«Արդեն բավական չեն նախագահների կամ ԱԳ նախարարների մակարդակով հանդիպումները»
«Ժամանակն է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ բանակցությունները տարվեն այլ մակարդակի»,- ԱՄՆ դեսպանատանը լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը՝ հայտարարելով, թե Հայաստանում պատրաստվում է հանդիպել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ:
Դեսպանը, ով երեկ է ժամանել Վաշինգտոնից, նշեց, որ երկրի ղեկավարի հետ նրանք կքննարկեն սեպտեմբերին տեղի ունեցած Ուելսում ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ հանդիպումը՝ տեղեկացնելով նաև, որ երկու շաբաթ հետո հանդիպում է նախատեսվում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հետ Նյու Յորքում:
«Շատ կարևոր է, որ հայ ժողովուրդը տեղյակ լինի մեր քննարկումների մասին և հուսով եմ, որ հայ ժողովուրդը, գիտի, թե մենք ինչ ենք ուզում այս գործընթացում: Եվս մեկ անգամ շեշտում եմ, որ երկու երկրներում էլ պետք է հասարակությունները տեղյակ լինեն, թե ինչ է կատարվում բանակցային գործընթացում: Մենք անհանգստանում ենք զենքի և զինամթերքի կուտակմամբ, ինչպես նաև շփման գծում տեղի ունեցած միջադեպերի համար և հասկանում, որ զինադադարը պետք է հարգվի»,– հավելեց նա:
Ջեյմս Ուորլիքն ընդգծեց, թե ինքը հասկանում է, որ մարդիկ մի փոքր բարկացած են, և արդեն քսան տարի է, ինչ բանակցություններն ընթանում են, սակայն վերջնական խաղաղութուն հաստատելու համար, քննարկումներ են անհրաժեշտ:
«Այն պատերազմը, որ տեղի ունեցավ, երկու երկրների համար էլ շատ դաժան էր: Մենք չենք ցանկանում, որ այն կրկնվի: Նման կարևոր խնդրի շուրջ բանակցությունները երբեք էլ հեշտ չեն, բայց ինչպես ես եմ նշում, շատ լավ պատուհան կա հիմա»,– ասաց նա:
Ուորլիքի խոսքով՝ ժամանակն է , որ բանակցությունները տարվեն մեկ այլ ուղղությամբ: Նրա համոզմամբ՝ դրա համար արդեն բավական չեն անգամ նախագահների կամ արտգործնախարարների մակարդակներով հանդիպումները: «Պետք է լինի պաշտոնական բանակցային գործընթաց, և կողմերը պետք է որոշեն, թե այն ինչ ձևաչափ պետք է ունենա: Մենք պատրաստ ենք նրանց աջակցելու: Մենք չենք ուզում նախանշել վերջնական արդյունք, բայց ուզում ենք, որ լինի գործընթաց, որը կտանի հարցի լուծման»,– մանրամասնեց նա:
Ուորլիքը կարևորում է երկու նախագահների մակարդակով հանդիպումները, որոնք պետք է շարունակական բնույթ կրեն: Նրա համոզմամբ՝ հարցի վերջնական լուծումը կարող է լինել միայն նախագահական մակարդակի վրա և երկու երկրների նախագահները պետք է պատասխանատվություն վերցնեն իրենց որոշումների վրա:
Նրա խոսքով՝ չկան այնպիսի հարցեր, որոնք քննարկման ենթակա չեն: «Մենք ուզում ենք, որ բոլոր հարցերն էլ քննարկվեն նախագահների և արտգործնախարարների մակարդակում: Մենք աշխատում ենք կողմերի հետ, որպեսզի համաձայնության գանք այն վեց կետերի շուրջ, որոնք քննարկվեցին «Կարնեգի» հիմնադրամում: Հասկանալի է, որ դժվար է, բայց պետք է աշխատել այդ ուղղությամբ ևս»,– շեշտեց ԵԱՀԿ ամերիկացի համանախագահը՝ ընդգծելով, որ նախագահները պետք է հարգեն հրադադարը և աշխատեն, որպեսզի օգոստոսյան դեպքերը այլևս չկրկնվեն:
«Կողմերը պետք է հարգեն զինադադարը, քանի որ տեղի ունեցող իրադարձությունները չեն տանում այն լուծմանը, որ մենք ուզում ենք: Եթե ուզում ենք լինի հաստատուն և երկարատև խաղաղություն, պետք է վստահություն լինի հայերի և ադրբեջանցիների միջև: Միայն այդ դեպքում կարելի է առաջընթացի հասնել»,– ասաց նա:
Լրագրողների դիտարկմանը, թե Ադրբեջանում կան մարդիկ, ովքեր ուզում են խաղաղություն հաստատվի, սակայն երկրի նախագահը դեմ է դրան, Ուորլիքը համոզմունք հայտնեց, թե երկու նախագահներն էլ ուզում են ուղի գտնել դեպի խաղաղություն և ուզում են անել այն, ինչը լավ կլինի իրենց ժողովուրդների համար: «Ես միշտ ասել եմ, որ Հայաստանում խաղաղությունը բարօրության մի նոր ալիք կբերի»,– հավելեց նա:
Անդրադառնալով Փարիզում նախատեսվող երկու երկրների հանդիպմանը՝ Ջեյմս Ուորլիքը նշեց, թե չի ցանկանում գուշակություններով զբաղվել, բայց շատ կարևոր է, որպեսզի նրանք կարողանան լուծումներ գտնել:
«Խնդիրներից մեկն այն է, որ մեծ անվստահություն կա երկու կողմերի միջև, բայց պետք է նախագահները հանդիպեն և ամեն ինչ անեն, որպեսզի լուծվի այդ հարցը»,– եզրափակեց խոսքը ԵԱՀԿ համանախագահը:

James Warlick: It is time to take Karabakh talks to another level
It is time to take talks on the Karabakh conflict to another level, the U.S. Co-chair of the OSCE Minsk Group James Warlick said at a press conference today in Yerevan where he is expected to meet with Armenian President Serzh Sargsyan and Foreign Minister Edward Nalbandyan.
James Warlick said that at the meeting with Serzh Sargsyan, they will continue the discussion that began with the participation of John Kerry in Wales this September. A meeting with foreign ministers of Armenia and Azerbaijan are scheduled in NYC in two weeks.
James Warlick considered it important that citizens of both countries know how the negotiations are proceeding. We are concerned over the accumulation of weapons and ammunition and the incidents along the Line of Contact, the ceasefire should be respected, he noted.
The U.S. co-chair stressed that he understands that people are a bit angry and the talks have been going on for 20 years, but discussions are needed for final peace.
According to the U.S. diplomat, negotiations on such an important problem cannot be easy. He added that it is time to conduct negotiations in another direction and meetings at the level of presidents or foreign ministers are no longer sufficient.
There should be an official negotiating process. The sides should decide how it should proceed, and we are prepared to support them. We don’t want to predetermine the final result, but we want a process that would result in the problem’s resolution, James Warlick said.
He stressed the importance of meetings at the presidential level. A final solution can only be reached at the level of the two presidents and they should bear responsibility for their solutions, the U.S. co-chair said.
We want all the issues to be discussed at the level of the presidents and foreign ministers. We are working with the sides to reach a consensus over the six provisions discussed at Carnegie Endowment. It will be difficult, but work should be done in this direction, J. Warlick noted.
In his words, the presidents of the two countries should respect the ceasefire and work to prevent the recurrence of the August incidents in the future. He stressed that progress can be made only in case of trust between Armenians and Azerbaijanis.
In response to the remark that there are people in Azerbaijan who want peace, but their president is against it, Mr. Warlick said that both presidents want to find a path to peace. I have always said that peace will lead to a new wave of prosperity in Armenia, he stated.
When commenting on the upcoming meeting of the two presidents in Paris, James Warlick said that mistrust between the sides is a serious problem and presidents need to do everything to deal with it.