի վերադարձման հարցի առնչությամբ Ադրբեջանի պաշտոնական դիրքորոշման և դին ընտանիքին վերադարձնելու ձգձգումների պատճառների մասին», մինչև սույն թվականի սեպտեմբերի 26-ը:
Կ. Պետրոսյանը Հայաստանի հյուսիսարևելյան սահմանամերձ գյուղի բնակիչ էր: Նա սխալմամբ հայտնվելով Ադրբեջանի տարածքում, գերեվարվել էր օգոստոսի 7-ին: Ադրբեջանի իշխանությունները լրատվամիջոցներին տրամադրել էին ցնցող պատկերներ, թե ինչպես են դիմակավոր զինվորները նրան քարշ տալով տանում և բիրտ ուժի գործադրմամբ նրան պարտադրում ներում հայցել Ադրբեջանի նախագահից: Մեկ օր անց Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարեց, որ Կ. Պետրոսյանը «հանկարծամահ» էր եղել «սրտանոթային անբավարարությունից»: Կարեն Պետրոսյանի մահվան հետ կապված հանգամանքները լուրջ կասկածներ են առաջացնում Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից հայտարարված Կ. Պետրոսյանի մահվան պատճառների շուրջ:

The European Court of Human Rights (ECHR) demands that the Azerbaijani government provide an explanation by September 26 concerning Baku’s official position on the repatriation of the body of Armenian citizen Karen Petrosyan killed in captivity and the reasons for delaying this process, Against Legal Arbitrariness NGO said in a statement.
Earlier a working group representing the interests of the family of Karen Petrosyan killed in Azerbaijani captivity applied to ECHR asking it to petition for the immediate repatriation of K. Petrosyan’s body under Rule 39 of the ECHR Rules. The working group members issued a statement after they filed an application to the ECHR.
“The repatriation of a deceased person’s body is a requirement of international law,” working group member, chairwoman of Against Legal Arbitrariness NGO Ms. Larisa Alaverdyan said, stressing that the illegal delay intensifies the sufferings of the innocent man’s family.
Human rights lawyers Cristina Gevorgyan, Ara Ghazaryan and Vahe Grigoryan and human rights activists Larisa Alaverdyan and Artak Zeynalyan represent the interests of the Petrosyans in ECHR.
As was reported earlier, Karen Petrosyan, a resident of Chinari village of Armenia’s Tavush province, was captured on August 7. He went to a nearby forest to gather wood, lost his way and crossed into Azerbaijani territory, which is also confirmed by initial reports of the Azerbaijani media. Azerbaijani Defense Ministry issued a statement on August 8 announcing the death of Chinari village resident Karen Petrosyan, 31, who crossed into Azerbaijan the day before and was captured. According to the Azerbaijani version, Karen Petrosyan allegedly “died of heart failure” in Baku. The circumstances of Petrosyan’s death raise serious doubts as to the cause of his death presented by Azerbaijan.